Venöz Yetmezliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Venöz Yetmezliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Venöz yetmezlik, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilen bir durum olarak karlımıza çıkıyor. Toplardamarlar bilindiği üzere oksijeni azalan kanı tekrar kalbe göndermekle görevlidir.

Venöz yetmezlik, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilen bir durum olarak karlımıza çıkıyor. Toplardamarlar bilindiği üzere oksijeni azalan kanı tekrar kalbe göndermekle görevlidir. İleriki yaşlarda toplardamarlar artık işlevini yavaş yavaş yerine getirememeye başlamaktadır. Tabi bu sadece yaşla değil diğer hastalık veya sebeplerle de gerçekleşebilir. Toplardamarın zayıflaması durumunda kalbe gönderilmesi gereken oksijeni azalmış kan, toplardamarlardaki geriye kaçırma nedeniyle bacaklarda ve ayaklarda birikmeye başlar. Bunun sonucunda ise birçok kişinin rahatsızlık duyduğu varisler ve ödemler meydana gelmektedir. Venöz ülserleri de yine aynı durum sonucunda oluşmaktadır. Venöz yetmezliği nedir sorusunun temel cevabı olarak toplardamarların artık görevini tam olarak yerine getirememesi verilebilir.

Venöz yetmezliği nedir sorusundan çok venöz yetmezliği neden oluşur daha fazla merak edilmektedir. Venöz yetmezliği uzun süre ayakta duran veya tam tersi uzun süre sabit bir şekilde oturan kişilerde sıkça görülebilmektedir. Bu nedenle eğer sürekli oturarak veya ayakta çalışıyorsanız bununla ilgili önlem almalı ve venöz yetmezliğe zemin hazırlamamalısınız.

Venöz Yetmezlik Belirtileri Nelerdir?

Venöz yetmezliğin oluştuğuna dair birtakım belirtiler bulunmaktadır. Eğer vücudunuzda birtakım değişimler varsa venöz yetmezlik belirtisi olup olmadığını kontrol etmeli ve en kısa zamanda kontrol için hastane randevusu almalısınız. İşte venöz yetmezlik belirtileri:

l Bacaklarda varis oluşması

l Deride kalınlaşma

l Daha kısa zamanda yorulma

l Bacaklarda kaşıntı ve ağrı hissi

l Uzun süreli ayakta durmada ve oturmada ödem oluşumu

Bu belirtilerden biri veya birkaçı görüldüğünde kişide venöz yetmezlik olabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Böylece doktorunuz sizin için en uygun tedavi planlamasını yapabilir.

Venöz Yetmezlik Neden Oluşur?

Venöz yetmezliğin oluşma nedenleri arasında uzun süre sabit bir şekilde oturmayı ve uzun sür ayakta durmak en belirgin olanıdır. Ancak bunlar dışında da venöz yetmezliği oluşma nedenler yer almaktadır:

l Sigara ve alkol kullanımı

l Genetik etkenler

l Hareketsiz yaşam biçimi

l Spor yapmamak ve durağan işlerde çalışmak

l Hormonal değişmeler

l Uzun süre ayakta durma veya oturmayı gerektirecek bir çalışma hayatına sahip olma

l Kilo almak

l İlerleyen yaş faktörü

Venöz yetmezlik herkeste görülebilecek bir rahatsızlıktır. Buna maruz kalmamak veya bu ihtimali en aza indirmek adına zararlı alışkanlıklardan uzak durmak ve spor yapmak faydanıza olacaktır. Herhangi bir belirtiye sahipseniz en kısa zamanda bir damar cerrahına randevu almalı ve eğer venöz yetmezlik belirtiniz varsa bir an önce tedaviye başlamalısınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.