1987 Kışına Hazır Olun! Kurtların Şehre İndiği Günler Tekrar Yaşanıyor!

Cuma sabahı ile birlikte ülkenin bazı bölgelerinde kar yağışı kendini göstermeye başladı. Bu anlamda en çok uyarının yapıldığı İstanbul’da sabah saatleri ile birlikte Beylikdüzü, Esenyurt ve Başakşehir gibi ilçelerde kar yağışının başladığı belirtildi.

Cuma sabahı ile birlikte ülkenin bazı bölgelerinde kar yağışı kendini göstermeye başladı. Bu anlamda en çok uyarının yapıldığı İstanbul’da sabah saatleri ile birlikte Beylikdüzü, Esenyurt ve Başakşehir gibi ilçelerde kar yağışının başladığı belirtildi. Beklenen kar yağışı bugün itibariyle başlarken Pazar akşamı ile birlikte sert bir şekilde etkisini göstermeye başlayacak. Uzmanlar tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan birçok uyarı beklentinin 1987 yılında yaşanan kışı hatırlattı.

1987 yılında İstanbul’da yaşanan zorlu kış sebebiyle adeta hayat durma noktasına gelmişti. Bir haftadan fazla süren kar yağışı şehri yaşanmaz hale getirirken, yüksek yerlerden kurtların şehre indiği görülmüştü. Dün İstanbul Valiliği’de bir uyarı metni paylaşarak İstanbul’daki vatandaşların mutlak surette önlem alması gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Avrupa ve Akdeniz Türkiye’de Buluşuyor!

Geride kalan iki hafta içerisinde Avrupa’da bazı ülkeler soğuk hava dalgası ve kar yağışı nedeniyle adeta durma vaziyetine gelmişti. Hollanda ve Almanya gibi ülkelerde ulaşım ve hatta sağlık dahil durma noktasına gelmişken, Avrupa’daki sert koşullar bugün itibariyle Türkiye’ye giriş yaptı. Uzmanların günlerdir Avrupa üzerinden Türkiye’ye giriş yapacağı konusunda uyarıda bulunduğu sert hava koşulları Türkiye’ye giriş yaparken Akdeniz üzerinden de yurda giriş yapan bir diğer hava şartları ülkede buluşarak daha sert bir kışa neden olacaklar.

İki ayrı hava olayının Türkiye’de karşılaşması üzerine sert bir kış beklenirken, uzmanlar tarafından 1987 kışının bir kez daha yaşanabileceği uyarısı yapılmaya devam ediyor. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar ile birlikte yurdun genelinde yaşanan fırtına, şiddetli rüzgar ve hortum olaylarında da ciddi bir yükseliş söz konusu.

Yoğun Kar ve Hortumlar!

Bir yandan yoğun kar için uyarıda bulunan uzmanlar, bir diğer yandan da şiddetli rüzgar, fırtına ve hortuma karşı da uyarılara devam ediyor. Geride kalan günlerde İstanbul’da yaşanan şiddetli rüzgarlar nedeniyle birçok çatı uçması görülmüş ve bunlardan kaynaklı birçok araç zarar görmüştü. Dün itibariyle de İzmir’de ortaya çıkan şiddetli hortumdan kaynaklı İzmir’de birçok bölgenin zarar gördüğü belirlenirken, gündüz saatlerinde hortumun yarattığı etkinin izleri korkunç düzeylerde görüldü. Ayrıca yurt genelinde devam eden fırtına ve şiddetli rüzgarın bir benzeri de Ankara’da yaşanacak. Bugün ve yarın için Ankara’ya dair şiddetli rüzgar ve fırtına uyarısı yapılırken, yoğun kar ile birlikte fırtınanın Ankara’yı ciddi manada etkisi altına alacağı bekleniyor.