Türkiye Büyüme Verileri Açıklandı!

Türkiye Büyüme Verileri Açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ve Erlül dönemini kapsayan GSYH verilerini an itibari ile açıkladı. Tüm dünyayı etkileyen korona virüs süreci, Türkiye’yi ekonomik olarak pek etkilemedi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ve Erlül dönemini kapsayan GSYH verilerini an itibari ile açıkladı. Tüm dünyayı etkileyen korona virüs süreci, Türkiye’yi ekonomik olarak pek etkilemedi.

Türkiye ekonomisi korona virüs sürecinden kaynaklı olarak gerileyeceği düşünülüyordu. TÜİK’in yaptığı veri paylaşımıyla büyüme gösterdi. Türkiye’de korona virüs salgının olumsuz noktalarının daha az hissedildiği, toparlanma ivmesinin kaydedildiği üçüncü çeyrekte geçen yıl bu aya göre 6,7 büyümeyi kaydetti. GSYH zincirlenmiş hacim endeks, bir öneki çeyreğe göre de 15,6 arttı.

‘’Sanayi Üçüncü Çeyrekte %8 Büyüme Kaydetti’’

TÜİK verileri paylaşılmasıyla birlikte, sanayi yılın üçüncü çeyreğinde %8 gibi büyük bir büyüme kaydetti. Tarıma bakıldığında ise çeyrek yılda 6,2 gibi bir büyüme gösterdi. Hizmet sektöründe küçük bir büyüme olduğu belirtilebilir. Korona virüs sürecinde hizmet sektörü oldukça ciddi etkilenmişti. Hizmet sektörünün bu çeyrekteki büyümesi ise 0,8 olarak bildirildi.

 

tuik.png

Genel olarak büyümeye bakıldığında yatırımlarda hızlı artışın gözlemlenmesi oldukça dikkat çekti. Yatırımların 3. çeyreğinde önceki yıla göre %22,5 artı.  Geçen yıl aynı dönemlerde halkın tüketim harcamalarına bakıldığında ise büyüme görülüyor. Ortalama olarak yıllık %9,2 gibi büyüme görüldü. Devletin nihai tüketimlerine bakıldığında 1,1 gibi büyüme kaydedildi.

Mal ve hizmet ihracatı için daralma söz konusu oldu. Yılın üçüncü çeyreğiyle birlikte mal ve hizmet ihracatı %22,4 gibi bir veri ile daraldı. İthalat tarafına bakıldığında ise büyüme gözlemlendi. Bu çeyrekle birlikte ortalama olarak %15,8 gibi bir büyüme izledi.

Aynı dönemde hane halkının tüketim harcamaları yıllık yüzde 9,2 büyüdü. Devletin nihai tüketim harcamalarında ise yüzde 1,1 gibi diğer gruplara göre sınırlı bir büyüme kaydedildi. Mal ve hizmet ihracatı 3. çeyrekte yüzde 22,4 daraldı. İthalat tarafında ise bu çeyrekte yüzde 15,8'lik büyüme izlendi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.