Uzun Vadeli Yatırım Nedir?

Uzun Vadeli Yatırım Nedir?

Uzun vadeli yatırım, bir şirketin bilançosunun varlık tarafında yer alan ve hisse senetleri, tahviller, gayrimenkul ve nakit dahil olmak üzere şirketin yatırımlarını temsil eden bir hesaptır.

Uzun vadeli yatırım, bir şirketin bilançosunun varlık tarafında yer alan ve hisse senetleri, tahviller, gayrimenkul ve nakit dahil olmak üzere şirketin yatırımlarını temsil eden bir hesaptır. Uzun vadeli yatırımlar, bir şirketin bir yıldan fazla bir süredir elinde tutmayı planladığı varlıklardır.

Uzun vadeli yatırım hesabı, kısa vadeli yatırım hesabından büyük ölçüde farklıdır, çünkü kısa vadeli yatırımlar büyük olasılıkla satılacaktır, oysa uzun vadeli yatırımlar yıllarca satılmayacaktır ve bazı durumlarda asla satılmayabilir.

Uzun vadeli bir yatırımcı olmak, potansiyel olarak daha yüksek ödüller peşinde koşmak için belirli bir miktarda riski kabul etmeye istekli olduğunu ve daha uzun süre sabırlı olabileceği anlamına gelir. Aynı zamanda, belirli bir miktarı uzun bir süre için bağlayacak yeterli sermayeye sahip olduğunu da gösterir.

Uzun vadeli yatırımın yaygın bir şekli, A şirketinin büyük ölçüde B şirketine yatırım yapması ve oy hakkına sahip hisselerin çoğunluğuna sahip olmadan B şirketi üzerinde önemli bir etkiye sahip olmasıdır. Bu durumda, satın alma fiyatı uzun vadeli bir yatırım olarak gösterilecektir.

Bir holding şirketi veya başka bir firma tahvil veya hisse senedi hisselerini yatırım olarak satın aldığında, bunu kısa vadeli veya uzun vadeli olarak sınıflandırıp sınıflandırmama kararı, bu varlıkların bilançoda değerlenme şekli üzerinde oldukça önemli bazı etkilere sahiptir. Kısa vadeli yatırımlar piyasaya kaydedilir ve değerdeki herhangi bir düşüş zarar olarak kabul edilir.

Ancak, değerdeki artışlar ürün satılıncaya kadar tanınmaz. Bu nedenle, yatırımın bilanço sınıflandırması- ister uzun vadeli ister kısa vadeli olsun- gelir tablosunda raporlanan net gelir üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Uzun vadeli yatırım, değer düşüklüğüne uğramış bir değeri doğru şekilde yansıtmak için yazılabilir. Ancak, geçici piyasa dalgalanmaları için herhangi bir düzeltme yapılmayabilir. Yatırımların bir bitiş tarihi olması gerektiğinden, hisse senetleri vadeye kadar elde tutulacak olarak sınıflandırılamaz.

Büyüme Stokları

Hisse senedi yatırım dünyasında, büyüme hisse senetleri Ferrarilerdir. Yüksek büyüme ve bununla birlikte yüksek yatırım getirisi vaat ediyorlar. Büyüme hisseleri genellikle teknoloji şirketleridir, ancak olmak zorunda değildir. Genelde tüm karlarını işe geri alırlar, bu nedenle nadiren kâr payı öderler, en azından büyümeleri yavaşlayana kadar.

Büyüme hisse senetleri riskli olabilir çünkü yatırımcılar çoğu zaman hisse senedi için şirketin kazancına göre çok fazla ödeme yaparlar. Yani bir ayı piyasası veya bir durgunluk geldiğinde, bu hisse senetleri çok hızlı bir şekilde çok değer kaybedebilir. Sanki aniden popülerlikleri bir anda yok oluyor. Bununla birlikte, büyüme stokları zaman içinde en iyi performans gösterenlerden bazıları olmuştur.

Emlak

Emlak, birçok yönden prototip uzun vadeli yatırımdır. Başlamak için biraz para gerekir, komisyonlar oldukça yüksektir ve getiriler genellikle bir varlığı uzun süre ve nadiren birkaç yıl içinde tutmaktan gelir. Yine de bir Bank rate araştırmasına göre emlak, 2019'da Amerikalıların en sevdiği uzun vadeli yatırımdı.

Gayrimenkul cazip bir yatırım olabilir, çünkü yatırımın çoğu için bankanın parasını ödünç alabilir ve daha sonra zaman içinde geri ödenebilir. Faiz oranları cazip düşük seviyelere yakın olduğundan bu özellikle popülerdir. Kendi patronu olmak isteyenler için bir mülke sahip olmak onlara bu fırsatı verir ve özellikle mülk sahiplerine fayda sağlayan çok sayıda vergi kanunu vardır.

Uzun Vadeli Tahviller- Bazen!

Uzun vadeli tahviller, vadeleri 10 yıldan uzun olan faizli menkul kıymetlerdir. En sık kullanılan dönemler 20 yıl ve 30 yıldır.

Şirket, hükümet, belediye ve uluslararası tahviller dahil olmak üzere farklı uzun vadeli tahvil türleri vardır.

Tahvillerin birincil cazibesi genellikle faiz oranıdır uzun vadeli olduklarından, genellikle kısa vadeli faiz ile getiren menkul kıymet ile kıyasladığında daha yüksek getiri öderler.

Not: Robo-Danışmanlar

Yatırım yaparken, özellikle de yeni iseniz ve bunu nasıl başarılı bir şekilde yapacağınızı bilmiyorsanız, bu bir başka önemli husustur. Robo-danışmanlar, on yıldan daha kısa bir sürede hızlı bir şekilde ortaya çıktılar ve tüm deneyim seviyelerinde yatırımcıları çekiyorlar.

Bunun nedeni, tüm yatırımları sizin için robo-danışmanların halletmesidir.

Tek yapılması gereken hesaba para yatırmaktır ve platform portföyünü oluşturacak ve yönetecektir. Bu, temettülere yeniden yatırım yapmayı ve gerektiğinde yeniden dengelemeyi içerir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.