Ağlamanın Faydaları

Ağlamanın faydaları beden ve ruh sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Rahatlamanıza yardım eden ağlama beden ve ruh sağlığını koruyarak gelişiminizi hızlandırır. Son zamanlar ne zaman ağladınız ya da sessizce gözyaşlarınızı akıp gitmesine izin verdiniz? Ağlamanın güçsüzlük belirtisi olduğuna inananlardansanız ağlamanın faydalarını öğrenince bir kez daha düşüneceğinizden emin olabilirsiniz.

29 Ekim 2021 16:00 Yaşam
Ağlamanın Faydaları

Ağlamanın faydaları beden ve ruh sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Rahatlamanıza yardım eden ağlama beden ve ruh sağlığını koruyarak gelişiminizi hızlandırır. Son zamanlar ne zaman ağladınız ya da sessizce gözyaşlarınızı akıp gitmesine izin verdiniz? Ağlamanın güçsüzlük belirtisi olduğuna inananlardansanız ağlamanın faydalarını öğrenince bir kez daha düşüneceğinizden emin olabilirsiniz.

5c8dc83445d2a09e009f4d70.jpg

Ağlamanın faydaları şunlardır:

l Ağlamanın sağlıklı gelişimimiz için pek çok zararı olan stresi azattığı bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre ağlama, strese bağlı olarak gelişen vücutta ortaya çıkan kimyasal bileşenlerin oldukça kısa sürede atılmasına yardımcı olur. Ağlama sonucunda kişinin kendini daha rahat hissettiği ve ferahladığı ortaya çıkmıştır.

l Vücudunuzdaki zararlı mikroorganizmaların atılmasına yardımcı olan ağlama seansları sonucunda modunuz bir anda yükselir. Zor durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olan ağlamanın pek çok önemli faydası vardır. Freudyen teorisine göre, hislerinizi dışa vurmanıza yardım eden ağlamanın yararı vardır. İçinize attığınız hisler zamanla fiziksel ve psikolojik etkilenme düzeyini artırır. Ağlamak sosyal çevrenizdeki insanlarla güçlü ve hızlı bir şekilde bağ kurmanıza yardım eder.

l Ağlarken etrafınızda bulunan kişiler sizi önemsiyorsa ona karşı güçlü bir bağ geliştirerek sağlıklı ve kaliteli iletişim kurma düzeyiniz oldukça kolaylaşacaktır. Kendinizle yüzleşerek ileriye gidebilmenize yardımcı olur ve sağlıklı gelişiminizi destekler.

l Daha iyi bir geleceğe sahip olarak adım attığınızda öz eleştiri yaparak sorunlara çözüm üretebilirsiniz. Gözyaşları gözünüzü neme doğurarak göz ve çevresinin yoğun bir şekilde nemlenmesini sağlar. Göz kaslarınızı çalıştırarak görme gücünüz geliştirir. Gözünüze kaçan iritanların oldukça kısa sürede atılmasına yardım eder. Kalp-damar, mide, kas, kemik ve eklem rahatsızlıkların ana kaynağı olan hormonel yapının vücuttan atılmasını sağlayarak sağlıklı gelişiminizi hızlandırır.

l Ağlamak çeşitli hastalıklara şifa kaynağı olarak gösterilen mucizevi bir tedavi kaynağıdır. Ağlarken, gözlerinizde biriken bakterileri oldukça kısa sürede uzaklaştırır. Gözyaşı anti bakteriyel özelliği sayesinde göz ve çevresinde biriken enfeksiyon ve mikroorganizma oluşumunu engelleyerek mikropların bu bölgeden uzaklaşmasını sağlar.

5c10ed7bae298b15c19d918a.jpg

l Endorfin salgılatıcı özelliği sayesinde mutluluk hormonlarının yükselmesine yardım eder. Endorfin etkisi ile vücut ağrılarından kurtularak hafiflediğinizi hissedersiniz.

Ağlamak Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ağlamak hakkında bilinmesi gerekenler bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. İnsanların ortalama yüzde seksen sekizi ağladıktan sonra kendini arınmış iyi hissederken ortalama yüzde sekizi ise ağlama sonrasında oldukça kötü ve depresif bir psikolojiye sahip olmuştur. Ağlama seviyeleri ve gösterdikleri reaksiyonlar cinsiyete göre pek farklılık göstermesi de testerasyon hormonu erkeklerde ağlama düzeyini azaltıcı etki gösterir. Östrojen ve Prolaktin hormonları ağlama eylemini oldukça yüksek düzeye taşır. Erkeklerde terleme ile birlikte ortaya çıkan duygusal stres sonucu oluşan toksinler gözyaşı aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılır.

Erkeklerin kadınlara oranla terleme seviyeleri yüksek olduğu için erkeklerin gözyaşı düzeyi artırıcı bir etki gösterir. Çocuklara her ne kadar ‘’cesur ol, ağlama’’ denilse de ağlamanın acı hafifletici pek çok özelliği vardır. Ağlamanın pek çok önemli ve faydalı özellikleri olsa da ideal ölçüde tutulması önerilir. Depresyon, doğum sonrası depresyon süreci çeşitli sorunların habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda her ağlamanın iyileştirici etkisi olduğu düşünülmemelidir. Yapılan araştırmalara göre ruh hali değişkenlik gösteren sürekli değişken insanların ağladıktan sonra kendilerini iyi hissettikleri ortaya çıkmıştır. Sürekli ağlamanız kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir.

Duygusal olarak kendinizi kötü hissediyorsanız profesyonel bir destek almanız tavsiye edilir. İstatistikler sonucunda insanların hayatları boyunca yaklaşık olarak doksan beş litre gözyaşı döktüğü ortaya çıkmıştır. Bu ise on kova gözyaşı anlamına geliyor. Gözyaşı sadece insanlarda değil hayvanlarda da görülür. Hayvan terbiyecisi olan George Lewis sadece kızdığı için genç bir filin gözyaşları içinde boğulduğunu söylemiştir.

5d78ae1245d2a023a0d2ce01.jpg

Gılgamış Destanı'nda ağlamak konusunda pek çok edebi bulguya rastlanılmıştır. Bu destanda üzüldükçe karamsarlığa kapılan gılgamış'ın nasıl bir anda gözyaşlarına boğuldu ayrıntılı ve destansı bir şekilde canlı olarak tasvir edilmiştir.

Ağlamak hakkında beğenilen bazı özlü sözlerden bazıları şunlardır:

‘’Yazar da gözyaşı olmazsa okurlarda da olmaz, yazar şaşırmazsa okur da şaşırmaz.’’ Diyen Robert Post, ‘’ Ben çok ağlarım. Bu bir sinema filmi gün batımı olabilir bir telefon konuşması olabilir. Gözyaşları yazılmayı bekleyen kelimelerdir.’’diyen Paul çello gözyaşının önemini vurgulamıştır. Ağlamak hakkında söylenen diğer özlü sözlerden bazıları şunlardır: ‘’Ama bir denizkızının gözyaşları yoktur ve bu sebeple daha çok acı çeker.’’Hans Christian Andersen , ‘’ Gözyaşının bile görevi varmış ardından gelecek gülümseme için temizlik yaparmış. ’Mevlana Celaleddin-i Rumi , ‘’Ağlamaktan korkma zihinde ıstırap veren düşünceler gözyaşı ile temizlenir.’’ Kızılderili atasözleri, ‘’ Ağlamak öfkeyi siler. Ovidius

Gülmenin insan sağlığını etkileyerek sağlıklı gelişimine yardımcı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Ağlamanın gülme kadar pek çok faydalı, önemli fonksiyonu vardır.

Ağlamanın bilinmeyen diğer faydalarından bazıları şunlardır:

l Ağlamak mutluluk hormonu salgılayarak Kandaki endorfin hormonunu harekete geçirir. Endorfin neşe salgılayan bir hormon olarak insanı zihinsel ve fiziksel olarak rahatlatır. Sosyal ve Klinik psikoloji dersinde yapılan pek çok çalışmada insanların psikolojileri araştırılarak kısa sürede ruh hallerinin düzeldiği saptanmıştır.

a35d6d8c555f2b5e.jpg

l Mutluluk sonrasında gelen ağlamaların ise ruh sağlığına maksimum düzeyde pozitif etki yaptığı görülmüştür. Psikologların yaptıkları klinik ve sosyal araştırmalar, derdinizi sıkıntınızı aklınıza takılan ve sizi üzen şeyleri sürekli olarak anlatmanız gerektiğini ortaya koyar. Doktorlar sizi tanıyarak tedavi sürecinde size destek verirken öncelikle sorunlarınızı ifade etmenizi ve açığa vurmanızı isterler. Anlatma tekniği ile ruhsal ve fiziksel olarak rahatladığınızı hissedersiniz.

l Sürekli olarak içinize atılan dertlerin ve baskı yaratan duyguların ileriki safhalarda birikerek aniden patladığı, sizi psikolojik çöküntüyle karşı karşıya bıraktığı gözlenmiştir. Sorunlardan yüzleşmekten kaçmadan ağlayarak üstünüze gelen tüm negatif etkilerden kurtulabilir iyileştikçe daha sağlıklı düşünebilen varlıkları haline gelebilirsiniz.

l Ağlamak adeta sakinleştirici bir ilaç etkisi yapmaktadır. İnsanlar ağladıktan sonra gevşediği için uyumak isterler. Ağlamanın rahatlatıcı özelliği sayesinde vücudunuz sakinleşerek bir süre dinlenir. İnsan bu sırada kendini daha halsiz olduğu için rahatlama ihtiyacı duyar. Vücudunuzun biriken pek çok toksini atmanıza yardım eden gözyaşı vücudunuzdaki kimyasalları dışarı atmanızda oldukça etkilidir. Gözlerinizi bakterilerden arındırarak göz çevresini hijyenik bir şekilde temizleme özelliği sunar.

l Ağlamanın yakın çevrenizde olan ilişkilerinizi güçlendirici etkisi garip olarak karşılansa dahi önemlidir. Kırılgan ve hassas yapıda olduğunuz bu dönemde çevrenizdeki kişilerle sosyal dayanışma sürecinizi geliştirerek daha güçlü bir duygusal bağ kurabilirsiniz.

l Gözünüze biriken iritanların atılmasını sağlayarak gözden buruna akarak biriken bakteri ve mikroorganizmalardan kısa sürede kurtulmanıza yardım eder. Ağlarken akıttığınız yaşlar sadece gözünüzden akmaz bir kısmı da burnunuza nüfus ederek burnunuzun akmasını sağlar.

aglamanin-faydalari-681x383.jpg

l Özellikle kalp-damar hastalıkları için şifa kaynağı olan ağlama mide, kemik ve kaslarınızda oluşan hastalıkların tedavisinde oldukça önemlidir. Ağlamanın faydaları ve mucizevi etkileri bakımından oldukça sağlıklı, geliştirici ve çeşitli pek çok özelliğe sahiptir. Vücudunuzu enfeksiyonlara karşı koruyan ağlama sayesinde zararlı bazı hormonların vücudunuzdan atılmasını sağlayarak sağlıklı gelişiminizi destekleyebilirsiniz.

Ağlamak Neden İyi Hissettirir?

Ağlarken iyi hissetmenizi sağlayan nedenler çeşitli bilimsel araştırma ve verileri sonucunda ortaya konmuştur. Omuzlarından bir yük kalkmış gibi hissettiren pek çok arındırıcı özelliği bulunan ağlama, insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Ağlamak için kendinizi tutmadan gözyaşlarınızın akmasına izin verebilir, sağlıklı ve dengeli bir ağlamanın vücut ve ruh sağlığına olan etkilerini kendiniz fark edebilirsiniz.

Gözyaşı Çeşitleri Nelerdir?

Gözyaşları çeşitleri bazal, refleks ve duygusal gözyaşıdır. Bütün gözyaşları aynı özellik göstermez. Küçüklüğünüzden beri tecrübe edindiğiniz birbirinden farklı gözyaşları türleri bilimsel olarak açıklanmıştır. Gözyaşı çeşitleri şunlardır:

Bazal gözyaşı gözünüzü kirden koruyarak nem oranını dengeleyen doğal olarak salgılanan bir gözyaşı türüdür. Sağlığınız için oldukça önemli olan bu gözyaşı çoğunlukla sudan oluşur.

Refleks gözyaşı gözün etrafında oluşan, soğan kokusu, rüzgar gibi etkilerle sizi rahatsız eden tepkimelere karşı gözünüze baskı uyguladığınız zaman ortaya çıkar. Makyaj çıkarırken salgılanan bu gözyaşları kahkahaya boğulduğunuz zaman kontrolsüzce akan gözyaşlarıdır. Bazal gözyaşı gibi çoğunlukla sulu yapı özelliği gösterir.

bd591720fdb68dcf.jpg

Duygusal gözyaşı hepimizin ağlamak denince aklımıza gelen gözyaşı türdür. Ağrı veya duygu geçişi yaşadığınızda, fiziksel acı ya da kendinizi kötü hissettiğinizde salgılanan bu gözyaşı hayvanlarda bazal ve refleks gözyaşı olarak görülür. Duygusal gözyaşı tamamen insana özgü bir gözyaşı biçimi olarak ortaya çıkmıştır. Mutluluk, üzüntü, kızgınlık gibi farklı duygu geçişlerinde ortaya çıkan, duygusal ve fiziksel tepkimeler sonucunda kendini gösteren bir gözyaşıdır. Duygu ve tepkilerinizi gösterdiğiniz en doğal yollarından birisi olarak gösterilen bu gözyaşını diğer gözyaşı çeşitlerinden ayıran en önemli özellik ise içeriğinin kişiye göre değişiyor olmasıdır. Bazal,reflex gözyaşları tamamen sudan oluşurken duygusal gözyaşını hormon etkisi vardır. Duygu anında ya da acı reaksiyonlarında çoğunuzun eski ruh haline tekrar kavuşmasına yardım eder. Vücut ve ruh sağlığınız etkileyen zararlı hormonlarının vücuttan atılmasını sağlar. Kişi ağladığında gözyaşı ile beraber duygusal bir tepkime yaşayarak biriken enfeksiyon ve zararlı hormonlarını vücuttan dışarı atar. Tekrardan hormon seviyesini dengelemeniz için ağlama iyi bir yol olarak gösterilir.

Ağlamanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ağlamanın sağlığa faydaları şunlardır:

l Ağlamak vücutta biriken stres hormonlarını dışarı atarak vücudun ürettiği fazla stresin atamasını sağlar. Vücutta rahatlayarak omzunuzdan yük kalktığını hissedersiniz. Nefes alışverişi yavaşladığında fiziksel ve duygusal açıdan sakin bir ruh evresine girerek kalp atışları düşmeye başlar.

l Duygularınızı sakinleştiren yapısıyla daha sağlıklı ve rehabilite bir gelişim kaydetmenize yardım eder. Fiziksel ve duygusal olarak ortaya çıkan travmalardan kurtulursunuz. Duygularınızı iyileştirerek kendinize ve sosyal hayatınıza daha hızlı ve güvenli bir şekilde adapte olmanızı sağlar.

d10c7b046def3c99.jpg

l Yaşadığınız kötü olaylardan uzaklaşarak daha sakin, arınmış ve rehabilite edilmiş bir ruh iklimine sokar. Pişmanlık, keder, üzüntü gibi negatif duygu hallerinden, bu duyguların vereceği anlık hasarlardan doğan, giderek büyüyen psikolojik kriz durumlarından uzaklaştırır.

l Bastırılmış duygular, tehlike oluşturan, psikolojik depresyona sürükleyen pek çok olayın büyümesine neden olabilir. Kişi daha fazla bu duygu yükü ve karmaşasını kaldıramayacak seviyeye gelebilir. Bu gibi durumlarda ağlayarak fiziksel ve ruhsal olarak kendini rahatlatır. Fizik ve ruhsal olarak kendini iyileştirir. Stres hormanları vücuttan hızlı bir şekilde uzaklaşarak sizi daha iyi hissettiren endorfin hormonu salgılanır.

l Oksitosin hormonu ağlama sırasında salgılanan doğal ağrı kesici görevi görür. Salgılandıktan sonra modunuz yükselerek acınız azalır ve ağrı hissiniz giderek yok olur. Ağlamak karşı tarafın istediğiniz mesajı almasına ve iletişim becerilerinizin gelişmesine yardım eder.

l Bazen kelimelerle anlatamayacağınız ve çözümü gözyaşlarında bulacağını zamanlarınız olur. Yaşanılan duygusal karmaşadan kurtulabilmek için karşınızdaki kişinin ne hissettiğinizi anlaması için bu kişilerle kaliteli ve güvenli bir iletişim kurmanız son derece önemlidir.

l İletilmek istenen mesaj görsel bir biçimde ifade edilebildiği gibi konuşma yöntemi kullanılarak, iletişim kurularak da karşınızdaki kişiye ulaştırılabilir. Ağlama insan ilişkilerini geliştirerek sosyal çevreniz ile daha sağlıklı ve kaliteli iletişim kurmanızı sağlar.

raw-aglamanin-faydalari-697535774.jpg

l Toplum içinde gerçekleşen ağlama, insanları kendinize çekerek iletişim bağınızı güçlendirmeye ve yardımlaşma eğiliminin artmasına neden olur.

l Kişinin fiziki, sosyal ve ruhsal gelişimine destek olarak kişinin çevresiyle daha olumlu, uyumlu ve güçlü bir sevgi bağı geliştirmesine yardım etmesi gibi daha pek çok ağlamanın faydaları ve sağlıklı etkileri bulunmaktadır.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.