Acai Berry Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Acai berry çayı, Latince'de euterpe oleracea olarak da bilinen Acai palmiye ağacının koyu ve sulu meyvelerinden yapılır.

Daha çok Brezilya'da bulunan bu ağaç 3 metre uzunluğundaki yaprakları ile 15-30 metre yüksekliğe kadar ulaşabilir. Acai meyveleri glikoz seviyenizi yeniden doldurabilecek harika bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle acai berry çayı, antrenmandan sonra tüketilebilecek mükemmel bir içecektir. Acai çayının kilo vermeye yardımcı olarak etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekse de, tadını çıkarabileceğiniz ve yararlanabileceğiniz birçok başka faydası vardır. Acai berry çayı, A ve C vitaminleri, demir, kalsiyum, antioksidanlar, omega yağları ve lif açısından zengin, oldukça besleyici bir içecektir. Acai Berry çayının faydaları aşağıda sıralanmıştır.

Kalbe İyi Gelir

Kalbiniz için endişeleniyorsanız, acai berry çayını denemenin zamanı geldi. Bu bitki çayı, zeytinyağında bulunanlara benzer şekilde kolesterolü düşüren, glikoz seviyelerini düşüren ve kan damarlarını genişleten yağ asitleri içerir. Bunların hepsi kan akışının iyileştirilmesine ve daha sağlıklı bir kalbe yardımcı olur. Acai çayının faydalı özellikleri, yani yüksek miktarda antioksidan, kardiyovasküler hastalıklardan muzdarip olma riskini azaltacaktır.

Kanseri Önler

Basit adımlar, daha sağlıklı bir yaşam sürmenize ve sizi ve sevdiklerinizi hastalıklardan, özellikle kanserden korumanıza yardımcı olabilir. Egzersiz yapmak, dengeli beslenme ve acai berry çayı içmek gerçekten büyük bir fark yaratabilir. Acai çileği, portakaldaki aynı ağırlıktan daha fazla antioksidan içerir ve hücre hasarını daha iyi önlemenizi sağlar. Dahası, bir çalışma, acai berry çayının, meyve özünde bulunan ve serbest radikallerle savaşan bir pigment olan antosiyanin adlı bir madde nedeniyle lösemide kanser hücrelerine karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini kanıtladı.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Acai çayı fiziksel dayanıklılığınızı artırarak size gün boyunca daha fazla enerji verir. Bu sağlıklı uyarıcı, odaklanmış ve motive olmuş hissetmenizi sağlayacaktır. Polifenol antioksidanların varlığından dolayı bu bitki çayı bakteri ve virüsleri uzak tutacaktır. Bu, soğuk algınlığının başlamasını önlemeye, cildinizi nemlendirmeye ve size daha sağlıklı ve genç bir görünüm sunmaya yardımcı olur. Acai Berry çayı, yeşil çay ile karıştırıldığında hem lezzet hem fayda açısından oldukça tatmin edici olmaktadır.

Toksinleri Temizler

Vücudunuzu size içten ve dıştan zarar verebilecek toksinlerden arındırmak için katı bir diyet uygulamanıza gerek yoktur. Her gün acai berry çayı içmek vücudunuzu detoksifiye eder, karaciğer fonksiyonunu iyileştirir ve siroz dahil karaciğer hastalıklarını iyileştirmeye ve hormon seviyelerinize denge getirmeye yardımcı olur. Acai Berry çayı içmek, sağlıklı böbrekler elde etmek için harika bir yoldur. Acai Berry çayı, şeker seviyelerini düzenleme yeteneği ile birlikte, Tip II diyabetin önlenmesine yardımcı olur.

Acai Çayı Yan Etkileri

Bu doğal bir ürün olsa da, bilmeniz gereken bazı gerçekler var. Örneğin acai çayı fazla alındığında yan etkileri ortaya çıkacaktır. Bu çay iştahınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Fakat dikkatli uygulanmazsa iştahınızı bastırmak sağlıklı değildir. Gereğinden fazla acai berry çayı tüketmek, kötü beslenmeye, baş ağrısına, baş dönmesine, halsizliğe, yorgunluğa, mide ağrılarına ve bayılmaya yol açabilir. Bu semptomlardan herhangi birini hissederseniz, bu çayı almayı bırakın ve günlük olarak ihtiyacınız olan sağlıklı besinleri yeterince aldığınızdan emin olun. Anemi veya şeker hastalığınız varsa özellikle dikkatli olun. Bu çayı bitkisel bir ilaç olarak almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Son olarak Acai berry çayını diyetinize karıştırırken sağlıklı yiyecekler yediğinizden ve bol miktarda egzersiz yaptığınızdan emin olun.

Nasıl Kullanılır?

Acai çayı hem piyasada satılan acai tozu ile hem de dondurulmuş kuru meyvelerle yapılabilmektedir. Meyve özünden veya çaydan yapılan bu meyve suyu haftada üç kez içilmelidir. Taze meyveler satın alırsanız, meyvelerin hasat edildikten sonra bozulmaya başlama hızı nedeniyle, hasattan sonraki ilk 24 saat içinde meyve suyuna dönüştürülmesi veya ileride tüketilmek üzere dondurulması gerektiğini unutmayın. Ayrıca acai berry meyvesiyle ferahlatıcı bir meyve salatası hazırlayabilirsiniz. Soğuk olarak tüketmek isterseniz, acai berry meyvesiyle bir acai berry suyu yapabilir, ayrıca dondurma veya likörlerin içine katabilirsiniz.