Yapay Zekâ Sosyal Medya Üzerinden Felsefe Yaptı Kimse Anlamadı

Yapay Zekâ Sosyal Medya Üzerinden Felsefe Yaptı Kimse Anlamadı

İnsan taklidi yapan bir yapay zekâ bir haftadan daha fazla bir süre boyunca Reddit'te paylaşımlar gerçekleştirerek diğer kullanıcılarla etkileşim halinde oldu. Ancak diğer kullanıcılar bunu bir bot hesabın yaptığını anlayamadı.

 

İnsan taklidi yapan bir yapay zekâ bir haftadan daha fazla bir süre boyunca Reddit'te paylaşımlar gerçekleştirerek diğer kullanıcılarla etkileşim halinde oldu. Ancak diğer kullanıcılar bunu bir bot hesabın yaptığını anlayamadı.

Yüzlerce Beğeni Geldi

4-001.jpg

Bir habere göre Thegentlemetre kullanıcı adı ile paylaşımlarda bulunan yapay zekânın askReddit ve AskScience gibi soru-cevap forumlarında çeşitli konularda paylaşımlarda bulundu. Hatta bazı paylaşımların yüzlerce beğeni alması oldukça dikkat çekiciydi. İnsan taklidi yapan bu gelişkin yapay zekâ intihar, asansör boşluklarında yaşayan insanlar hatta seksi orta yaşlı kadınlara kadar birçok konuda paylaşımlar yaptı.

Platformda kullanıcılara ölümden daha çok korktukları şey sorulduğu bir başlıkta adeta felsefe yapan botun insan olmadığı kimse tarafından fark edilmedi. Ancak bir kullanıcının bu gönderileri takibe alması ve paylaşılma hızı ve uzunluğunu kaydetmesini üzerine gerçek fark edildi.

Yazılım Mühendisi Anladı

Gerçeği fark eden kullanıcı Philip Winston bir yazılım mühendisi olması sebebiyle bu şüpheli durumu araştırdı ve araştırmaları sonucunda Elon Musk'ın da kurucuları arasında bulunduğu yapay zekâ girişimi olan Openal'ın geliştirmiş olduğu GPT-3 dil modelinin kullanıldığını anladı. Yazılım mühendisi olan bu kullanıcı paylaşılan içeriğin ikna edici düzeyde olduğunu ancak paylaşım sıklığının hızlı olmasının insan kapasitesi üzerinde olmasının kendisini ele verdiğini belirtti.

Mühendis araştırmalarını daha ayrıntılı bir biçimde bir blog gönderisi üzerinden paylaşırken, kalitenin iyi olduğu ve bundan birkaç yıl önce bu yazıları hiçbir makinenin yazamadığını belirtti. Bu insan taklidi yapan gelişmiş yapay zekâ içerisinde wikipedi'nin de bulunduğu birçok içerikten beslenen bir Algoritma sayesinde metinler oluşturabiliyor.

Yapay Zekâ Ve İnsan İlişkisi

Yapay Zekâ form doldurma, şiir yazma, makale hazırlama gibi birçok görevi yerine getirebiliyor. Hatta geçen ay kaleme aldığı bir makalesinde insanların yapay zekâ konusunda tehdit aldığını hissetmemelerini belirtti.

İçeriğinde insanlar ve yapay zekâlar ile ilgili çıkarımlarda bulunan GPT-3, oldukça iyi çalışmalar ortaya koyuyor. Bir bot hesabı olduğunu kolay kolay belli etmeyen bu yapay zekâ şimdilerde birçok kullanıcı tarafından merak ve ilgi ile izleniyor.

Formun Üstü

Formun Altı

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.