Vajinal Enfeksiyon Belirtileri

Vajinal Enfeksiyon Belirtileri

Kadın üreme sisteminde büyük rol oynayan vajina dışarıdan gelen enfeksiyonlara fazlasıyla açık olduğu için birtakım enfeksiyon hastalıklarına çok fazla maruz kalabilir.

Kadın üreme sisteminde büyük rol oynayan vajina dışarıdan gelen enfeksiyonlara fazlasıyla açık olduğu için birtakım enfeksiyon hastalıklarına çok fazla maruz kalabilir. Genel olarak hemen hemen her kadında genital enfeksiyon belirtileri kolay bir şekilde gözlemlenebilir. Bir şekilde enfekte olmuş vajina farklı belirtiler gösterir. Bu belirtilerin iyi takip edilmesi ve hemen doktora giderek kontrol altına alınması gerekir. Aksi halde enfeksiyon artarak daha kötü hastalıklara neden olur. Enfeksiyonun varlığı kan yolu ile dolaşıma da katılarak daha büyük enfeksiyonlara ve geri dönülmez sorunlara neden olabilir. O nedenle herhangi bir enfeksiyon şüphesinde mutlaka hekime gidilmesi gerekir.

Vajinal Enfeksiyon Neden Olur?

Vajinal enfeksiyonlar genellikle hijyen eksikliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Uzun süre kuluçka döneminden sonra ortaya çıkacağı gibi bir anda da ortaya çıkabilir. Vajinal enfeksiyon sebeplerinden biri de cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon hastalığına sahip olmaktır. Bunlar aids, serviks enfeksiyonları, vajinal mantar gibi hastalıklardır. Çeşitli nedenlerle meydana gelen bu enfeksiyonlar vajina iltihabı belirtileri olarak da ortaya çıkabilir. Yani vajina iltihabına sebep olarak çeşitli temel işlevlerin oluşmasını engelleyebilir. Bu durumda da mutlaka doktora gidilerek daha fazla ilerlemeden mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra çok eşlilik gibi durumlarda da vajinal enfeksiyon çok sık olarak görülür. Enfeksiyona açık olduğu için son derece dikkat edilmelidir.

Vajina Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Çok farklı şekillerde ortaya çıkabilen genital enfeksiyon belirtileri aşağıdaki gibidir: 

  • Anormal bir akıntı veya çok keskin kötü bir kokunun var olması
  • Akıntının renginin beyaz veya topak topak peynirimsi yapıda olması
  • Vajina girişi ve dudaklarda yanma ve kaşınma hissinin yoğun bir şekilde görülmesi
  • Ağrılı bir cinsel ilişki varlığı
  • İdrara çıkarken yanma veya acı, zorlanma hissi
  • Dış vajina bölgesinde kızarıklık şişlik ve sıcaklık olması

Vajina Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle enfeksiyon kaynağının belirlenmesi ve ona yönelik tetkiklerin yapılması gerekir. Eğer cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon varlığı saptanmışsa bazı durumlarda eşli tedavi yapılması tedaviden daha hızlı bir sonuç aldırabilir. Enfeksiyon varlığına göre uzman bir hekim tarafından kullanılan antibiyotiklerin yanı sıra, kişisel bakım ve hijyene dikkat edilmeli, pamuklu iç çamaşırları giyilmeli ve günlük olarak değiştirilmelidir. Sağlıklı günler dileriz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.