WAN Sistemi Nedir? Ne Tür Avantajları Bulunur?

WAN Sistemi Nedir? Ne Tür Avantajları Bulunur?

Geniş alan ağları olarak bilinen WAN sistemi, farklı bölgelerde yapılan yerel ağ içerisinde birbirine bağlanma sonucu ortaya çıkan geniş ağlardır.

Geniş alan ağları olarak bilinen WAN sistemi, farklı bölgelerde yapılan yerel ağ içerisinde birbirine bağlanma sonucu ortaya çıkan geniş ağlardır. Bundan dolayı bu sistem LAN sistemine göre bakıldığında çok daha büyük alan kaplar. Geniş alan denirken şehir veya ülkeler olarak açıklanmalıdır.

Ancak bu LAN sistemini birleştirmek için çeşitler, link antenleri ve uydu bağlantısı gerekir. Öyleyse detaylı bilgi vermek adına WAN ne demek? Ayarları nasıl yapılır? Avantajları nelerdir? Detaylı bir şekilde incelemesini gerçekleştirelim.

WAN Nedir?

Çok büyük bir geniş alanı kapsayan bu sistem binlerce bilgisayarı çalıştırmasının yanı sıra birleştirmesini de gerçekleştirebilir. Üstelik LAN sisteminin işlendiği gibi yerel ağ özellikleri çerçevesinde de kullanılabilir. Ama kullanıcı sayı artışının olması bu sistemin LAN sistemine göre erişim hızının azalması anlamını taşır.

Yazılar karşı taraf için geç gönderilmesi bir örnek olabilir. Bant genişliği arttırıldığında elbette bu sorunun önü kesilebilir. LAN bağlantısı için bakıldığında daha az alana yayılmasından dolayı WAN bağlantısına göre daha seri aktarım işlemini gerçekleştirir. Zamanımızda en fazla popüler şekilde kullanılan sistem ise LAN teknolojisi olduğu da bilinmelidir.

Etherhet vasıtasıyla yapılan veri aktarımı hızı, 10 Mbps noktasından 1000 Mbps noktasına kadar ulaşabiliyor. LAN sistemi içerisinde genel olarak iki farklı türden cihaz kullanımı gerçekleşiyor. Trafik yoğunluğu zamanında Switch türü kullanılırken, ağ kullanıcılarının az olduğu bölgelerde Hub türü kullanılıyor. Sonuç açısından baktığımızda WAN sistemi ağın türüne göre yavaş veri aktarıyor.

Değişik bölgeler bünyesinde yer alan LAN sistemlerinin birleştirilme hususunda gerçekleştirilen WAN sistemleri, geniş alanı kavradığından yönlendirici şeklinde kullanım görürler. Her ev ortamında kullanımı gerçekleşen internete LAN olarak bakıldığında, genel olarak toplamda internet kazanılmış olunuyor.

WAN Avantajları Nelerdir?

Bu sistemin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Erişilebilir ve esnek karakterli olması,
 • Maliyet açısından az olması,
 • Artmış olan ağ trafiğinin kolayca yönetebilmesi,
 • Verimlik artışı sağlaması,
 • Çeşitli işlerin dijital sistem üzerinden yapılabilmesi,
 • Bant genişliği özelliğinin geliştirilebilir biçimde olması,
 • Oldukça fazla kullanıcıyı ağ bünyesinde barındırabilme özelliğinin olması,
 • Ağ hata toleransı konusunda geliştirilebilir durumu olması,
 • İş ile alakalı olan birçok önemli uygulamaların hizmet dışında kalma sürelerinin azalmasını sağlaması,
 • İş esnekliği açısından maksimizasyon sağlaması,
 • Birleştirilmiş olan veri ağları için basit bir şekilde geçiş gerçekleştirilebilmesi,

WAN avantaları içerisinde en temel olan avantajlar bu şekildedir. Sistemin daha onlarca avantajı bünyesinde bulunuyor.

WAN Ayarları Nedir?

Ev ortamında internet kullanımını gerçekleştiren vatandaşların bazıları, sahip oldukları hizmeti kullanmak adına modemlerinin WAN ayarları işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bir firma üzerinden alınmış olan internet hizmeti dahi firma üzerinden veri trafiğinin kontrolü sağlanması açısından isme hesap oluşturur.

Bu şekilde bağlantılar hesap ismiyle doğrulanır. Bu sistemin ayarları her modeme ve her servise göre farklılık gösterebiliyor. Sahip olunan internetten fayda görülmüyorsa ve problem WAN üzerinden olduğu biliniyorsa sizlere sunacağımız çözüm yollarını denemenizde fayda olacaktır.

WAN Problemi Nasıl Çözülür?

Problemi ortadan kaldırmak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Modemin modeli ve markası öğrenilir.
 • Varsayılan ağ geçidine ulaşılarak arayüz kısmına giriş gerçekleştirilir.
 • Ayarlar menüsüne girilir ve bazı bilgiler sunulur.
 • Hizmet sağlayıcısı aranarak, ayarlar konusu için yönlendirme istenebilir.
 • Kablo takılı değilse, modemin arka bölümünde yer alan telefon hattı üzerinden girişin geldiği kablo, modemin WAN yazan kısmına takılır.

Tüm bu işlemlerden sonra internet bağlantısı sorun yaşanmadan gerçekleştirilecektir.

WAN Portu Kullanıcılara Ne Sunuyor?

WAN portu nedir? Diye merak eden kullanıcılar için bu konu hakkında detaylı bilgilere değineceğiz. Modemler üzerinden yer alan port, cihazların internet ortamına bağlanmasını sağladığı gibi cihazın üzerinden diğer cihazlara internet dağılımını gerçekleştiriyor. Örnek verilmesi gerekirse, internet ortamına telefon hattı yerine daha hızlı sistemde olan modem aracılığıyla ulaşıldığı düşünülsün.

Bu modem üzerinden gelen kablo ise sahip olunan modemin portuna takılır. Sonuca bakıldığında telefon hattı girişi için hiçbir şekilde ihtiyaç duyulmaz. Herhangi birisinin internetinin kullanma esnasında da yine o kişinin modemi üzerinden çıkan kabloyu, kendi modeminizin portuna bağlama işlemi gerçekleştirmeniz gerekir.

Diğer LAN portları için de evde bulunan diğer cihazlar bağlantı yapabilir. WAN aracılığıyla aktarım gören tüm veriler, router sisteminde olan firewall ve yönlendirme aşamalarından geçtikten sonra LAN portları için dağılım yaşarlar. Bu şekilde diğer cihazlar LAN portlarına bağlanarak internete giriş sağlanabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.