Vizesiz Gezebileceğiniz 5 Mükemmel Yabancı Şehir

Vizesiz Gezebileceğiniz 5 Mükemmel Yabancı Şehir

Zor günlerden geçtiğimiz özellikle bu pandemi sürecinde neredeyse artık herkes seyahat etme planlarından vazgeçmiş durumda. Ama elbette ki bu durum bizi seyahat hayalleri kurmaktan alı koyacak değil.

Zor günlerden geçtiğimiz özellikle bu pandemi sürecinde neredeyse artık herkes seyahat etme planlarından vazgeçmiş durumda. Ama elbette ki bu durum bizi seyahat hayalleri kurmaktan alı koyacak değil. Dünya hala keşfedilmeyi bekleyen ve kültürel ufkunuzu genişletebileceğiniz bir sürü şehir, ülke ve kıta içeriyor. Bu salgın sürecini atlattıktan sonra ise keşfetmeye devam etmek için hayallerinizi her zaman güçlü tutun.

Tabii bu süreçte bizi seyahat etmek için sıkıntıya sokan en büyük problem ise vize. Çıktı mı çıkacak mı diye stresli bir bekleyiş yaşanıyor.

Vizesiz Gezebileceğiniz Şehirler

Ama hemen moralinizi bozmayın daha yüzlerce vizesiz şehir var yurtdışında. İşte bu listede ise vizesiz gezebileceğiniz yüzlerce şehirden 5’i:

Bir Avusturya esintisi: Novi Sad (SIRBİSTAN)

Vojvodina bölgesinin başkenti olan Novi Sad uzun yıllar süren Osmanlı hükümdarlığından sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun yönetiminde kaldı ve bu süreçte de mimarisinden oldukça etkilendi. Bundandır bu küçük şehre daha girer girmez o mimarisi ve sakinliğiyle huzur dolu bir cennet hissi yaşayacaksınız.

Belgrad’dan sonra Sırbistan’ın ikinci şehri olan Novi Sad oldukça küçük bir şehir. Keza belki de bir gün de gezinizi bitirebilirsiniz. Sahip olduğu mükemmel Tuna nehri de cabası. Gündüz vakti sokaklarındaki canlı kafe kültürlerinin yanı sıra akşam oluşan sakin sessizliğiyle insanı huzur doldurduruyor.

Novi Sad özellikle son zamanlardaki müzik festivalleriyle de Avrupa’da fazlasıyla ses getiriyor.

Belgrad’dan kalkan otobüslerle yaklaşık 1-2 saatlik bir mesafeyle kolaylıkla şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özellikle kaçırmamınız ve Novi Sad’da gezmeniz gereken birkaç önemli yer ise; Petrovaradin Kalesi, Özgürlük Meydanı (TRG Slobode), Piskopos Sarayı.

Surların üzerinde yürüyerek şehri izleyebileceğiniz bir şehir: Kotor (KARADAĞ)

Uzun yıllar Venediklilerin hüküm sürdüğü bu topraklarda elbette o muhteşem İtalyan mimarisi hakim. Öyle ki şehri gezerken adeta bir Orta çağ’daymış hissini yaşayacaksınız mutlaka. Hiç şüphesiz neden UNESCO dünya mirası listesinde olduğunu ise şehrin kültürel yapısını hissettiğinizde siz de anlayacaksınız.

Kotor aslında ismini de aldığı Kotor bölgesinde yer alan küçük tarihi bir kıyı şehri. Şehrin etrafı hem dağlarla hem de surlarla çevrili. Eğer gayret edip yorulmadan o meşhur San Giovanni tepesine çıkarsan o müthiş manzarasını da tepeden izleme şansını elde edebilirsiniz.

Belki bir Dubrovnik değil ama o Game of Thrones etkisini tarihi esintisiyle ve surlarıyla siz de hissedeceksiniz.

Karadağ’ın başkenti Podgorica. Bundan dolayı da uçaklar çoğunlukla direkt Podgorica’ya uçuyor. O yüzden Kotor’a ayrı bir otobüsle geçmeniz gerekiyor.

Kotor’da gezebileceğiniz bir diğer önemli noktalar: Ordu Meydanı ve Saat Kulesi.

İnka İmparatorluğu’nun Başkenti: Cusco (PERU)

Tabii ki de Peru denilince aklınıza ilk gelen yer hiç şüphesiz ki Machu Picchu. Evet bu şahane İnka Tapınağı’na da ev sahipliği yapan yer Peru’da Cusco şehri. Bir İspanyol kolonyal şehri olmasında dolayı da İspanya havası şehrin her yerinde. Özellikle ki en köşe başında bulunan tarihi kiliseler en büyük örneği.

Her ne kadar Peru’nun başkenti olmasa da tarihsel başkenti de. Zaten şehir UNESCO dünya mirası listesinde bir şehir.

Çok yüksekte bulunan muhteşem şehir (3400 m) aslında seyahat ederken dikkat edilmesi gereken sağlık durumlarını da göz önüne getiriyor. Çok fazla yüksekte bulunmasından dolayı yüksek basınca sahip bu şehre gitmeden önce tansiyon ölçümlerinizi yaptırıp ve gerekirse ilaçlarınızı yanınızda bulundurarak gitmeniz tavsiye edilir.

Gittiğinizde Machu Picchu’yu ziyaret etmeden gelmeniz imkansız. O yüzden şehirden Machu Picchu’ya giden araçları yakalamanız lazım. Zira gidilmesi pek de kolay bir yer değil.

Vizesiz seyahat edebileceğiniz bu şehri imkanınız olduğu müddetçe pas geçmemelisiniz.

Asya’da Dubai esintisi: Hong Kong

Singapur ve Dubai’den sonra Hong Kong Asya’da diğer bir finans merkezlerinden biri. Yüksek yüksek devası binalarıyla sokaklarında kafanızı kaldırdığınızda güneşi görmeniz neredeyse imkansız gibi. Öyle ki şehrin en turistik yerlerinden biri de Victoria Peak. Bir akşam vakti tepesine çıktığınızda o ışıltılı şehirden etkilenmemek imkansız.

Şehrin merkezinde yürürken büyük ihtimalle sizin de fark edeceğiniz bir diğer noktası ise fazlasıyla kalabalık ve hızlı bir şehir olması. Hong Kong bu kalabalığına rağmen de son derece güvenli ve suç oranı da oldukça düşük.

Şehirde bir başka mutlaka görmeniz gereken yer ise Big Buddha tapınağı ( The Buddha).

Oldukça canlı gece hayatı olan Hong Kong’ta akşam dışarı çıkmak için rooftoplara göz atmayı da unutmayın.

Busan (GÜNEY KORE)

Hazır vizesiz Güney Kore keyfi çıkarıyorken imkanınız varsa klişelere sığınarak sakın sadece Seul’le sınırlı kalmayın.

Busan, Seul’dan sonra Güney Kore’nin ikinci büyük şehri. Özellikle plajları ve kaplıcalarıyla da fazlasıyla turist çeken bir konuma sahip.

Şehrin bir diğer özelliği de aslında diğer Güney Kore şehirleri gibi bolca balık pazarının bulunması. Hatta bunlardan en meşhuru da Jagalchi Fish Market.

Kore Savaşı’nda hayatlarını kaybetmiş olan şehitlerimizin anıt mezarları ise yine Busan’da yer alıyor. (United Nations Memorial Cemetery).

Ve tabii ki rengarenk evlere sahip o muhteşem Gamcheon Kültür Kasabası’na gitmeyi de sakın ihmal etmeyin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.