Uzmanlar Açıkladı! COVİD-19 Koronavirüs Belirtileri Neler? Ateş, Öksürük Belirtiler Arasında mı?

Uzmanlar Açıkladı! COVİD-19 Koronavirüs Belirtileri Neler? Ateş, Öksürük Belirtiler Arasında mı?

Kış aylarına gelinmesiyle birlikte hastalıkların ve en önemlisi koronavirüs salgının artmaya başladığı görülüyor. İnsanların bilinçlendirilmesi sebebi ve bu durum beraberinde Çinli bilim insanları iki çeşit araştırma yayımladı.

Araştırmalara göre koronavirüs, ilk başlarda hafif bir öksürükle başlasa da 8 gün sonra çok ciddi solunum problemlerine yol açabilmekte. Diğer bir araştırma ise virüse enfekte olunmasıyla birlikte taburculuk süresinin 22 gün, ortalama ölüm süresinin ise 18,5 gün olduğunu açıklıyor. Ancak bununla birlikte bilim insanları virüse yakalanan hastaların büyük bir çoğunluğunun 7 günde iyileştiğini belirtti.

9 bin aşkın ölüme sebebiyet veren koronavirüs salgını insanları kış aylarının gelmesiyle birlikte daha fazla endişelendirmeye başladı. Covid-19 virüsünün yaygın belirtileri arasında kuru öksürük, ateş ve halsizlik bulunuyor.

Hastalık dünya çapında genişlemeye devam ederken, virüsün ilk görüldüğü Çin’in Wuhan kentinde bilim insanları konuyla ilgili araştırmalar yaptı ve hastalığın seyrini açıkladı.

Öksürük Uzun Sürüyor!

İncelenen çalışmalarda Covid-19’un erken belirtilerinden olan yüksek ateşin 12 gün sonra kaybolduğu ancak öksürüğün uzun bir süre devam edebileceği açıklandı. Araştırmada, incelenen 191 hastanın yüzde 45’lik bir kısmının 12 gün sonra taburcu olduktan sonra öksürmeye devam ettiği görüldü. Belirtilerden nefes darlığının ise 13 gün sürdüğünü ancak hayatını kaybedenlerde ölüm anına kadar sorunun devam ettiği gözlemlendi.

Ancak hastaların çoğunda 7 günde semptomların yok olduğu ve iyileştikleri belirtildi.

İşte Covid-19 Seyri… 

1 ve 3. günler arasında:

  • Soğuk algınlığı ve gribe benzeyen belirtiler ortaya çıkar.

  • Hafif ateş ve boğaz ağrısı görülebilir.
  • Bağışıklık zayıfsa mide bulantısı ve ishal görülebilir.

 4. Gün korona belirtileri:

  • Boğaz ağrısı şiddetlenir.

  • Ses boğuklaşır.
  • Yeme ve içmede zorluk yaşanabilir.
  • Hafif baş ağrısı ile birlikte ishal başlar.

 

En Kritik Gün, 7. Gün!

Bazı hasta kişilerin 7. gün ardından hastanede yatmalarını gerektirebilecek şiddetli bir solunum sorunuyla karşılaşabileceği görülmüştür. Uzmanlar sürekli solunum sıkıntısı çeken kişilerin acilen hastanelere gitmesi gerektiğini belirtiyor. Bir diğer yandan ise 7. gün hastaların semptomlarının azaldığı ve iyileşmeye başladıkları noktadır.

10. gün:

Solunum sıkıntısı çekmeye devam eden hastaların yoğun bakım ünitesine gitmeleri gerekir.

12. gün:

Wuhan’da yapılan ilk araştırmaya göre, hastalardaki ateş bu noktada sona eriyor. Hastalıktan kurtulanlarda, semptomlar yaklaşık 13 günün ardından yok oluyor.

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.