30 Yıl İçerisinde Her Aileden En Az Bir Kişi Sağır Olacak! DSÖ’den Korkunç Uyarı!

30 Yıl İçerisinde Her Aileden En Az Bir Kişi Sağır Olacak! DSÖ’den Korkunç Uyarı!

Dünya Sağlık Örgütü yayınladığı bir raporda çok ciddi bir uyarıda bulundu. Bu rapora göre 2050 yılında dünyada 2,5 milyar kişinin işitme kaybı yaşayacağını belirtti.

 

Dünya Sağlık Örgütü yayınladığı bir raporda çok ciddi bir uyarıda bulundu. Bu rapora göre 2050 yılında dünyada 2,5 milyar kişinin işitme kaybı yaşayacağını belirtti. Buna göre her 4 kişiden birinin işitme kaybı yaşayacağı belirtilirken, bu sorun 30 yıl içerisinde küresel bir problem haline gelecek dendi. Buna karşılık insanların hijyen ve erken teşhis konusunda dikkatli olmaları gerekliliğine vurgu yapıldı.

İşitme kaybı yaşaması muhtemel kişilerin tam veya yarım işitme kaybı yaşayacağı belirtilirken bahsedilen sürede en az 700 milyon insanın tamamen işitme duyusunu kaybedeceği belirtildi. İlerleyen yıllarda olası bu durum karşısında bilim ve teknolojik ilerlemenin de işitme tedavisinde ilerlemesi gerekliliğine vurgu yapıldı.

 

Erken Teşhis Önemli Olacak!

Çocuklara uygulanan kızamıkçık ve menenjite aşılarından kaynaklı işitme kaybının % 60 kadar azalabildiğini ifade eden DSÖ yetkilileri, bebeklerde orta kulak iltihabının önemine vurgu yaparak erken teşhis için buna dikkat edilmesi gerektiğini söylediler. Yetişkinlerinde gürültülü ortamlardan uzak durmaları tavsiye edilirken, hijyen kurallarının en etkili şekilde uygulanması tavsiyesi sunuldu.