Vitaminler ve Görevleri Nelerdir?

Vitaminler ve Görevleri Nelerdir?

Aşağıda vitaminler ve görevleri yer almaktadır. Eğer kendinizde vitaminden kaynaklı bir eksiklik hissediyorsanız, bu vitaminlerin bulunduğu besinleri tüketebilirsiniz.

-A Vitamini

Kemiklerin, diş ve diş etlerinin oluşumunda ve güçlenmesinde çok büyük bir role sahiptir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de katkısı büyüktür. Gece körlüğünün önlenmesi ve göz sağlığı içinde A Vitamini son derece önemlidir. Yaşlılık süresi yavaşlatmaktadır.

vitaminler-800x480.jpg

-D Vitamini

A Vitamini olduğu gibi D vitamini de dişlerin ve kemiklerin gelişimi için oldukça önemlidir. Vücudun fosfor ve kalsiyum kullanımını yükseltmektedir. Yine bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan vitaminlerdendir.

-C Vitamini

Vücudu hastalıklara, bakterilere ve enfeksiyonlara karşı korumaktadır. İçerisindeki yoğun antioksidandan dolayı serbest radikallere karşı da koruyucu özelliği bulunmaktadır. Demirin emilim hızını arttırmaktadır. Ayrıca yaraların iyileşmesinde de önemli bir rolü vardır.

-B1 Vitamini

Beynin enerji üretmek için gerek duyduğu vitaminlerin başında gelmektedir. B1 Vitamini, kan dolaşım sisteminin sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için son derece önemlidir. Bunlara ek olarak sindirim sistemi ve kalp kaslarının da korunması için son derece önemlidir.

-B2 Vitamini

Tüketilen besinlerdeki enerjinin serbest kalmasında rol almaktadır. Büyüme ve gelişme içinde önemlidir. Kanda yer alan kırmızı hücrelerin oluşabilmesi için B2 Vitamini gerekmektedir. Cilt ve saç sağlığı açsından da önem arz etmektedir.

-B3 Vitamini

Hücrelerinin oksijeni kullanabilmesinde rol almasından dolayı, bedenin yaşamsal fonksiyonları için ciddi derecede önemlidir. Kan dolaşımını düzene sokar. Beyin ve sinir sistemininde düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

5b0beb8eae298b43cd1b6c34.jpg

-B5 Vitamini

Protein, karbonhidrat ve yağın enerjiye çevrilmesi açısından etkilidir. Stresle mücadele etmektedir. Diğer adı stres önleyici vitamindir. Hücre içi enerji üretiminde görev almaktadır.

-B6 Vitamini

Hemoglobin proteinin oluşmasında görev almaktadır. Proteinin şekere dönüştürülmesini sağlayarak, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.