Trafik Sigortası Olmazsa Ne Olur?

Trafik Sigortası Olmazsa Ne Olur?

Trafik sigortası araçların kullanımı için zorunlu olup bu sigortanın bulunmaması durumunda araç sahibine cezai işlem uygulanmaktadır.

Trafik sigortası araçların kullanımı için zorunlu olup bu sigortanın bulunmaması durumunda araç sahibine cezai işlem uygulanmaktadır.

Zorunlu trafik sigortası yaptırılmadığı takdirde araç sahipleri cezaya maruz kalacaktır. Bu durumda ilk olarak ehliyete ceza puanı işletilir. Sigortasız şekilde trafiğe çıkan araçlar bağlanır ve ardından trafik şube otoparkına götürülür. Aracın buradan geri alınabilmesi için ceza işlem tutarlarının eksiksiz şekilde ödenmiş olması gerekir. Buna ek olarak otoparkta kaldığı süre boyunca her gün için ilgili araca park yeri ücreti ödenecektir. Bir sonraki yıl poliçe yenileceğinde yaşanan sigortasızlık durumu eksi puan şeklinde görünür. Eğer araçta sigorta yokken bir kaza yapılırsa bu durumda karşı araçta meydana gelen kaza tamamen sigortasız kişi tarafından ödenir. Aynı şekilde kaza halinde yaralanma ya da ölüm meydana gelirse bundan oluşan masraflar da kişiye kalmaktadır. Özet olarak bakıldığında trafik sigortası yapılmadığında kişi hem maddi kayıplar hem de yasal sorunlar yaşayacaktır.

Trafik Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Trafik sigortasının olmaması sıkıntı yaratacağından süresi geldiğinde sigorta poliçesi mutlaka yenilenmelidir. Buna göre sigorta için en uygun ve güvenilir sigorta şirketi tercih edilmelidir. Yapılacak olan sigorta ile birlikte sürücülere kişi ve kaza başına sakatlanma ve ölüm teminatı, kaza ve araç başına maddi hasar teminatı, kaza ve kişi başına sağlık giderleri teminatı gibi haklar tanınmaktadır. Esas olarak bakıldığında trafik sigortası kaza anında karşı tarafından zararlarının karşılanmasını sağlar. Kişinin kendi zararını karşılatabilmesi için kasko yaptırması gerekir.

Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Cezalar Nedir?

Trafik sigortası yaptırılmazsa sigorta yenileme döneminde araç sahibi poliçeden indirim hakkını kaybedecektir. Bu durumda sigorta yaptırılmayan her ay için yüzde beş gecikme cezası uygulanmaktadır. Eğer sigortası olmayan araç sigorta ekipleri tarafından tespit edilirse sigorta yapılana kadar bu araç otoparkta tutulur. Bu durumda otopark ücretine ek olarak çekici ücreti de araç sahibi tarafından ödenecektir. Üstelik bu ücret her geçen gün artarak ilerlemektedir. Bu nedenle trafik sigortası hem maddi hem de manevi açıdan önemlidir ve hiçbir dönem ihmal edilmemelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.