Uterus Prolapsusu (Rahim Sarkması) Nedir?

Uterus Prolapsusu (Rahim Sarkması) Nedir?

Uterus pelvis boşluğunda rektum ve mesane arasında yer alan kadın üreme organıdır. Pelvis kasları ve ligament bağ dokuları ile desteklenir.

Uterus pelvis boşluğunda rektum ve mesane arasında yer alan kadın üreme organıdır. Pelvis kasları ve ligament bağ dokuları ile desteklenir. Uterusu destekleyen yapıların zayıflaması sonucunda rahim vajen duvarına doğru çıkıntı yapmaya başlar. Tek başına sarkabildiği gibi beraberinde rektum ve mesaneyi de götürebilir. İlk başlarda kadın yaşamını çok etkilemese de ilerleyen zamanlarda büyük problemlere neden olur.  Kadın enfeksiyona açık hale gelir, koitus sırasında çok ağrı yaşayacağından cinsel ilişki pek mümkün olmaz. Sosyal izolasyon çok fazladır. Sarkmanın ilerlemesine göre üç derecesi vardır.

1.derece uterus prolapsusu:  Rahim vajen içine doğru sarkmaya başlamış ama tam olarak vajen içine yerleşmemiştir. Vajinal tuşe de ele gelmez.

2.derece uterus prolapsusu: Rahim vajen içine tam olarak yerleşmiş ama dışarı sarkmaya başlamamıştır. Vajinal tuşe de ele gelir.

3.derece uterus prolapsusu: Rahim vajenin dışına sarkmıştır ve kadının iç çamaşırı ile temas halindedir.

Uterus Prolapsusu Nedenleri Nelerdir?

Temel neden uterusu destekleyen kasların, bağ dokuların ve sinirlerin zarar görmesi sonucunda rahmi yeterince tutamamalarıdır.  Bu yapıların zarar görmesine neden olacak olaylar hem rahim sarkmasının nedenleri hem de birer risk faktörüdür.

*Menopozda azalan hormonlar nedeniyle kaslarda atrofi meydana gelmesi zamanla uterus prolapsusuna neden olur.

*Çok sayıda doğum yapmak ve doğum travmaları destek dokuların zayıflamasına sebep olduğu için sarkmaların başlıca nedenleri arasındadır.

* Kronik kabızlık, gebelik, fazla kilo, fazla ıkınma, ağır kaldırma gibi karın içi basıncın artmasına neden olan durumlar da risk faktörüdür.

Uterus Prolapsusu Belirtileri Nelerdir?

Sarkmanın derecesine göre kişide oluşan rahatsızlıklar da farklılık gösterir. 1.derecede olanlarda genellikle belirti oluşmaz. Prolapsusun derecesi artıkça oluşan belirtiler de artar. Bu belirtiler şöyledir:

*Sırt ağrısı

*Disparoni( ağrılı cinsel ilişki)

*Kasıklarda ve vajina da aşağı doğru sarkma ve çekilme hissi

* Ağrılı defekasyon( büyük tuvaletini yaparken ağrı hissetme)

*Vajinada ele gelen kitle

*Servikste ülserasyon oluşumu ve kötü kokulu akıntı

*Rahmin vajinadan dışarıya çıkması. Bu en son evrede olur. 

Uterus Prolapsusu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prolapsus derecesine, hastanın yaşına, hastanın evli olup olmamasına ve hastanın çocuk isteyip istemediğine göre tedavi şekli planlanır. Hafif prolapsuslarda hastaya herhangi bir işlem yapılmaz. Hastaya düzenli olarak kegel egzersizleri önerilir. Hasta kronik kabızlık, ağır kaldırmak, çok kilo almak ve çok ıkınmak gibi prolapsusu kötü etkileyecek durumlardan kaçınmalıdır. Eğer prolapsus dereceniz artmış ve yaşamınızı kötü etkilemeye başlamışsa diğer tedavi seçeneklerine geçilir.  Bu tedavi seçeneklerini etkileyen en önemli unsursa kişinin gebe kalma istediğidir.

Gebe kalmak isteyen ve yaşı küçük kişilere vajinal peser uygulanır. Peser yardımı ile uterus desteklenir ve rahmin sarkması önlenir. Peser düzenli olarak 3-4 haftada bir çıkartılıp temizlenerek tekrar uygulanması gerekir. Vajinal peserin yetersiz kaldığı durumlarda ve çocuk sahibi olmak istemeyen kişilerde histerektomi uygulanır ve uterus tamamen çıkarılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.