Yalnızlık Hissi İle Nasıl Baş Edilir?

Yalnızlık Hissi İle Nasıl Baş Edilir?

Yalnızlık Allah’a mahsustur sözünden yola çıkarak insanın yalnız olamayacağını söyleyen birçok öğreti ve felsefe kuramcısı bulunmaktadır. Gerçekten insan yalnız yaşayamaz mı? Veya insan yalnız olmaz mı?

 

 

Yalnızlık Allah’a mahsustur sözünden yola çıkarak insanın yalnız olamayacağını söyleyen birçok öğreti ve felsefe kuramcısı bulunmaktadır. Gerçekten insan yalnız yaşayamaz mı? Veya insan yalnız olmaz mı?

Yalnızlık öyle bir şeydir ki bazen etrafında onlarca insan olmasına rağmen kendini böyle hissedebilirsin. Bir bedensel yalnızlık olarak görülmenin ötesinde ruhsal bir etkidir aslında. Kişi ruhunda yalnız olmadığını hissedince yalnız olmayabilmektedir; ancak bu her zaman için de böyle değildir. Bazen insan dokunabildiği, sarılabildiği kişiler ister ve bu istekler onu yalnızlıktan alıp götürür. Bedensel bir yalnızlıkta somut bir gerçektir, ruhsal bir yalnızlıkta her şey kadar gerçek. Bu içerikte her iki yalnızlığa karşı da etkili olabilecek bazı yollar ile sizi yalnızlık hislerinden kurtaracak metotlar göstereceğiz. Hazırsanız başlayalım.

 

Yalnızlığın Değeri

unnamed.jpg

Yalnızlık çoğu kez kötü hislerle anılsa da şu pencereden bakmayı unutuyor mesela: yalnız kalmazsak düşünecek zamanımız olmaz. İnsanı var eden veya ileri götüren şey düşünme vaktidir. Düşünen insan birçok sorununa çözüm bulabilmekle birlikte yalnız kalmayan insanın düşünme fırsatı da yok olup gitmektedir. Bu fırsata neden değer biçme ihtiyacı duymuyoruz. Evet yalnızlık hissi kötüdür ancak bu his her zaman kalıcı değildir ve bir süreliğine hissedilen bir durumdur. Bu durumdan kurtulmaya çalışmak yerine bunun üzerine düşünmek ve bu yalnızlığın getirdiği düşünme fırsatına değer biçmek nasıl bir his uyandırır siz de? Yalnızlık bir duygu ve duygularda insani bir olgu olduğu için bu duyguyu yaşamanın tadına varın, ondan kurtulmak sizi yalnızlıktan kurtarmayacaktır.

 

Duygularınızı İfade Edin

Yalnızlığın en büyük sebeplerinden biri ifade edilmemektir. Kişi kendini ifade etmekten çekinince veya korkunca yalnızlaşmaya başlar. Ortamda ifade edilmeyen duygular veya hisler o kişi de yalnızlık hissini perçinlemeye başlar, oysa herkes var olduğu yerde kendi rengi ile bulunmaktadır bu renginizi saklamayın. Hissettiklerini veya duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Bu sizi yalnızlıktan alıp götürecek yegane etkilerdendir.

 

Yalnızlık Hissinde Yalnız Değilsiniz

Yalnızlık hisseden insan depresif bir duygu moduna girmeye başlar. Sadece kendisinin tek yalnız olduğunu düşünen kişi aslında tüm insanlarla ortak bir duygu yaşadığını unutabilmektedir. Yalnızlık tüm insanların duygusudur ve her insan yalnızlık hissini yaşayabilmektedir, yalnız olabilirsiniz ama yanız olma hissinde sizinle birlikte milyarlarca insan olduğunu unutmayın. Yeryüzüne gelmiş ve ölmüş tüm insanlar sizinle aynı yalnızlık hissini yaşadı. Bunları unutmamak veya hatırlamak yalnızlık hissinin ne kadar insani bir duygu olduğunu anlayacaktır. Siz de unutmayın yalnız değilsiniz.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.