Yapay Zekanın Geldiği Ürkütücü Nokta… Bizim Gibi Görüyorlar

Yapay Zekanın Geldiği Ürkütücü Nokta… Bizim Gibi Görüyorlar

Yapay zeka insan yaklaşık olarak 20 yıldır insan yaşamının bir parçası haline geldi. 2000’li yıllar ile başlayan büyük teknolojik atılım ile insan aklının hayalinin alamayacağı noktalara ulaşan bu gelişimin en somut sonucu olan yapay zekanın ulaştığı özel

 

 

Yapay zeka insan yaklaşık olarak 20 yıldır insan yaşamının bir parçası haline geldi. 2000’li yıllar ile başlayan büyük teknolojik atılım ile insan aklının hayalinin alamayacağı noktalara ulaşan bu gelişimin en somut sonucu olan yapay zekanın ulaştığı özellikler günden güne tüyler ürpertici olmaya başladı. Küçük işlevsel hareketler ve cümle tekrarları ile ilk adımı atılan yapay zekanın son yıllarda duygu durumları ve etkiye tepki verebilme becerilerinin de gelişmesi ile ortaya çıkan sonucun ne kadar korkunç düzeylere ulaştığını gösteren kanıtlar halinde önümüzde dururken; bazı film ve dizilerde işlenen yapay zeka etkilerinde robotların dünyayı ele geçirebildiği konular bile işlenmeye başladı. Savaşan bir robotun programlanma özelliklerinden yol çıkılarak yapılan bu filmlerde asıl vurucu kısımlar ise yapay zekanın duygusal bağ kurabilme fikri. Belirlenen koşullar çerçevesinden kendini geliştirme ve tecrübe edinme gibi kavramlarla da karşılaşan yapay zekanın; aşk, mutluluk, üzüntü gibi hislere sahip olabilme düşüncesi henüz film konusu iken artık yapay zekanın insana kendine has cevap verme durumu ile de karşılaşmaya başladık.

 

Yapay Zekanın İnsan Gibi Görmesi

yapay-1567254489.jpg

Dünyanın en iyi üniversitelerinde ve teknoloji laboratuarlarında yapılan son çalışmalar neticesinde öne sürülen bazı argümanlar oldukça korkunç bir hal almaya başladı. Son belirtilere göre birçok profesörün de destek verdiği argümana bakılarak yapay zekanın insan gibi görebiliyor olması üzerinde duruldu. Bazı profesörler tarafından bu durumun imkansız görüldüğü ama şu an için bu dönemi yaşadıklarını beyan etmeleri yapay zekanın gelişimini gözler önüne seriyor.

 

Yapay Zeka İnsanı Görüyorsa Bir Sonraki Adım İnsan Gibi Hissetmesi

 

Bazı bilim insanlarınca açıklanan veriler ışığında ortaya çıkan durumun yapay zekanın insan gibi görebildiği ile alakalı. İnsan gibi görebilen ve gelişimine hala devam eden yapay zekanın bir sonraki adımı insan gibi hissetmesi. Yaratılan robotun karşısındaki insanın duygularına göre hareket etmesi veya bazen alınabilmesi gibi durumların artık hayal olmadığını belirten insanlar bu durumun nereye varacağını kendileri için de bir merak konusu olduğunu belirttiler.

 

Johns Hopkins Üniversitesi Profesörü Ed Connor Açıkladı

 

Son çalışmalara dair bilgilerini aktaran profesör Ed Connor, tasarladıkları yapay zekanın gözünden görülenleri somutlaştırdıklarını belirtti. Daha önce iki boyutlu çizimler ile karşılaştıklarını belirten Connor, son çalışmalar neticesinde ise görsellerin üç boyutlu şekilde görüldüğünü açıkladı. Buna inanamayacağını belirten profesör, bu durumun yapay zekanın gelişiminde oldukça büyük bir gelişim olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.