Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Zorunlu trafik sigortası kaza yapmış araç sahiplerine sigorta şirketi tarafından ödenen teminattır. Bu teminattan nasıl yararlanılır? Bundan bahsedeceğiz.

Zorunlu trafik sigortası kaza yapmış araç sahiplerine sigorta şirketi tarafından ödenen teminattır. Bu teminattan nasıl yararlanılır? Bundan bahsedeceğiz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası araç sahibi olan kişilerin zorunlu olarak yapmakla yükümlü olduğu sigortalardan birisidir. Bu sigorta özel sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Zorunlu trafik sigortası araç sahibi kişilerin herhangi bir kaza yapması durumunda maddi hasara, sağlık giderlerine sakatlanma ve ölüm gibi durumlara sebep olan kazalarda zarar görenlerin haklılık payına göre farklı şekillerde sağlamaktadır.

Zorunlu trafik sigortası teminatı aracın cinsine göre farklılık göstermektedir. Taksi, otobüs, minibüs, otomobil, kamyon ve tarım makinelerine kadar tüm araç grupları farklı şekillerde teminat altındadır. Bu zararlar sigorta poliçesinin limitleri içerisindedir. Teminat limitleri her sene Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Hangi Durumları Kapsar?

Zorunlu trafik sigortası ilk olarak Maddi hasar neticesinde ödeme yapar. Bu durumda araç başına 41.000 TL kaza başına ise 82 bin TL ödeme yapılmaktadır. 2. Olarak sağlık giderleri neticesinde ödeme yapılır. Sigortalı kişinin kaza yaptığı sırada arabada bulunan üçüncü şahısların kaza sonrası ölümü gerçekleşirse bile muayene ilk yardım gibi hastane masrafları teminat kapsamındadır. Kişi başına 410 bin TL kaza başına 2 milyon 50 bin TL ödeme yapılır.

Üçüncü olarak ölüm ve sakatlanma durumlarında destekten yoksun kalma tazminatı uygulanır. Destekten yoksun kalma tazminatı kişinin yaşı, geliri, kusur oranı ve geride bıraktıklarının desteğe muhtaçlığı baz alınarak hesaplanır. Bu hususta kişi başına 410.000 kaza başına 2 milyon 50 bin TL destek sağlanır. Zorunlu trafik sigortası başvurusu sigorta şirketlerine yapılmaktadır.

Zorunlu trafik sigortası şu durumlarda ödeme yapmaz:

Motosikletlerin kaza sonucu hasarları teminat kapsamı dışındadır aracın bakımı onarımı alım ve satım gibi durumlarından yapılan servis harcamaları trafik sigortası kapsamı dışındadır çalıntı durumlarında araç sahibi sigorta şirketi sorumlu olmadığı halde ödeme yapılamaz yedek olarak taşınan benzin veya patlayıcı maddeler kaza sırasında herhangi bir zarara yol açarsa bu durum sigorta kapsamı dışındadır herhangi bir şekilde manevi tazminat talepleri ve dava olayları zorunlu sigorta kapsamı dışındadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.