Uzay Araştırmaları Sayesinde Evlerimizde Kullandığımız Şeyler Neler?

Uzay Araştırmaları Sayesinde Evlerimizde Kullandığımız Şeyler Neler?

Oldukça ilginç bir içerik ile karşınızdayız. Uzay araştırmalarını yapmak adına kurulan ekipler ve laboratuarlardan günlük yaşamımızda kullandığımız birçok şeyin çıktığını biliyor muydunuz?

 

 

Oldukça ilginç bir içerik ile karşınızdayız. Uzay araştırmalarını yapmak adına kurulan ekipler ve laboratuarlardan günlük yaşamımızda kullandığımız birçok şeyin çıktığını biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz. Uzay araştırmaları yapılırken ortaya çıkan yeni fikirler ile yaşamımıza yeni ürünler veya araçlar katıldı. Haydi bunların neler olduğuna bakalım.

 

Telefon ve Televizyon

Telefon ile televizyonun icat edilişi daha eskilere dayansa da sonuç olarak bu teknolojinin ortaya çıkmasının sebebi uzay araştırmaları ile başlayan çalışmalar oldu ve bu araştırmalar sebebiyle hem bu ürünler ortaya çıktı hem de çıktıkları günden beridir büyük bir değişime uğramalarına sebep oldu.

 

Şarjlı Ev Aletleri

Uzay görevi sırasında bir astronot yüzeydeki bazı bulguları toplamak adına matkap ihtiyacı duymuştu. Bu ihtiyaca kulak veren bilim insanları şarjlı bir matkap üretmeyi başardı ve bu şarjlı matkaptan sonra tüm şarjlı cihazlar buradan esinlenerek yapılmaya başlandı.

 

Şeffaf Diş Telleri

unnamed.jpg

Füzelerin sıcaklık seviyelerinin izlenmesi adına kullanılan şeffaf maddeler zamanla şeffaf diş tellerinin üretilmesinde ön ayak olmuştur. Çelikten daha güçlü bir maddeden yapılan bu şeffaf ürün, diğer tarafı görmek ve aynı zamanda etkilenmemek adına mucizevi bir buluş olarak lanse edilmektedir.

 

Mayo

Yüzücülerin kullandığı mayoların ana teması uzaydaki astronotlara dayanır. Uzayda sürtünmeye karşı yapılan bu özel mayolar, yüzücülerin de suya karşı sürtünme sorunlarına çare oldu ve kullanılmaya başlandı.

 

GPS

Uzay araştırmaları sonucu ortaya çıkan GPS yüzey araştırmaları için üretilmişti ve artık hepimizin cebinde bir GPS bulunuyor.

 

Bebek Maması

Uzaya çıkan astronotların yiyeceklerinin uzun süre dayanabilmesi için geliştirilen formül ile besinler toz haline getirilerek formülize edilirdir. Bu işlem kısa bir süre bebek mamalarında da kullanılmaya başlandı.

 

Hasta Monitörü

seamed-superview-12-moduler-hastabasi-monitoru-750x750.jpg

Hastaların başucunda bulunan referans monitörlerin atası da yine ilk olarak astronotların sağlığı açısından kullanılan ilkel bir teknolojik aletmiş. Bu alet gelişti ve geliştirildi, artık tüm hastanelerde hastaların baş ucunda duruyor.

 

Binaların İzolasyonu

Uzay araçlarını radyasyondan korumak adına kullanılan yansıtıcı ürün, belli bir zaman sonra aynı mantık ile evlerin izolasyonunda kullanılmaya başlandı.