Türkiye'den Aşı Müjdesi! Türk Yaptı mı böyle Yapar İşte!!

Türkiye'den Aşı Müjdesi! Türk Yaptı mı böyle Yapar İşte!!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada Türkiye’deki aşı çalışmalarıyla ilgili olumlu haberler verdi. Koca, Türkiye’de şu anda 13 farklı aşı çalışmasının yapıldığını ve bunlardan biri olan  Aykut Özdarendeli’nin aylardır üzerinde çalıştığı aşının

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada Türkiye’deki aşı çalışmalarıyla ilgili olumlu haberler verdi. Koca, Türkiye’de şu anda 13 farklı aşı çalışmasının yapıldığını ve bunlardan biri olan  Aykut Özdarendeli’nin aylardır üzerinde çalıştığı aşının hayvan çalışması aşamasının başarıyla tamamlandığını belirtti. Koca, hayvan deneyi aşaması biten bu çalışmada, artık insan deneylerine geçileceğini ekledi.

3215411.jpg

Aykut Özdarendeli’nin aşı çalışması, Erciyes Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Erciyes Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’nin uzmanlık alanı klinik mikrobiyolojidir. Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, yaptığı açıklamada sahip oldukları bilgi birikimi ve uluslararası düzeyde kabul görmüş altyapı ile, koronavirüs aşısını geliştirebileceğini inandığını ifade etti. Daha önce  Kırım Konga ateşli hastalığı için de aşı çalışmaları yapan Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, koronavirüsü hücre kültürü düzeyinde izole etmeyi başardığında bu gelişmenin, aşı çalışmalarına ivme kazandıracağını belirtmişti. Şimdi, hayvan deneyi aşamasının bitmesiyle prekliniğin sonlanması Özdarendeli’nin sözlerini destekler niteliktedir.

Bu haberlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’yi tebrik etti ve ona tüm Türkiye adına teşekkürlerini sundu. Fahrettin Koca, aşıları Pazartesi günü gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı kabinesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacağını görüntülü konuşma esnasında bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan aşıyı geleceğin teminatı olarak gördüğünü belirtti ve sözlerini aşıyı seri üretime sokup insanlara uygulama sürecine girme temennisiyle sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum