Windows 10'un Rastgele Yeniden Başlatma Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10'un Rastgele Yeniden Başlatma Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10'un yüklü olduğu bilgisayarlarda rastgele başlatma sorununu çözmek için bu sorunun nasıl ve neden ortaya çıktığına bakılmalıdır.

Windows 10'un yüklü olduğu bilgisayarlarda rastgele başlatma sorununu çözmek için bu sorunun nasıl ve neden ortaya çıktığına bakılmalıdır.

Windows 10 Neden Rastgele Yeniden Başlar?

Bu Microsoft'un 17 Ekim 2017' de "Windows fall creators update" adı ile çıkartılan güncellemesi ile birlikte bazı kullanıcıların bilgisayarlarında ortaya çıkan bir hatadır.

Bu hatanın ortaya çıkma sebebi ise bilgisayarlardaki driverların "Windows fall creators update" adlı güncellemeyle tam uyuşmaması ya da bilgisayar işlemcisinin aşırı ısınıp kendini korumaya almasıdır. Windows işletim sistemlerinde bu olay genelde anakart soketi üzerinde bozuk halde bulunabilir.

Windows 10 Rastgele Yeniden Başlama Sorunu

Windows 10'da oluşan bu rastgele başlatma sorunu için yapılabilecek toplam dört yöntem var. Bunlardan ilki Intel Mangement Engine adlı sürücüyü sorunu çıkartan Windows 10 yüklü bilgisayara indirmek.

Diğer çözüm yolu ise üç farklı bileşimi güncellemekten oluşuyor. Bunlar bios, chipset ve ekran kartı. Bu üç bileşen güncel ise üçünü de güncelleştirmeyi baştan yüklemek gerekebilir. Çünkü güncellemeyi yaparken hata yapılmış olabilir. Bunlardan üçüncüsü ise yüklenilen program ya da aşırı güç isteyen oyunların etkisiyle oluşabilecektir. Bu etkiyi bulmak için yapmanız gerek şey uygulamaları belli bir sıra ile etkisiz hale getirip sorun olan uygulamayı kaldırmaktır.

Bu işlemlerden sonuncusu ise işlemcinin aşırı ısınıp kendini korumaya almasıdır. Sorun çıkartan bilgisayar taşınabilen bir bilgisayara yapabileceğiniz tek şey yetkili servise götürmektir. Eğer sorun çıkartan bilgisayar masa üstü bir bilgisayarsa yapmanız gerekenler işlemcinin üzerine bir miktar termal macun sürmektir.

Bu işlem de başarısız olursa işlemci fanını önce temizleyip ki bu da başarısız olursa işlemci fanını söküp yerine yenisini almaktır. Bu yazılanlardan hiçbiri sorunu çözemiyorsa tek yapmanız gereken şey Microsoft'la ya da aldığınız bilgisayarın garantisi hâlâ geçerli ise distribütörü ile iletişime geçmektir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.