Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (Viop) Nedir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (Viop) Nedir?

21 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş olup, 5 Nisan 2013 tarihinde işleme açılmıştır. Belirli bir süre karşılığında, varlığı standart olan ve sahip olunan özellikler borsa tarafınca seçilen hukuki evraklardır

21 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş olup, 5 Nisan 2013 tarihinde işleme açılmıştır. Belirli bir süre karşılığında, varlığı standart olan ve sahip olunan özellikler borsa tarafınca seçilen hukuki evraklardır.

Borsa İstanbul adı altında kendini göstermektedir. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasının en büyük avantajı kaldıraç etkisidir. Belli bir tutar yatırılır ve bu tutara bağlı olarak daha yüksek bir oranda işlem yapılabilmesine olanak sağlar. Büyük oranda kar edilebilir ancak zarar olasılığı da göz önünde bulundurulmalı ve önlemi alınmalıdır. Belli bir strateji uygulanmadığında hesap durumu eksilere düşüş gösterebilir. Ya da güvence amacı güdülerek yapılan yatırımın riskini küçültmek veya yok etmek hedefi doğrultusunda sözleşme imzalanarak hedging ya da diğer adıyla koruma gerçekleştirilir. Aynı zamanda gecelik faiz uygulanması durumu mevcuttur. Ancak bu mevcudiyet Türk lirası karşılığında gerçekleşir ve teminatların nemalandırılması olarak adlandırılır.

Pay Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri için 09.30-18.10 arasında işlem gerçekleşirken, bunun dışında kalan Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri 09.30-18.15 saatleri arasında işlem gösterebilmektedir. Aynı zamanda hafta içi faaliyet göstermektedir. Süre, miktar ve fiyat önem arz eder. 

Viop Hakkında Diğer Bilgiler

  • Diğer adı türev piyasadır. Bu piyasa teknoloji adı altında alım ve satım işlemi gerçekleştirilmesidir. Takas Bank garantisi taşır.
  • Birçok ana pazar mevcuttur. Döviz, döviz vadeli, pay, pay vadeli, endeks, endeks vadeli, metal ve gecelik repo olarak alt başlıklarda incelebilir.
  • İşlem gerçekleştirebilmek için öncelikle bir hesap oluşturmak gerekmektedir.  Bu hesabın Viop adı altında üyeliği olmalıdır. Tüm yatırımcıların form imzalaması zorunludur. Sektörün son durumuna bakılıp, olan bitenler göz önünde bulundurulup önce alış işlemi gerçekleştirilmelidir. Sonrasında satışta mümkündür. İşlemi gerçekleştirmek için teminat ihtiyacı söz konudur. Bunu belirleyecek olan Takas Banktır. Sonuç borsaya iletilmeli ve süreç izlenmelidir.
  • Pozisyonun yükselişe geçmesi ancak kar durumunun günlük göstergesine bağlıdır. Piyasa ve kazanç doğru orantılı olarak ilerlemektedir.
  • İşlem gören opsiyon sözleşmeleri de mevcuttur. Pay, pay endeks ve dolar olarak sıralanabilmektedir. Piyasayı iyi tanımak, riskleri belirlemek ve teminatı kontrol etmek önemli aşamalardır.
  • Forex piyasası ile benzerlikleri vardır. İkisinin ortak özelliği kaldıraçlı işlemler yapmaktır. Bu özellik sayesinde fazladan kazanç sağlanabilmektedir.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.