Akıllı Telefonlar Koronavirüs Olup Olmadığınızı Söyleyecek!

Akıllı Telefonlar Koronavirüs Olup Olmadığınızı Söyleyecek!

Fransa’da bir üniversitedeki uzmanlar akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılabilecek bir test kiti geliştirdi. Testin mart ayında 1000 kişi üzerinde denenmesi planlanıyor.

Fransa’da Lille Üniversitesi’den araştırmacılar, akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılabilecek koronavirüs test kiti geliştirdi. Akıllı telefonlarda yer alan USB girişine takılan süprüntü örneği ile koronavirüs testi yapılması planlanıyor. Bu test kiti şimdiye kadar 300’den fazla kişi üzerinde denendi.

nzaegvp2fe2hzaca9wjwra.jpg

1000 Kişide Denenecek

Uzmanlar, akıllı telefonların sonucu verdiği test kitinin yüzde 90 oranında doğru sonuç verdiğini açıkladı. Mart ayında test kitinin 1000 kişi üzerinde denenebileceği belirtildi. Akıllı telefon aracılığıyla gerçekleştirilen test kitinin diğer test kitlerine göre en önemli avantajı 10 dakika gibi çok kısa bir sürede sonuçlanması. Testin ilk olarak hastanelerde kullanılması daha sonrasında halkın kullanımına sunulması bekleniyor.

110667727-mobile.jpg

İlk Dalga Felaket Oldu

Bilim grubu üyelerinden David Devos yaptığı açıklamada, akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılabilecek olan test kitinin geliştirilmesindeki en büyük amacın bekleme sürelerinin önüne geçmek olduğunu ifade etti. Koronavirüsün ilk dalgasında on binlerce kişinin hastanelerde test olmak için beklediği sırada virüse yakalandığını vurguladı. Testin sağlıklı bir şekilde sonuç vermesi halinde ilerleyen dönemlerde doktorlar, eczacılar ve bakımevleri için de kullanıma sunulacağını sözlerine ekledi.

53258845-401.jpg