Umutsuzluğa Karşı 4 Öneri!

Umutsuzluğa Karşı 4 Öneri!

Umut insanı besleyen ve yaşama karşı diri tutan duygulardan en önemlisidir. Yaşarken umut ettiğimiz için yaşarız ve her zaman farkında olmadan bile bazı umutlarla besleniriz. Yaşamın ta kendisi umudun üstüne kuruluyken umutsuzluk insanda nasıl

 

 

Umut insanı besleyen ve yaşama karşı diri tutan duygulardan en önemlisidir. Yaşarken umut ettiğimiz için yaşarız ve her zaman farkında olmadan bile bazı umutlarla besleniriz. Yaşamın ta kendisi umudun üstüne kuruluyken umutsuzluk insanda nasıl tahribat yaratır sanırım hepimizin bildiği duygulardan bir tanesi. Bir çeşit alt yaşam problemlerinden kaynaklı ortaya çıkabilen umutsuzluk durumunu çözmek bazen oldukça zor olabilmektedir. Umutsuzluğa karşı oldukça fazla sayıda çözüm yolu bulmak mümkün olabilirken, umutsuz insan bu yolların bile umudu kazandırabileceğini hissedemediği için aslında uzak durmaktadır.

Psikologlar umutsuzluk gibi durumlarda iyi rehberlerdirler veya bilinci arttıran bazı meditasyon ve yoga gibi öğretilerde yine uzun süreli umutsuzluğa çare olabilecek şeylerdendir. Kişinin kendini keşfetmesi ve duyguları ile barışması sonucunda umut etmeye başlayabileceği gerçeği umutsuzluğa karşı en etkili savunma olabilecek güçtedir. Bizlerde bu içerikte size iyi gelebilecek bazı umut önerilerinden bahsedeceğiz. İşte sizler için umudunuzu tazeleyecek olan 4 öneri.

 

Duyguları Hissetmek

Duyguları hissetmek ve tüm duygular ile barışık olmak büyük bir farkındalık  yoludur. Kişi kötü duygularını bir kenara koyarak iyi duygularına sahip çıkma eğiliminde olsa da aslında kötü duygularda iyi duygular kadar gerçek ve somuttur. Kötü duygularınızı bu anlamda görebilmek ve onlara dokunabilmek sizin kendinizi görmenizi sağlar ve bu da beraberinde umudunuzu tazeleme yolu olabilmektedir.

 

Neleri İstiyorsunuz ve Neleri Hak Ediyorsunuz?

Kişi kendisinde ki umutsuzluk öğelerini her zaman hak etmeme üzerine kurması ile yaşamaktadır. Oysa hak etmediğini düşünmek ve beraberinde ne istediğini bilememek büyük bir yanılsamadır. Bu noktada ne istediğinize odaklanın ve neleri hak ettiğinize bakın, elinizde çok bir şey yoksa bile bu kişi sizsiniz, kendinizi görmek ve bu kişinin siz olduğunu bilmek, onu kabul etmek emin olun sizi rahat ettirecektir. Siz sizsiniz ve teksiniz, kendinizsiniz.

 

Yaşadığını Hissetmek, Yer Çekimini Hissetmek!

İnsanlarda umutsuzluk sonuçlarından bir tanesi yaşamdan kopma ile gerçekleşmektedir. Oysa yaşam devam eder, hayat sürer sadece siz o an karamsarsınızdır. Yaşamın devam ettiğini ve nefes aldığınızı bilmeniz sizi daha umutlu biri yapacaktır. Herkes yer çekimi ile dünyaya bağlıdır, zıplarken bile saliseler içerisinde tekrar yer düşmekteyiz. Hepimiz aynıyız ve duygularımız ortak, bu yaşam böyledir ve biz ise bu yaşamın için de nefes alan böyle biriyiz. Bunların farkına varmaya çalışın. Gözlerinizi kapatıp bir an yaşadığınızı fark edin, nefes alışınıza odaklanın ve emin olun bu büyük bir umut kaynağı olacaktır.

 

Kendinizi Motive Edin!

Sizi motive edecek sözlerle kendinizin farkına varın. Emin olun elinizden gelen budur ve siz bu kadarı ile değerlisiniz. Kişinin değeri ve umudu yapabildikleri büyüyen veya azalan bir şey değildir. Bunun farkında olun ve böyle yaşayın. Sizin farkınız veya hisleriniz başka yerlerde olabilir bu oldukça normal bir durumdur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.