Araç Sahiplerinin Dikkatine! Muayene İstasyonlarında Yeni Dönem Başlıyor!

Araç Sahiplerinin Dikkatine! Muayene İstasyonlarında Yeni Dönem Başlıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun imzasıyla birlikte araç muayene istasyonlarında yeni bir döneme geçildi. Engelli ve tekrar muayenelere istasyonlarda öncelik tanınacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, vatandaşlardan gelen talepler ve sahadaki deneyime göre karşılaşılan sorunları aşmak için araç muayene istasyonlarına ilişkin yönetmeliğin revize edildiğini açıkladı.

1200x627-arac-muayeneleri-ertelendi-mi-arac-muayene-islemleri-ne-zaman-yapilacak-1585911724664.jpg

Araç muayene istasyonlarında mevzuatta uygun yerine getirilmesi gereken esas ve usuller şu şekilde:

-Randevuyla hizmet veren araç muayene istasyonlarda muayene tekrarları yine randevu ile gerçekleştirilmektedir. Tekrar muayeneye girecek olan araçlara randevu önceliği verilir. Eğer araç sahibi talep ederse aynı gün içerisinde tekrardan muayene randevusu verilebilir.

-Muayene tekrarı için alınan randevular toplam muayene oranının yüzde 35’inden fazla olamaz. Periyodik muayenelere ilişkin randevuların yüzde 65’inden fazla olamayacak.

-Eğer muayene tekrarı için yapılan randevular yüzde 35’den az olursa, kalan kısım için periyodik bakım randevusu alınabilir. Aynı şekilde periyodik bakım için randevuların yüzde 65’ten az olması halinde kalan kısımlar için muayene tekrarı randevusu alınabilir.

-Yetkili trafik zabıtası tarafından muayeneye gönderilen araç haricinde diğer araçların muayenesi randevu ile gerçekleştirilmektedir.

-Ambulans, afet ve acil durum araçları, itfaiye araçları ve engelli vatandaşlara ait olan araçların muayeneleri öncelikli olarak yapılır.

-Ambulans muayenelerinde hastaların mahremiyetlerinin sağlanması için takılan buzlu camlar bir kusur olarak görülmemeli, sedyenin bir koltuk olarak değerlendirilmesi ve ilkyardım çantası istenilmemesi gerekmektedir.

-Araç muayenesinin başlaması için trafik tescil belgesinin aslının bulundurulması gerekmektedir. Muayeneden önce Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait sistemden sorgulama yapılarak aracın vergi borcu olmadığı tespit edilecek.

kapak-114027.jpg