Virüsleri Anlamak! Mutasyon, Çoğalma, Yer Etme!

Virüsleri Anlamak! Mutasyon, Çoğalma, Yer Etme!

Virüsleri anlamak diye bir başlık atmanın ilginç bir tarafı olabilir kabul ediyoruz; ancak bir şeyle mücadele ederken onu anlamadan verilen mücadelenin boşa düşeceğini şu an sizde fark ettiniz bizce.

 

 

Virüsleri anlamak diye bir başlık atmanın ilginç bir tarafı olabilir kabul ediyoruz; ancak bir şeyle mücadele ederken onu anlamadan verilen mücadelenin boşa düşeceğini şu an sizde fark ettiniz bizce. Düşmanın kim olduğunu bilmek onu yenmek için büyük bir avantaj sağlayabilirken, gözle görmediğiniz düşmanlarınızın kim olduğunu bilmeniz veya görebilmeniz çok daha büyük bir önem taşıyacaktır. Düşmanı tanımak; nasıl bir savunma yapacağınızı belirleyen yegane faktör olabilir, keza etkili bir hücum yapmanın da birinci kuralı düşmanı tanımaktır. İyi bir savunma ve etkili bir hücum için tanımamız gereken bu virüsler kimdir? kaç kişilik bir ordudan oluşmaktadır? Haydi gelin virüslerin ilginç dünyasına girmeye başlayalım. Bir de şunu belirtelim içeriğin sonunda virüsler ile insanlar arasındaki en büyük benzerliği sürpriz olarak sizlere sunacağız. İyi okumalar.

virus-turlerinin-yapisina-ornekler-21126.jpg

Virüsler Yuva Ararlar!

Virüsler en rahat edebilecekleri yerlere girmeye çalışırlar, mutlu oldukları, üreyebildikleri bir yerde olmak onlara haz vermekte. Olaya böyle bakınca masum görünen virüsler insan veya herhangi başka bir canlı vücudunda hiçte masum değillerdir. Sayısız hastalık ve ölümün sebebi olan bu virüslerin yuva arayışı bizim ölümümüz olabilmektedir.

 

Bazen Cansız, Bazen Canlıdırlar

Virüsler, canlı ortam dışında cansızdırlar, canlılık kazandıkları zamanlar canlı alanlarda olmaktadırlar. Vücudumuzda olmayan bir virüs bir taşın üzerinde cansız kalabilmektedir örneğin. Biz ne zaman ki onu alıp bir şekilde vücudumuza alırsak o zaman canlılık kazanır ve çoğalmaya başlar.

 

Mutasyon ve Virüsler

Virüslerin en büyük özelliği hızlıca değişim göstermeleridir. Başka virüsler ile temas edince başkalaşan bu virüsler insanlık tarihinde de büyük acılı günlere sebebiyet olmuşlardır. Bağışıklık kazanmış olan bir canlıya zarar veremeyen bir virüs küçük bir değişim ile tekrar canavarlaşarak o kişiye zarar verebilmektedir. Oldukça hızlı değişim gösteren virüslerin dünyası oldukça geniştir bu sebeple.

 

Kış Aylarını Severler

Virüslerin ayları kış, soğuk aylardır. Bu aylarda hareketlenmeye başlayan virüsler sıcak zamanlarda yok olmaktadırlar. Belli bir sıcaklık derecesinde yok olan virüsler soğuk havayı sevmeleri sebebiyle kış aylarında oldukça çokturlar. İnsanların genellikle kış aylarında daha çok hastalandıkları düşünülünce buna sebep olan şeyin virüslerin kış aylarına olan ilgisi ile açıklanabilir.

 

İşte Virüs ve İnsanın En Büyük Benzerliği

Virüsleri insanlara benzeten birçok uzman bilim insanı bu benzerliği gittikleri yerde çoğalma argümanına dayandırırlar. İnsanların gittikleri her yerde üreyerek hızla çoğaldıkları gerçeği ile virüslerin canlı bir ortama girdiği gibi çoğalmaları bu iki olguyu birbirine yakın tutmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.