Uykusuzluğun İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri

Uykusuzluğun İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri

İşler üst üste geldiğinde veya bir şeyleri yetiştirmek için genelde uykudan fedakarlık yapılmaktadır. Bazı zamanlarda 24 saatlik gün yetmeyebiliyor.

Uyku vücut üzerinde oldukça büyük bir öneme sahiptir. Yeterli uykuyu alamamak uyanmayla birlikte kendisini göstermeye başlamaktadır. Uykusuzluk stresi tetiklemektedir. Stres yüzünden insanlar dikkatlerini toplamakta zorlandıkları gibi konsantrasyon eksikliği de yaşamaktadır. Uzmanlar, bir kişinin günde en az 6 saat uyuması gerektiğini belirtiliyor, 6 saatte az uyunması durumunda ise vücudun yavaşladığı ve bir nevi sarhoş gibi olduğunu belirtiyorlar.

2506397-810x458.jpg

İnsan vücudunda yeterli seviyede enerji olmaması durumunda stres hormonları devreye girer, böyle durumlarda da birey daha fazla şeker ve kafein ihtiyacı duyar. Ancak gereğinden fazla şeker ve kafein tüketilmesi vücut için oldukça zararlıdır. Uykusuzluk ayrıca vücuttaki ödemlerin ve iltihapların da artmasına sebep olmaktadır. Depresyon, kaygı bozuklukları gibi durumlarda yine az uykudan kaynaklanmaktadır.

Uyku Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Bu durum elbette kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Kimi insanlara 8 saatlik uyku daha yetmeyebiliyor. İnsanlar için ideal uyku süresi vücudun uykuya doymuş olduğu ve dinlenmiş olduğu süredir, zaten böyle durumlarda alarma dahi gerek kalmadan vücut kendi kendine uyanmaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalar insan vücudunun her gün en az 6-10 saat arasında uykuya ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Buna göre de günlük 8 saat civarında bir uyku tavsiye edilmektedir.

Uyku Problemi Olduğunu Gösteren Bazı Durumlar

Gün içinde yeterli seviyede uyuyor ancak uykunuzu alamadığınızı düşünüyor ve kendinizi bitkin hissediyorsanız uyku problemi yaşıyor olabilirsiniz. Gün içinde uykunuzu yeterince alıp almadığınızı kontrol etmek için aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz. Eğer uzun süredir uyku problemleri yaşıyorsanız, profesyonel destek almanız faydalı olabilir.

-Çalar Saate Bağımlı Olmak

Eğer vücudunuz uykuya doymuş ve dinlenmiş olsaydı, çalar saate gerek duymadan uyanabilirsiniz.

650x344-uykusuzluk-nedenleri-nelerdir-uykusuzluk-nasil-gecer-1543578113335.jpeg

-Direksiyonda Uyuya Kalmak

Araç kullanıldığı sırada uyuklamak oldukça tehlikelidir. Direksiyon başında uyuya kalmanız vücudunuzun yorgun olduğunu göstermektedir.

-Kahve Makinesiyle İlişkiniz

Güne başlarken 1 fincan kahve içmek iyidir. Ancak gün içinde uykusuzluğunuzu bastırmak için sürekli kahve içiyorsanız uyku sorunlarınız olabilir.

-Unutkanlık Problemi

Yetersiz uyku en çok hafızayı etkilemektedir. İşlerinizi ve sorumluluklarınızı hatırlamakta zorluk çekiyorsanız bu uykusuzluğa bağlı olarak gelişmiş bir durum olabilir.

-Sık Hastalanmak

Gün içinde vücudunuzu dinlendirmek için yeterince uyumazsanız bağışıklık sisteminiz de zayıflar, vücunuz da hastalıklara karşı savunmasız duruma gelir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.