Wolkswagen Türkiye'de Fabrika Açacak

Wolkswagen Türkiye'de Fabrika Açacak

Volkswagen kısa bir süre önce Türkiye'de fabrika açmaktan vazgeçmişti. Ancak şimdilerde bir kamyon fabrikası açabileceği gündeme konu oldu. Firma Almanya ve Avusturya'da fabrikalarını kapattıktan sonra Türkiye'ye MAN kamyon fabrikası taşıma kararı aldığı


Volkswagen kısa bir süre önce Türkiye'de fabrika açmaktan vazgeçmişti. Ancak şimdilerde bir kamyon fabrikası açabileceği gündeme konu oldu. Firma Almanya ve Avusturya'da fabrikalarını kapattıktan sonra Türkiye'ye MAN kamyon fabrikası taşıma kararı aldığı hakkında birçok iddia ortaya atıldı.


Türkiye Sevdası

1200px-volkswagen-logo-2019-svg.png
Lider otomobil firmalarından birisi olan Volkswagen, Türkiye sevdasını bitiremiyor. Otomobil yatırımı hakkında henüz bir karar veremese de otobüs ve kamyon üretimi için Man fabrikalarını Türkiye'ye taşıma kararı aldı. Volkswagen öncesinde Almanya'nın Münih kentinde ve Avusturya'nın Steyr kentinde bulunan fabrikalarını kapatması üzerine kentlerde eylemler yapılmıştı


Protestolar Yapılıyor


Almanya'da yaklaşık 7000 kişiye Avusturya'da ise yaklaşık 2300 kişiye iş imkânı sağlayan Man fabrikasının kapatılması üzerine kentlerde yürüyüşler ve protestolar devam ediyor. İşsiz kalan protestocuların arasında Türk grupların da yer aldığı biliniyor. Hatta işsiz kalan bazı Türklerin fabrikanın Türkiye'de açılması üzerine Türkiye'ye dönüş yapmayı planladıkları belirtiliyor.
Bir gazetede yayınlanan haberlere göre yıllar öncesinde Almanya'da bu firmanın fabrikalarında çalışmak için yurt dışına taşınan Türklerin fabrikalarının taşınması üzerine Tekrar Türkiye'ye dönüş hazırlıkları yapıldığı belirtildi. Firma insan kaynakları birimleri ise Türklerin yeni tesislerde çalışmak istemelerini destekliyor.


Polonya'nın Şansı Yok


Taysad Başkanı Alper Kanca'nın açıklamalarına göre şirketin Polonya ya da Türkiye'ye taşınacağı düşünülüyor. Ancak Kanca'ya göre Polonya'nın pek şansı yok ve Türkiye'nin kamyon ve otobüs üretiminde başarılı olması sebebiyle üretim merkezi olabilecek düzeyde. Aynı zamanda Alper Kanca'nın ülkemizde kaliteli kamyon ve otobüs üretimin yapılması sebebiyle dünyanın dört bir yanına ihraç edilebilecek bu çeşitli araçların güçlü bir tedarik sanayinin de olması ihtimalleri kuvvetlendiriyor. Fabrikaların Türkiye'de alması ile birlikte Kanca'ya göre Man Ankara fabrikası daha fazla araç üretimi imkânına sahip olabilecek.
Volkswagen daha önce yaptığı açıklamalarında kendisine ait olan kamyon üreticisi Man'ın 3 fabrikasını kapatmayı planladığını bunun temel nedeni ise karı arttırmak, yeni teknolojiler finanse etmek olduğunu belirtmişti. Aynı zamanda firmanın kemer sıkma politikası uygulayarak kurumsal anlamda yeniden yapılanma ve gelişme gösterme çabasında olduğu belirtilmişti. Bu kapsamda da firma yeniden yapılandırma için bazı fabrikaları başka bölgelere taşıyacağını işaret etmişti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.