WhatsApp’da flaş değişiklik: şifrelerini unutan giremeyecek!

WhatsApp son dönemlerde sürekli olarak güvenlik güncellemeleriyle gündeme düşüyor. Şimdi de WhatsApp, Andorid kullanıcıları için yeni bir özelliği devreye sokmaya hazırlanıyor.

WhatsApp, sohbetlerinde uçtan uça şifreleme özelliğini sunmaya devam ediyor. The Verge’e göre söz konusu uygulamanın Anroid için son WhatsApp beya sürümünde uçtan uca şifreli bulut yedekleme özelliği test edilmekte. Bu özellikle birlikte bilgisayar korsanlarına karşı korunma getirilmesi planlanmakta.

Şifreyi Unutursanız Yedekleri Alamayacaksınız

Fakat bu güncellemeyle dikkat edilmesi gereken detaylar olacak. Yedeklerinizi geri yüklemek için ayrı ayrı bir şifre oluşturmanız gerek. Olur da telefonunuzu kaybetmeniz ve şifreyi unutmanız durumunda geri almanız imkansız olacak.

Alternatif olarak 64 basamaklı bir şifreleme anahtarı oluşturabilmek mümkün. Fakat anahtarı kaybederseniz sorun yaşayabilirsiniz. WhatsApp’ın bedata denenmesinden sonra sürümle güvenli bulut yedeklerini her kullanıcıya sunup sunmayacağı net değil. Fakat beta sürümde her şeyin yolunda giderse özelliğin hızla yayılması bekleniyor.

WhatsApp, telefon bağlantısına sahip olmayan çoklu cihaz senkronizasyonu test etmeye başladığı biliniyor. Bu şifreli yedeklemelerle cihazlar arasında mevcut gibi görünmemekte fakat daha fazla güvenlik sağlanma noktasından önemli bir adım olabilir.