Yapay Zeka ile Koronavirüs Testi Artık Mümkün

Koronavirüs ortaya çıktığı ilk anından itibaren farklı yöntemlerle test edilmekteydi, bunlara bir yenisi eklendi: Yapay zeka ile Koronavirüs testi artık yapılmaktadır.

Koronavirüs ortaya çıktığı ilk anından itibaren farklı yöntemlerle test edilmekteydi, bunlara bir yenisi eklendi: Yapay zeka ile Koronavirüs testi artık yapılmaktadır. Kişiler salgının ortaya çıkması ile birlikte birçok endişe ve kaygı duygusunu yaşamaktadır. Virüsü kaptım mı kapmadım mı düşünceleri en çok beyni meşgul eden sorular arasında yer alıyor. Çoğu zaman test yaptırmak da düşünüldüğü kadar kolay gerçekleşmiyor.

Öksürük Sesinizi Kaydedin, Hasta Olup Olmadığınızı Anlayın

Virüs ve bakterinin bulaştığı her birey belirli semptomlar göstermemektedir. Gizli taşıyıcılar olarak aktarılan bu kişiler farkında olmadan diğer kişileri de tehlikeye atmaktadır. Belirtilerin gösterilmesi kişiden kişiye değişiklik göstermesi ile birlikte öksürük salgının en başından beri görülen belirtilerdendir. Uzmanlar bu belirtiyi gösteren kişilerden özellikle şüphe duyarak test yaptırmaktaydı.

Yapay zeka ile Koronavirüs testi yaptırmak teknolojinin ilerlemesi ile artık mümkün olmaktadır. Her ne kadar duyan kişiler tarafından bu durum garipsense de değişen dünya içerisinde bu gibi yeniliklere şaşırmamak gerekiyor. Yapay zekâ birçok alanda kendisini kanıtlayarak ilerlemektedir. Sağlık alanında da birçok atılımları bulunmaktaydı. Salgın dönemi içerisinde bu tarz bir saptama içerisinde bulunması da tüm gözleri tekrar bu yöne çekmiş bulunmaktadır.

Yapay Zeka ile Koronavirüs Testi Nasıl Yapılıyor?

Gerçekleştirilen denemeler sırasında sağlıklı ve semptom göstermeyip testleri pozitif olan kişiler bulunmaktaydı. Her iki gruptaki bireylerin tamamından öksürük sesleri kaydedildi. Kayıt altına alınan öksürükler yapay zeka teknoloji ile karşılaştırılarak incelendi. Araştırmalar oldukça yavaş ve emin adımlarla ilerletildi. Sonuçları ise oldukça şaşırtıcı olmuştu.

Araştırma sonucunda pozitif vakaları %98. 9 doğru tespit eden yapay zeka ile Koronavirüs testi artık resmileşmiş durumdadır. Doğruluk payı araştırmacılar tarafından da beklenmemekteydi. Ancak üst düzey doğruluk yüzdesi, halk arasında yapılacak testlerin daha da kolaylaştıracağı düşünülmektedir. Her bireye ulaşabilmesi adına da uygulayıcı firmalar tarafından harekete geçilmiştir. Telefon ve bilgisayarlara yüklenebilecek uygulamaları üreterek isteyen kullanıcıların bu imkândan sağlanması hedeflenmektedir.

Yakın zamanda duyurulan bu sonuçlar neticesinde gözler gelecek uygulamaya çevrilmiş durumdadır. Uygulamanın ne zaman hayata geçeceği belli değilken araştırmanın yazarı uygulama sayesinde:

  • Her bireyin test yapma imkânı,
  • Kalabalık alanlarda çabuk tespit,
  • İzolasyonu kolaylaştırma,
  • Erken teşhis,
  • Salgını kontrol altına almanın mümkün olacağını düşünmektedir.