Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları

Üzüm çekirdeği yağının 7 faydası maddeler halinde açıklanmıştır.

Üzüm çekirdeği yağı yüksek miktarda omega 6 ve omega 9 içerir. Ayrıca bol miktarda E vitamini ve fenolik bileşikler içerdiğinden antioksidan özelliklere sahiptir.

Bu yağın çok yönlülüğü, yüz, vücut ve saç bakımının her aşamasında kullanmanızı mümkün kılar. Daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

1. Saçlarda Dolanmayı, Kırılmayı ve Dökülmeyi Önler 

Güçlü bir saç nemlendiricisi olan bu yağ, kırık uçların yumuşamasını önlemeye yardımcı olur ve kırılganlığı önleyerek aşırı saç dökülmesinin önüne geçer. Banyo sonrasında saç köklerine masaj yaparak kullanılabilirsiniz. Şampuanlarınıza, bakım kremlerinize, saç kremlerinize ve diğer saç ürünlerinize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

2. Saç Derisindeki Kepeği Önler 

Kepek, kafa derisinde ve vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen bir soyulma biçimidir. Sebebi ise fazla yağ ile ilişkilidir. Üzüm çekirdeği yağı, tedavi edici özelliğiyle kepekle mücadelede yardımcı olur.

Bu yağ kafa derisine nüfuz ettiğinde saç köklerine sızar. Bu durumda gerçekleşen rejenerasyon ve hidrasyon süreci sonucu deri yeniden yapılandırılır ve deri pullarının çıkarılmasını kolaylaştırır. Her tür saçta (düz, kıvırcık, veya kuru) kullanılabilir.

3. Saç Büyümesine Yardımcı Olur 

Üzüm çekirdeği yağı, saç büyümesine yardımcı olmak için doğal bir çare olarak hizmet eder. Saç köküne masaj ile uygulandığı taktirde, kafaya bölgesindeki kan akışının da artmasıyla saç uzama süreci hızlandırılabilir. Bunun için haftada iki ila üç kez saç derisine bu uygulamayı yapmarak daha yumuşak ve ipeksi teller elde elde edebilirsiniz.

4. Cildi Doğal Yollardan Nemlendirir 

Temas ettiği bölgelerin yüzeyine yayılma ve yapışma özelliğine sahip olduğu için cilt sağlığı bakımından harika bir doğal nemlendirici seçenektir. Ayrıca kuruluğun neden olduğu pullanmayı önler. Bu nemlendirici özelliğiyle birlikte üzüm çekirdeği yağı, uzun süreli kullanımda, çatlak oluşumundan, kırışıklıklardan, selülitlerden, erken yaşlanma belirtilerinden ve yara izi gibi iltihaplı olabilecek süreçlerden sizi korumuş olur.

5. Cilt Tarafından Hızla Emilir 

Üzüm çekirdeği yağı ince olduğu için ciltte yağlılık hissi yaratmaz, çabuk ve zorlanmadan emilir. Bu özelliği onu vücut masajı için iyi bir yağ yapar. Üstelik hafif bir kokusu olduğu için rahatsız edici değildir. Makyaj temizleyici olarak rahatlıkla kullanılabilir. Komedojenik olmayan faktörü sayesinde gözenekleri tıkamaz ve sivilceye neden olmaz.

6. Antioksidan Bir Özelliğe Sahiptir 

Bu yağ, erken yaşlanma belirtilerini geciktirir ve cilt dokusunu yenileyerek cildin uzun vadede yeniden canlandırılmasını sağlar.

Tüm bu faydalar, bu yağda büyük miktarda bulunan E vitamininin antioksidan potansiyeli ile açıklanabilir. Antioksidanlar, hücresel oksidasyonu engeller veya geciktirir. 

7. Cildi Dış Hasarlardan Korur 

Cildi ultraviyole ışınlarından korumanın yanı sıra, bu yağdaki besinler güneşe aşırı maruz kalmanın neden olduğu belirti ve kusurların görünümünü iyileştirebilir. Diğer bir koruyucu özelliği, sivilce tedavisinde ve siyah noktaların ciltten uzaklaştırılmasına yardımcı olmasıdır. Üzüm çekirdeği yağını daha uzun süre genç ve bakımlı bir görünüm sağlamak için kullanabilirsiniz.