Vergi Borcu Yapılandırma Başvuruları Başladı! Başvurular Nasıl Yapılır? İşte Detaylar...

Vergi Borcu Yapılandırma Başvuruları Başladı! Başvurular Nasıl Yapılır? İşte Detaylar...

2020 yılı vergi borcu yapılandırma kanununun Meclis tarafından onaylanmasının ardından Resmi Gazete ‘de yayınlanması bekleniyordu. 2020 yılı vergi borcu yapılandırma kanunu Resmi Gazete ’de yayınlandı. Ayrıntılar burada...

Yayınlanan bu kanun ile birlikte vatandaşların KDV, MTV, ÖTV, KYK borçları ve diğer birçok vergi ve cezalar gelen düzenleme ile beraber 18 taksitle ödenebilecek. Vergi borcu yapılandırma işlemi başladı mı? Vergi borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? Tüm detaylar…

Resmi Duyuru Yapıldı 

Resmi Gazete ‘de yayınlanan 2020 yılı vergi borcu yapılandırmasını birçok vatandaş takip ediyordu. Başvuruların nasıl yapılacağı detayları paylaşıldı. Başvurular online olarak yapılabiliyor. Online başvuru yapacak vatandaşlar e-devlet üzerinden başvurularını gerçekleştirecek. E-devlet e giriş yapabilmek için e-devlet şifresi gereklidir. E-devlet şifresi olmayıp online başvuru yapmak isteyenler en yakın PTT şubesinden e-devlet şifresi alabilir. Merak edilen diğer bir husus ise başvuruların hangi tarihlere kadar yapılacağı. Ayrıca yapılandırma kapsamında vatandaşlara vergi borçlarını ve cezaları 18 taksit haline ödeme kolaylığı sağlanıyor. Başvurular nereden yapılacak?

Başvurular Başladı mı?

Meclis tarafından onaylanan 2020 yılı borç yapılandırma kanunu Resmi Gazete ‘de yayınlandı. KDV, ÖTV, MTV, KYK borcu, gibi birçok vergi ve para cezaları yapılandırılacak. Ayrıca yapılandırma kapsamında vatandaşa ödeme kısmında da kolaylık sağlanıyor.

E Devlet Üzerinden Başvuru Yapılabilecek

7256 sayılı kanun kapsamında vatandaşların vergi borçları ve cezaları yapılandırılacak. Başvuru yapabilmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi’ne giriş yapılması lazım. Giriş için e-devlet şifresi isteniyor. E-devlet şifresi olmayanlar ise en yakın PTT şubesinden e-devlet şifresi alabilirler.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Ekranda sol menüden ödeme ve borç işlemleri ekranı açılır ve 7256 sayılı kanun kapsamında ödeme işlemleri menüsüne giriş yapılır, arkasından başvurularım ekranından ödeme planı seçildikten sonra başvuru işlemi gerçekleştirilmiş olacak.

Birçok vatandaşın bekledi 500 milyar Türk Lirası değerinde borç yapılandırılacak. Online ve vergi dairelerine giderek borç yapılandırma işlemi gerçekleştirilecek. KDV, ÖTV, MTV, KYK borcu gibi vergi borçları, trafik cezaları ve prim borçları yeniden yapılandırılacak. Ayrıca ödeme konusunda da kolaylık sağlanarak 18 taksit imkânı sunuluyor. İlgili kanunun Resmi Gazete’ de yayınlanmasıyla birlikte yürürlüğe girmiş olduğu açıklandı.

Yapılandırmanı Kapsamı Nedir? 

Vergi yapılandırması, gelir, kurumlar, katma değer vergisi, özel tüketim, motorlu taşıtlar, gümrük vergileri, emlak, çevre temizlik vergileriyle ceza ve gecikme faizlerini kapsıyor. Ayrıca Öğrenim kredisi borçları, kamunun kira alacakları ile TOBB-TESK-Barolar Birliği aidatları da yapılandırılabilecek. Borçlara seçilen taksit miktarına göre faiz oranı eklenecek. Bu yapılandırma ile birçok vatandaşa kolaylık sağlanıyor.

Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ve orman köylülerinin kullandığı krediler de yapılandırma kapsamında. Yapılan bu çalışmayla birlikte 500 milyar Türk Lirası tutarında bir borç yapılandırılmış olacak. 18 taksite kadar imkan sağlayan bu yapılandırma ödeme konusunda da kolaylık sağlıyor. Açıklanan bilgilere göre ödemeler 2 ayda bir kere yapılacak. Yani vatandaşlara borçlarını ödemek için 36 aylık bir süre tanınmış olacak.

Yasanın İçeriğinde Başka Neler Var?

Açıklanan yasada istihdama yönelik te düzenlemeler mevcut. Cumhurbaşkanı kararıyla, işveren prim desteği, prim teşviki, gelir vergisi stopaj teşviki ile damga vergisi desteğinin süresi 31 Aralık 2023'e, kısa çalışma ödeneğinin süresi ise 30 Haziran 2021'e kadar uzatılabilecek.

1 Ocak 2019-17 Nisan 2020 döneminde işten çıkarılanlar ile kayıt dışı çalışanları, iş yerlerinde fiilen yeniden çalıştıran ve buna ek ilave istihdam sağlayan işverene nakit ücret desteği verilecek.

O Vergide Ertelendi

Yasa kapsamında konaklama vergisinin de erteleneceği duyuruldu. Ayrıca varlık barışı kapsamında yurt dışından ülkemize getirilen döviz ve altından vergin alınmayacak. Konaklama vergisi 1 Ocak 2022 tarihine ertelendi. Ayrıca pandemi nedeniyle cezaevinde bulunan hükümlülere uygulanan izin süresini uzatma sayısı yeniden düzenlendi.3 olan izin uzatma süresi 7 olarak güncellendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.