Vali Nasıl Olunur? Hangi Bölümü Okumak Gerekir?

Vali Nasıl Olunur? Hangi Bölümü Okumak Gerekir?

Vali olmak için ihtiyaç duyulan şartlar ve hangi bölümlerden mezun olmaları gerektiği ile ilgili bilgi verdik. Aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Vali olmak için ihtiyaç duyulan şartlar ve hangi bölümlerden mezun olmaları gerektiği ile ilgili bilgi verdik. Aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Arapça dan dilimize gelen” Vali” kelimesi Arapçada koruyucu, muhafız manasına gelmektedir. Valiler son zamanlarda halk tarafından pek tanınmıyor olsa da önceden hilafet sistemi içerisinde var olan dönemde bütün herkes tarafından bilinmektedir, tanınan güvence veren siyaset içinde olan kişilerdi. Hilafet sisteminde valilerin bütün şehrin tüm işlerini üstlenir, Halifenin vekili olarak tanımlayabiliriz.

Cumhuriyet sisteminde ise her ne kadar vali yetkili olsa da genel olarak belediye başkanları ve partilerin şehir başkanlarının sözü dinlenmektedir. İlde yaşayanlara vali ismini sorsanız %10’u bilir ya da bilmez, belediye başkanı ya da hükümet partisinin şehir başkanını ise halkın %70 den fazlası bilecektir.

Valiler Şehirlerde idarenin sisteminin en yetkili kişileridir. Vali bir şehirde hükümet kararlarının duyurulması ve uygulanmasından mesul kişilerdir. Hükümet kararlarının içerisinde uygulanacak ve yürürlüğe geçecek için tüm kararları alma yetkisine sahiplerdir. Valiler bir şehirdeki mesele ve tekliflerini bakanlar heyetine iletir. Böylelikle şehirlerdeki meseleler daha hızlı ve kolay bir şekilde çözülebilmektedir. Valilerin tüm teknik ve yönetimsel işleri yönetir ve denetlerler. Valiler bulunduğu şehirdeki memur atamaları ile de alakalıdırlar. Dilerlerse tayini geciktirebilir ya da yer farklığı yapabilirler.

Valiye bağlı bir hayli müdürlük vardır bu müdürlükler aşağıdaki başlığımızda ayrıntılı olarak verilmiştir. Vali olmak için çeşitli eğitim koşulları, yaş hududu ve hükümet tarafından atanabilmeniz için ihtiyaç duyulan ilim ya da referansa sahip olmanız gerekmektedir. Vali atamalarında Cumhurbaşkanı onayı mecburidir.

Vali Olmak İçin Üniversitede Hangi Bölüm Okumalıyım? Eğitim Koşulu Nedir?

Vali olmak için lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Üniversitelerin Politik Bilimler Fakültesi, Hukuk fakültesi, İktisadi ve idari bilimler ya da işletme fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. Sadece bu bölümlerden mezun olmuş olmanız vali olmanız için yeterli değildir. Vali olabilmek için evvela kaymakam olarak görev yapıyor olmanız gerekmektedir.

Valinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Vali; yasa, cumhurbaşkanlığı kararnamesi, kanun kararında kararname ve mevzuatı yayıp uygulanmasını sağlamak ile görevlidir. Alakalı legal tertip etmelerden aldığı yetki ile genel buyruklar çıkarabilirler. Bunun dışında valilerin görev ve sorumlulukları şöyle sıralanır;

  • Yönetimsel amir olarak şehrin idaresi ile ilgilenmek,
  • Devlete bağlı kurum, işletme ve iş yerlerinin denetimlerini yapmak,
  • Jandarma, polis, gümrük muhafaza ve diğer özel kolluk kuvvetlerinin şehir içerisinde yerini ihtiyaç duyulan olan vaziyetlerde geçici veyahut kalıcı olarak değiştirmek,
  • Şehir özel idaresini denetlemek ve şehir halkının ortak ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çalışmalar yapmak,
  • Şehir özel idaresinin bütçesini hazırlamak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.