Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin Korona Virüs Aşısı Mutasyona Dayanıklı Mı?

Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin Korona Virüs Aşısı Mutasyona Dayanıklı Mı?

Korona virüs salgını gün geçtikçe şiddetini arttırmaya devam ediyor. Almanya’da BioNTech’in kurucuları olan Özlem Türeci ve Uğur Şahin ürettikleri aşının, virüsün mutasyonuna karşı dayanıklı olup olmadığına dair önemli açıklamalarda bulundu.

 

Korona virüs salgını gün geçtikçe şiddetini arttırmaya devam ediyor. Almanya’da BioNTech’in kurucuları olan Özlem Türeci ve Uğur Şahin ürettikleri aşının, virüsün mutasyonuna karşı dayanıklı olup olmadığına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Korona virüs salgını hızlı bir şekilde büyüme içerisine doğru yol alıyor. Salgın şiddetini arttırsa da aşı çalışmalarından olumlu haberler geliyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde İngiltere’de ortaya çıkan korona virüsün mutasyona uğramış hali üretilen aşılarak karşı ne denli dayanıklı olduğuna dair soru işaretleri yaratıyor. Korona virüs aşısını geliştiren BioNTech’in üst yöneticilerinden birisi olan Prof. Dr. Uğur Şahin küresel çapta alarm veren korona virüse karşı varyantını geliştirdikleri aşının etkili olacağı konusunda oldukça emin olduklarını belirtti.

ekran-alintisi.png

İngiltere’de ortaya çıkan korona virüsün mutasyona uğramış hali tüm dünyada panik yaratmıştı. Milyonlarca insan mutasyondan kaynaklı olarak büyük bir korku içerisinde. Bundan kaynaklı olarak Hollanda, Almanya ve İtalya gibi ülkeler İngiltere’ye olan uçak seferlerini askıya aldı. Hemen sonrasında Türkiye’den de aynı hamle geldi ve İngiltere’ye olan seferleri tamamen kaldırdılar. Çünkü korona virüsün mutasyona uğramış hali çok daha hızlı bulaş durumuna sahip.​​​​​​​

1.png​​​​​​​

Mutasyon İle​​​​​​​rleyen Günlerde İncelenecek

Amerikan ilaç devlerinden birisi olan Pfizer ile birlikte geliştirdikleri aşıya Avrupa Birliği tarafından onay verilmişti. Bunun üzerine BioNTech’in kurucularından olan Prof. Dr. Uğur Şahin, şirketin mutasyonu ilerleyen günlerde inceleyeceğine fakat meseleye itidalli yaklaşıldığını bildirmişti

Bilindiği üzere dünyadaki en iddialı korona virüs aşılarından birisi BioNTech’in ürettiği aşı. Dünyaya sevk ed​​​​​​​ilmeye başlanması da oldukça olumlu haberlerden birisi. İlk olarak Amerika’ya milyonlarca doz gidildi. Kez​​​​​​​a aşının onaylanma durumu olmadan birçok Avrupa ülkesi BioNTech’in aşısına sipariş vermişti. Bunlardan kaynaklı olarak önemli bir aşı olduğu biliniyor. Türkiye’de ilk anlaşma Aralık ayı içerisinde 1 milyon dozun ülkeye gelmesi olmuştu. Sonrasında açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 milyon doz anlaşması yaptığını belirtmişti.

Henüz Aşı Olmamış!​​​​​​​

BioNTech’in kurucularından ve üst düzey yetkililerinden birisi olan Prof. Dr. Uğur Şahin yaptığı açıklamada aşı olmadığını ifade etti. Henüz korona virüs aşısını kendilerinde sınanmasını çeşitli nedenleri olduğunun da altı çizildi. Prof. Dr. Uğur Şahin’in dikkat çektiği nokta ise aşı olmak istediği fakat olamadığıydı.

211.png​​​​​​​

Sonrasında ise çalışanların mutlaka korona virüs aşısı olması gerektiğine dair açıklamalar yapan Prof. Dr. Şahin şunları ekledi, ‘’Çalışanların işlerine sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri son derece önemli. Bu çalışabilme durumunu yaratabilmek için de aşılanmaların bir an önce yapılması gerekiyor’’ dedi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.