Uzmanlardan Uyarı Geldi! 70 Gramdan Fazla Tüketmeyin!

Uzmanlardan Uyarı Geldi! 70 Gramdan Fazla Tüketmeyin!

Uzmanlar günlük 70 gramdan fazla kırmızı et tüketiminin bağırsak kanseri olasılığını yukarı çektiğini açıkladı.

Beykent Üniversitesi Araştırma Görevlisi Eda Balcı, “Bağırsak mikrobiyotası” yani “Bağırsak florası” hakkında oldukça dikkat çeken bilgiler aktardı. Bağırsaklarda bulunan canlıların tamamına “Bağırsak mikrobiyotası” adı verildiğini bu canlıların yararlı olabileceği gibi zararlı da olabileceğini dile getirdi. Fiziksel hareketlilik, beslenme, yaş ve genetik faktörlerin bu konuda etkili olduğunu belirtti. Lakin bağırsak mikrobiyotasını etkileyen en önemli faktör beslenmedir.

darm-darmbakterien-3d-1.jpg

Uykunun Da Etkisi Var

Balcı, belli başlı gıdaların bağırsak florası üzerinde etkisi olduğunu ve sağlığını etkilediğini ifade etti. Bu kapsamda lif açısından zengin gıdaların tüketilmesinin, egzersizin, stresten uzak durmanın ve yeterli uykunun bağırsak sağlığı üzerinde son derece önemli etkileri olduğunu dile getirdi. Bazı besinlerin gereğinden fazla tüketilmesi durumunda ise bağırsak sağlığının kötü etkilenebileceğini, bu doğrultuda işlenmiş ve rafine gıdaların aşırı tüketiminin bağırsak sağlığını kötü bir şekilde etkileyebileceğini belirtti.

Sucuk ve Salam Tüketirken Dikkat

Balcı, hayvansal protein kaynağı olan olan kırmızı et ve kırmızı etten üretilen besin gıdalarının tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Bu besinlerin fazla tüketiminin bağırsak sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini vurguladı.

2382763-810x458.jpg

Balcı, yapılan araştırma ve çalışmaların sucuk ve salam gibi besin maddelerini aşırı şekilde tüketen kişilerin bağırsak kanserine yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunun tespit edildiğini ifade etti. Sağlığın korunması için aşırı kırmızı et tüketiminden kaçınılması gerektiğini vurguladı.

70 Gramı Aşmamalı

Balcı, günlük 70 gram kırmızı et tüketiminin aşılmaması gerektiğini belirtti. Önerilen miktarın aşılmasının çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini son olarak ekledi.

uzmanlar-uyardi-70-gramda-263-2-41.jpg