Vadeli Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Vadeli Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı denildiği zaman bankaların size sunduğu ve altınlarınızı alıp satabileceğiniz hesap türüdür. Ayrıca altınlarınızı gönül rahatlığı ile saklayabileceğiniz hesaplardır.

Altın hesabı denildiği zaman bankaların size sunduğu ve altınlarınızı alıp satabileceğiniz hesap türüdür. Ayrıca altınlarınızı gönül rahatlığı ile saklayabileceğiniz hesaplardır. Altın hesapları da vadeli veya vadesiz iki bölümde kullanıyor. Altın hesabı denildiği zaman bu hesap aklımıza gelmeli. Bankalar haricinde altın işlemi yapmanız için Forex ve viop piyasalarında alım satım işlemi yapabilirsiniz. Bu sistemlerde altınlarınız için ayrı bir hesap açılmaz sadece genel hesap olur. Altın işlemlerinizi bu genel hesap üzerinden yaparsınız.

Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Vadesiz altın hesabı genellikle çoğu bankanın sunmuş olduğu altın hesap türüdür. Vadesiz altın hesabı sayesinde altınlarınızın evde durmasından kurtulabilirsiniz. Ayrıca bankada altınlarınızı tutabileceğiniz bir özel hesabınız olur.

Bu altın hesap türünü açmayı düşünen kişiler vadesiz altın hesabı açmak avantajlı mı? Gibi konularda araştırmalar yapıyor. Vadesiz altın hesabı açtığınız zaman hesapta bulunan altınlarınızı istediğiniz zaman alım ve satım işlemi yapabilirsiniz. Artık bu işlemler o kadar basit ki mobil cihazlardan birkaç dokunuşla hızlıca bu işlemleri yapabilirsiniz.

Vadesiz altın hesabı çok tercih edilme nedeni evlerde ve işyerlerinde fiziki anlamda olarak altın bulundurmanın oldukça riskli olmasındandır. Hesaplarınızda altınlarınız ekranda gördüğünüz rakamlardan ibaret bir hal alıyor. Yani arada bankaya gidip altınlarınızı görme imkânınız yoktur. Kısaca burada riskten kaçınmış olursunuz.

Ayrıca en önemlisi hırsızlık riskini ortadan kaldırmış olursunuz.  Hesabınızda tüm veriler kayıt altında olduğu için ihtiyaç durumunda varlığınızı belgelendirme işleminiz daha hızlı olur.

Örneğin; kredi başvurusu yaptığınızda veya başka ülkelere gitmek için vize başvuru işlemi yaptığınız zaman altınlarınızı altın hesabı sayesinde rahat bir şekilde belgelendirebilirsiniz. Ancak altınlarınızı gösteremezsiniz.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesabı, vadesiz hesaplarınızda oluşan faiz oranında kazanabildiğiniz halidir diyebiliriz. Buradaki amaç vadeli altın hesabı açarak var olan altınlarınız üzerinden belli oranda faiz alarak para kazanmaktır.

Böylece iki taraflı para kazanma şansına sahip olursunuz.  Altının değer artışı sizlere kar olarak yansır. Ayrıca altının faiz oranından kazanç sağlamış olursunuz.  Buradaki faiz işlemi de altın üzerinden gerçekleşir. Vadeli ve vadesiz altın hesabı açtığınız zaman her ikisinde de olumlu sonuçlar alınabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.