Vitaminlerin Özellikleri ve Çeşitleri

Vitaminlerin Özellikleri ve Çeşitleri

Kaç çeşit vitamin vardır? Vitamin çeşitleri 13 ayrı grupta yer almaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Kaç çeşit vitamin vardır? Vitamin çeşitleri 13 ayrı grupta yer almaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B7 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini ve folik asit. Vitamin çeşitleri, görevleri ve bulunduğu besinler aşağıda tek tek sıralanmıştır:

A VİTAMİNİN ÖZELLİKLERİ

Dişlerin sağlıklı kalmasını sağlar. Üreme, görme, kalp, böbrek ve akciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar ayrıca deri ve göz sağlığı için de çok önemlidir.  İnsan vücudunda önemli bir rol oynar cildi korumakta etkilidir. Taze fasulye havuç gibi gıdalar da bulunur.

B1 VITAMİNİN ÖZELLİKLERİ 

Karbonhidratlı gıdaları yüksek ölçüde enerjiye çevirir. Süt ve süt ürünlerinde bulunur.

B2 VITAMİNİN ÖZELLİKLERİ 

Enerji üretimin de büyüme ve gelişmede görev alır bir diğer adı Riboflavin olarak da bilinmektedir B2 vitamini metabolizmasında görevlendirilir.

B3 VITAMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kolesterolü düşürmekte önemli bir göreve sahiptir. Karbonhidrat, yağ ve proteinleri enerjiye çevirir bir diğer adı Niasin’dir. Cildi korur, hormonlar ve büyüme için önemli bir vitamindir

B5 VITAMİNİN ÖZELLİKLERİ 

Yapım ve yıkım tepkilerinde rol yapar.

B6 VITAMİNİN ÖZELLİKLERİ

Bilişsel gelişim hemoglobin oluşumunda ve bağışıklık yanıtını destekler.

B7 VITAMİNİN ÖZELLİKLERİ

Vücuttaki 5 enzimin çalışmasında görev alır. Tırnak ve sac üzerinde etkisi çoktur, uzamasında ve kendini yenilemesini sağlar.

B12 VITAMİNİN ÖZELLİKLERİ 

Kırmızı kan hücrelerini oluşturur. Beyin ve sinir sistemi üzerinde etkisi çoktur, hayvansal ürünlerde genellikle bulunur.

C VITAMİNİN ÖZELLİKLERİ 

Vücudun demiri emmesindeki görevi büyüktür yaraları iyileştirir sağlıklı bir sistem için önemli bir rol oynar. Meyve ve sebzeler de bulunur.

D VITAMİNİN ÖZELLİKLERİ 

Güneş ışığıyla da sentezlenir.  Fazla kalsiyumun bağırsaklardan emilmesine yardımcı olur. Kırmızı et, balık, süt ürünlerinde bulunur.

E VITAMİNİN ÖZELLİKLERİ 

Hücreleri korur, yıkım sırasında oluşan zararlı maddelerden hücrelerin zarar görmemesini sağlar. Kırmızı et yeşil sebzelerde bulunur.

K VITAMİNİN ÖZELLİKLERİ 

Vücuttaki en önemli görevi kanı pıhtılaştırmasıdır, muz şeftali domates gibi meyvelerde bulunur.

FOLIK ASİT ÖZELLİKLERİ 

DNA oluşumunda büyük bir görev alır, gebelik sürecinde folik asit önemli bir rol oynar gebelikte oluşabilecek defektleri önler o yüzden hamilelik de folik asit ihtiyacı da artmaya başlar. 

Bu vitaminler; İnsan vücudu için önemli görevleri vardır, her biri ayrı ayrı ve birbirleriyle bağlantılı bir şekilde çalışır büyüme gelişme de özellikle de çocuklar için çok önemli vitaminlerdir. Yetişkinler için de aynı durum söz konusu birbiriyle bağlantılı ve sistemli çalışan vitaminler eksikliği halinde çok önemli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Örnek vermek gerekirse hamile bir kadının folik asit eksikliği sonucu bebeğinin beyin ve omuriliği oluşturacak olan embriyon nun gelişi esnasında düzgün kapanamaması sonucunda nöral tüp defekti ortaya çıkması bir örnek olarak verilebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.