Uzmanlardan Şaşırtıcı Virüs Açıklaması! Covid-19’u Evde Kapmış Olabilirsiniz! İşte Tüm Detaylar...

Uzmanlardan Şaşırtıcı Virüs Açıklaması! Covid-19’u Evde Kapmış Olabilirsiniz! İşte Tüm Detaylar...

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin (CDC) yaptığı yeni araştırma sonucunda, Covid-19’un ev içinde oldukça hızlı yayıldığını ve ikinci bir kişinin enfekte olma süresinin çok kısa olduğunu ortaya çıkardı.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar Nashville, Tennessee, Marshfield ve Wisconsin bölgelerindeki evleri Nisan ayından Eylül ayına  kadar inceleme altına aldı. Bu evlerde toplam 101 Covid-19 hastasıyla semptom göstermeyen 191 aile üyesi vardı.

Bahsi geçen evlerin her birinde sadece bir hasta bulunurken uzmanlar, herkesi örneklerini toplayabilmesi için uzaktan eğitti.

101 kişinin hastalığının tespit edildiği gün, aynı evde beraber yaşadıkları kişiler hiçbir semptom göstermiyordu. Ancak çalışma, 191 kişiden 102’sinin zaman içinde virüsü kaptığını, bunların yüzde 75’inin ilk hastanın semptomlarının başlamasından sonraki 5 gün içinde tespit edildiğini ortaya çıkardı.

Aynı konudaki önceki bir araştırma ev içinde yüzde 20 ila 40 enfeksiyon oranı belirlerken CDC’nin bulguları temaslıların yüzde 53’ünün enfekte olduğunu gösterdi.

Evlerdeki İlk Hasta 18 Yaşından Küçük!

Baş araştırmacı Dr. Keipp Talbot “Covid-19’un bir evin içinde hızlıca yayıldığını gördük” dedi.

Çalışmada takip edilen evlerin 14’ünde ilk hasta 18 yaşın altındaydı. Bunların arasında 12 yaşın altındakiler yüzde 53, 12’yle 17 yaş arasındakiler yüzde 38 oranında ikinci bir enfeksiyona sebep oldu. Bu çalışmaların sonucunda  da çocukların ve gençlerin tıpkı yetişkinler gibi virüsü yaydığını gösterdi.

Bilim insanları, hastalığı olanlara ve onlarla beraber yaşayanlara bazı  tavsiyelerde de bulundu:

Covid-19 kapmış kişilerin hemen tecrite alınması, evdeki yayılımı azaltabilir. Bu yüzden hastalar ve enfekte olma ihtimali bulunanlar mümkünse ayrı bir yatak odasıyla banyo kullanmalı. Bunun yanında ilk hastayla temaslı olanlar da kendilerini mutlaka tecrite almalı.

Söz konusu kişilerin bunu test sonuçlarını beklemeden uygulaması gerektiğini vurgulayan bilim insanları, "tecriti ertelemek hastalığın başkalarına bulaşma ihtimalini artırır" dedi ve şu uyarının özellikle altını çizdi:

"Evdeki herkes, özellikle sosyal mesafenin sağlanamayacağı ortak alanlarda maske takmalı''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.