Abraham Lincoln Kimdir

BAĞIMSIZ AMERİKA’NIN İLK CUMHURİYETÇİ BAŞKANI ABRAHAM LİNCOLN Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Cumhurbaşkanı olan Abraham Lincoln, Amerika Savaşında ve Amerika Federe Devletleri’ne karşı büyük zaferler kazandı. Ülkenin birliğini korurken, köleliğide yasal olarak kaldırmayı başardı. ABRAHAM LİNCOL’UN YAŞAMI Abraham Lincoln 2 Şubat 1809 Yılında Amerika’nın Kentucky Eyaletinde dünyaya geldi. Annesinin adı Nancy Lincoln, babasının adı Thomas Lincoln’du. Abraham Lincoln ilk çocuktu.

Yayınlanma:
Abraham Lincoln Kimdir

BAĞIMSIZ AMERİKA’NIN İLK CUMHURİYETÇİ BAŞKANI ABRAHAM LİNCOLN

Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Cumhurbaşkanı olan Abraham Lincoln, Amerika Savaşında ve Amerika Federe Devletleri’ne karşı büyük zaferler kazandı. Ülkenin birliğini korurken, köleliğide yasal olarak kaldırmayı başardı.

ABRAHAM LİNCOL’UN YAŞAMI

Abraham Lincoln 2 Şubat 1809 Yılında Amerika’nın Kentucky Eyaletinde dünyaya geldi. Annesinin adı Nancy Lincoln, babasının adı Thomas Lincoln’du. Abraham Lincoln ilk çocuktu. Abraham Lincoln’ün soyu, Samuel Lincoln’e dayanır. Samuel Lincoln 17. Yüzyılda İngiltere’den Hingham, Massachusetts’e göç etmiştir.

Abraham Lincoln’un annesi Nancy, Lincoln 9 yaşındayken süt hastalığından vefat etti. Babası kısa süre sonra Saraha Bush adında bir hanımla evlendi. Ailesi ciddi derece maddi sıkıntı çeken Abraham Lincoln, sadece 18 ay örgün eğitim alabildi. Fakat, Abraham Lincoln’un doymak bilmeyen bir okuma isteği vardı. Bu istekle kendi kendini eğitti. Kendini eğittiği dönemlerde Amerika ve İngiliz tarihleri ile ilgili birçok kitap okudu. 1,93 m boyunda olan Abraham Lincoln, iyi bir güreşçiydi ve ağaç kesme konusunda oldukça yetenekli birisiydi.

1842 yılında Mary Todd ile evliliğini gerçekleştirdi. Ve bu evlilikten oğlu Robert Todd Lincoln 1 Ağustos 1843 yılında dünyaya geldi. Abraham Lincoln’un diğer çocukları genç yaşta vefat ettiler. Edward Baker Lincoln 4 yaşındayken, Wiliam Lincoln 12 yaşındayken, Thomas Lincoln ise 21 yaşındayken vefat etti. Tek sağ kalan oğlu Robert, Harvard kolejinde eğitim gördü.

ABRAHAM LİNCOLN’UN SİYASİ YAŞAMI

1832 yılında Illinoiste Liberal Parti üyeliğinde faaliyet gösterdi. Başarısız bir kampamya yürüten Abraham Lincoln, henüz 23 yaşındaydı.

Abraham Lincoln siyasi başarısızlığının ardından bir çok meslek içerisinde bulundu. Devlet Meclisi Seçimini 1834 yılında kazandıktan sonra, yazarı Sir William Blackstone olan "Commentaries on the Laws of England" kitabını okuyarak hukuk öğretimi vermeye başladı. Hukuk öğrenimi vermeden önce Kara Şahin savaşında milis kuvvetlerinde kaptanlık yapmaktaydı.

O dönemlerde çok başarılıbir avukat olan Abraham Lincoln, 1841 yılında Whig Partisi’ne William Herndon ile birlikte katıldı. 1847 yılında Birleşik Milletler Temsilciler Meclisine giren Lincoln, Amerika- Meksika savaşı zamanında Başkan James K.Polk’a yaptığı eleştiriler onun fazla göz önüne çıkmasına sebep oldu. Abraham Lincoln’ e göre; Savaşın gereksiz şekilde ve anayasaya aykırı olarak Başkan James K. Polk tarafından çıkarıldığını savunmaktaydı.

AVUKAT ABRAHAM LİNCOLN

Abraham Lincoln, İllinios Yüksek Mahkemesin’de avukatlık yapmaya başladı. Avukatlık yaptığı dönemlerde, birçok davayı başarılı sonuçlandırdı. Fakat Abraham Lincoln’ün en önemli davası 1858 yılında vuku bulmuş bir cinayet üzerineydi. James Metzker'i öldürmek ile suçlanan William "Duff" Armstrong, Abraham Lincoln’ün müvekkiliydi. Abraham Lincoln bu dava süresince gayet başarılı bir süreç geçirdi. Dava’nın son zamanlarında kullandığı farklı taktik ve düşünce yapısıyla o dönemlerde az rastlanır bir başarıya imza attı. Dava’ya görgü tanıklığı eden kişinin yalan söylediğini, çiftçi almanağı kullanarak ortaya çıkardı. Bu dava Abraham Lincoln’ün kariyerinde önemli bir yer taşımaktaydı.

Birleşik Devletler Başkanlığı ve İç Savaş’ın Ayak Sesleri

Abraham Lincoln 1861 yılında Amerika Birleşik Devleti başkanı oldu. Başkan olduğu ilk zamanlar, köleliğin kaldırılması için yoğun çalışmalarda bulundu. Çünkü; ilk verdiği sözlerden bir tanesiydi Köleliği kaldırmak. 13. Anayasa Değişikliğiyle bunu başarmış olsa da , bu değişiklik için birçok fedakarlık gerçekleştirmek zorunda kaldı. Oylamaya katılacak olan katılımcılar için birçok şey vaat etmek ve bu vaatleri yerine getirmek zorundaydı. Çeşitli kampanya ve çalışmaları ağır tehtit ve taciz altında yürütmek zorunda kaldı. Ve her sıkıntıya karşı, oylamayı lehine çevirerek köleliğin kaldırılmasını sağladı.

Abraham Lincoln’un bu başarısı, Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı eyaletlerini endişelendiriyordu. Amerika’nın güneydoğu bölgeleri devasa çiftliklerin hakim olduğu ve tarıma dayali bir ekonomik sisteme sahipti. Bu çiftliklerin iş gücünü Afrika’dan yasal olmayan yolla kaçırılıp getirilen köleler sağlamaktaydı. ABD’nin Batı kesimine yeni eyaletler kurulmaya devam ediliyor ve bu yeni kurulan eyaletlerde kölelik tamamen yasaklanıyordu. Bu durum nihayetinde Güney kısmını rahatsız etmeye başladı. Aynı yasağın kendilerine de uygulanacağı endişi duyan 7 güney eyaleti, kendilerini Amerika Birleşik Devletleri’nden bağımsız ilan ettiler.

Bağımsızlıklarını ilan eden bu 7 eyalet ( South Carrolina, Mississippi, Florida, Alabama, Teksas, Georgia, Lousiana) Amerika Konfedere Devletleri adında yeni bir devlet kurdular ve Bu yeni devletin başkanlığını Jefferson Davis üstlendi. Bir süre sonra bu 7 devlet arasına Virjinya, Arkansas, North Carolina ve Tennessee katıldı. Bu eyaletler İç savaşın Güneyli Konfederasyon tarafında yer alıyorlardı. Diğer geriye kalan Eyaletler ise Kuzey Union(birlik) tarafını oluşturmaktaydılar.

Lincoln’e göre eğer savaş dikkatli ve hatasız bir şekilde kontrol altına alınabilirse, birliğin bozulmasının önüne geçebilirlerdi. Fakat, savaş sadece cepheyi etkilemiyordu, senatodaki kendi kabinesi ve radikal Cumhuriyetçilerle de başa çıkması gerekmekteydi. O dönemde eşi hakkında ağır dedikodular yayılmaya başladı. Bu durumdan dolayı eşinin erkek kardeşleride Abraham Lincoln’e karşı duruş gösterdiler. Ve birliğin içerisinden ayrılarak, konfederasyon ordusuna geçtiler.

Amerikan İç savaşının başlarında herhangi bir taraf üstünlük sağlayamadı. Her iki tarafta zaman zaman üstlün kazandı, zaman zaman askeri başarı sergiledi fakat bir diğerini mağlup edebilecek bir manevra gerçekleştiremediler.

Gettsyburg Muharebesi

Amerikan İç Savaş’ın en şiddetli kanlı çarpışması Gettysburg Muharebesi oldu. Gettysburg Muharenbesini Kuzey birlik tarafı kazanarak , Amerika Konfedere Devletlerinin bağımsızlık çabasıda başarısızlıkla sonuçlandırdı. Ancak; Birlik Güçleri’nin asker sayısı azalmaya başlamıştı. Bu sebeple Lincoln Halk’a 1863 yılında seferberlik çağrısında bulunduğunda halk, New York eyaletinde hükümeye karşı bir isyan çıkardı. Bu isyanı bastırmanın yanı sıra sakinleştirme çabasına girişen Abraham Lincoln, Halk’a Gettysburg konuşmasını yaptı. Gettysburg konuşması Amerikanın tarihine geçti.

ABRAHAM LİNCOLN ÖLÜMÜ

Aşırı Güneyli taraftarı olan aktör John Wilkes Booth, aynı zamanda Konfederasyon adına çalışan Maryland’li bir casustu. Booth öncelikle Abraham Lincoln’ü pazarlık için Konfederasyon hapishanesine kaçıracaktı. Ancak Abraham Lincoln 11 Nisan’da Siyahilerin haklarına yönelik bir konuşma gerçekleştirdi. Bu konuşma sonrası John Wilkes Booth kaçırılma planını, suikast planı olarak değiştirdi.

Abraham Lincoln ve eşi Marry Todd, Ford Tiyatrosunda Our American Cousin oyununu izleyeceklerdi. John Wilkes Booth bunu öğrendiğinde planını genişletti. John Wilkes Booth başka suikastçılar tedarik ederken Başkan Yardımcı ve Dış İşleri Bakanı içinde suikast düzenlemeyi planladı. 14 Nisan tiyatro akşamı, Başkan Lincoln ve eşi tiyatroya geldiler. Başkan Lincoln’un yakın koruması, Abraham Lincoln’un isteği üzerine tiyatro akşamı yanlarında bulunmuyordu. Lincoln ve eşi tiyatro oyununu izlemek için balkonda yerlerine oturdular. Abraham Lincoln’un oturduğu balkon’nun arka duvarından delik açan Booth, oyunun en komik anının gelmesini bekliyordu. En komik anında atılan kahkahalar sebebiyle, silah sesi duyulmayacaktı. John Wilkes Booth gülme sesleriyle birlikte Abraham Lincoln’u başından vurdu. Albay Henry Rathbone ne kadar çabalasa da Booth tiyatro sahnesine atlayarak “ Daima Tiranlar İçin” diye bağırdı. O hengame içerisinde kaçmayı başardı.

Suikast sonrası Abraham Lincoln , Alman bir terziye ait olan, tiyatronun karşısında bir eve götürüldü. 15 Nisan 1865 sabaha doğru Abraham Lincoln hayatını kaybetti. Suikastten 12 gün sonra Booth Federal Ajanlar tarafından bulunarak, Virjinya’da bir ahırda öldürüldü.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet