Yarasalarda 24 farklı yeni korona virüs tespit edildi!

Çinli bilim insanları yaptıkları araştırmalarda yeni covid pandemilerine yol açabilecek 24 yeni korona virüs tipinin keşfedildiğini aktardı.

CNN’in tarafından aktarılan habere göre, Çin’in Şandong Üniversitesinde’ki araştırmacılar, Mayıs 2019 ila Kasım 2020 arasında ülkenin batısı olan Yünnan eyaletinde orman yarasaları üzerine yaptıkları incelemeleri ve bulguları saygın dergilerle paylaştı.

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda farklı yarasa türlerinden topladıkları ürin ve dışkı örnekleriyle 24 yeni korona virüs genomu tespit etti. Korona virüslerin 4’ünün Şiddetli Akut Solunum Sendromu ve kovid-19’a yol açan korona virüslere oldukça benzediğinin altı çizildi.

Bilim dünyasında ‘Rhinolophus Pusillus’ adı verilen ve ‘’At nalı yarasası’’ olarak da kabul edilen türden alınan örnekler herkesi şaşırttı. Örneklerden gelen veriler, dünyanın şu anda mücadele ettiği covid-19’a benzer yapıda olduğunu aktardı.

Korona virüslerin 4’ünün Şiddetli Akut Solunum Sendromu ile İnsan hücrelerine tutunmasını sağlayan diken proteini olduğunu belirtildi. Korona virüsün genetik özelliklerini covid-19 ile büyük bir şekilde örtüştüğü vurgulandı. Araştırmacılar, şu ifadeleri kullandı; ‘’Tayland'da Haziran 2020'de bulunan yakın yapıdaki virüsle birlikte değerlendirildiğinde bu sonuçlar Kovid-19 ile bağlantılı virüslerin yarasa popülasyonlarında yayılmaya devam ettiğini ve bazı bölgelerde daha yoğun olduğunu ortaya koyuyor."

2017 yılında Yünnan’daki mağaralarda yarasaları detaylıca inceleyen bilim insanları SARS’a oldukça yakın korona virüs çeşitlerine rastlamıştı. Yarasalarda bulunan söz konusu virüsler, genellik tür içinde yayılan ‘beta korona virüsler’ olarak adlandırılmakta. Fakat daha sonra evrimleşerek başka hayvanlar ve insanlara bulaştırabiliyorlar.