Adli Hipnoz Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Adli Hipnoz Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Filmlerde veya belgesellerde gördüğümüz hipnoz her zaman ilgi çekici ve merak uyandıran bir alan olmuştur. Genelde herkes hipnozu bir şekilde başka bir evreye geçme ve telkin alma olgusu olarak görse de aslında durum farklıdır.

 

Filmlerde veya belgesellerde gördüğümüz hipnoz her zaman ilgi çekici ve merak uyandıran bir alan olmuştur. Genelde herkes hipnozu bir şekilde başka bir evreye geçme ve telkin alma olgusu olarak görse de aslında durum farklıdır. Hipnozda ortaya çıkan durumu söylemek gerekirse bu durum bilincin değiştiğidir. Bilinç değişimi ise kişinin dikkatini çevresel faktörlerden uzaklaştırarak bir noktaya odaklanması olarak ifade edebiliriz. Hipnozda yakalanan bir frekans vardır ve bu frekans ile beyinsel faktörlere inmek söz konusu olmakla birlikte kişinin kendi kendisine hipnoz olma durumu da müzik dinleme, meditasyon yapma, rüya görme, zikir gibi anlarda da olabilen sonuçlardır.

İnsan beyninde talamus denen kısım en önemli parçalardan bir tanesidir. Talamus bir süzgeç görevi görmekle birlikte hangi bilgilerin bilinç dışı ile paylaşılacağına da karar veren mekanizma talamustan sorulmaktadır. Aynı zamanda konsantrasyonu sağlayan şey talamus olmakla birlikte gerekli bilgiler ile gereksiz bilgileri ayırt ederek lazım olan bilgileri süzgeçten geçirerek konsantrasyon ve dikkati sağlamaktadır. Yani işin sırrı biraz daha talamus üzerinde hakimiyet sağlamaktan geçer.

 

Hipnoz İle Kötü Şeyler Yaptırılabilir Mi?

Hipnoz daha önce yaşanmış veya kaydedilmiş bilgilerin ortaya çıkmasını ve bunlara ulaşılmasını sağlayabilmektedir. Kişinin çocukluk dönemine gidilmesi gibi durumlar gerçek olmakla birlikte kötü huylara karşı emir veya tavsiye hipnoz altında verilebilmektedir. Burada en önemli nokta örneğin bir cinayet işle emri hipnoz ile verilememektedir. Kişinin benliğinde bu istek yoksa hipnoz ile bu sağlanamamaktadır.

 

Peki Adli Hipnoz Nedir?

Adli hipnoz daha önceki yıllarda birçok ülkede işlenen suçta görgü tanıklarının olay anını daha net hatırlamaları için kullanılmış bir uygulamadır. Görgü tanığı hipnoz edilerek olay anında tam olarak nelerin yaşandığını söylemekte ve buna göre olay aydınlatılmaya çalışılsa da 1985 yılında adli hipnozun sorunlu olduğu tespit edilmiştir. Görgü tanıklarının hipnoz esnasında olay anına dair anıları çarpıtarak ve abartarak anlatmaktaydı. Olayların daha da karmaşıklaştığını fark eden uzmanlar adli hipnozun bu durumda olayı çözücü değil daha da karmaşık hale getiren şey olarak kabul etmiştir. Yani görgü tanıkları hipnoz altında olay yerinde olmayan bazı anıları da söylemektedir ve bu tamamen olayın kendisinden kopukluk yarattığı için adli hipnoz yasaklanmıştır. Amerika’nın çok nadir birkaç eyaletinde yasal olan adli hipnoz üzerine yapılan çalışmalar neticesinde beyin fonksiyonlarında yaşanan etki nedeniyle serbest kalan hayal gücünün olaylarda inanılmaz farklılıklar kattığını kanıtlanmıştır.