Titreme Hastalığı (Esansiyel Tremor) Belirtileri ve Tedavisi

Titreme Hastalığı (Esansiyel Tremor) Belirtileri ve Tedavisi

Tremor, tıpta ve birçok dilde titreme anlamına gelir. Tek başına ortaya çıkabildiği gibi, birçok hastalık ile beraber görülebilmektedir.

Tremor, tıpta ve birçok dilde titreme anlamına gelir. Tek başına ortaya çıkabildiği gibi, birçok hastalık ile beraber görülebilmektedir. Bir tür beyincik hastalığı olan ve sinir sistemini derinden etkileyen Periferik Nöropati, alkol yoksunluğu ve çeşitli ilaçların yan etkisi olarak Tremor görülebilir.

Bu hastalığın en yaygın ve bilinen türü olan Esansiyel Tremor, eller, bacaklar, gövde, kalça ve ses tellerini etkileyerek ritmik titremelere yol açan nörolojik bir hastalıktır.

Günümüzde en sık rastlanan titreme hastalığı olan Tremor, cinsiyet fark etmeden özellikle 60 yaş ve üzeri bireylerde sık görülmektedir. Bu ritmik titremeler, yemek yeme, yazı yazma ve benzeri el uğraşlarında kişiyi rahatsız edebilecek boyutlara taşınabilir. Titreme şikayeti ile doktora başvuran bireylere genelde ellerde sık sık titreme olup olmadığı sorulur.

Esansiyel Tremor başlangıçta tek taraflı olmak üzere ellerde başlar. Hastalığın ileri evrelerinde kafada sallanma, konuşurken seste titreme ve bacaklarda halsizlik ile beraber titreme görülebilir. En yaygın titreme hastalığı olan Tremor, genelde Parkinson hastalığı ile karıştırılsa da, titremenin sebebi başka bir hastalığa bağlı değildir. Esansiyel Tremor'a sebep olan herhangi bir etken henüz bulunmamıştır ve genetik özelliklerden kaynaklı olduğu teorik olarak bilinmektedir. Ailelerde birden çok kuşakta bu hastalık görülebilir.

Tremor, inme kadar sık görülmese de Nörolojik hastalıkların en başında gelir. Parkinson hastalığından daha yaygın olan bu titreme hastalığına, 100 bin kişiden 350 kişi de rastlanır ve dünyada en sık görülen hareket hastalığıdır.

Esansiyel Tremor Belirtileri

Ellerde titreme olarak başlayan bu hastalığın en net belirtisi kendisidir. İstemsiz bir şekilde ellerinde ve bacaklarında titreme hisseden bireyler sonrasında psikolojik olarak seslerinde de titreme görür. Doktor tarafından yapılan incelemeler sonucunda teşhis koyulur. Fiziki incelemeler ve tarama testleri sonucunda hastalığın derecesi değerlendirilir.

Esansiyel Tremor Tedavisi

Bu hastalara, bulgular sonucu derecelerine göre ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Sürekli ilaç tedavisi sonrası sonuç alınamayan bireylere cerrahi tedavi önerilir ve uygulanır. Günümüzde tıp dünyasının gelişmesi ve ilerlemesi ile beraber en yaygın olan tedavi yöntemi, bir çeşit beyin simülasyonu olan ve beyin yapılarına çeşitli elektrodlar yerleştirilerek uygulanan beyin pili ameliyatıdır.

Tremor Çeşitleri

Fizyolojik Tremor: Strese bağlı gelişen titreme hastalığı türüdür. Anksiyete bozukluğu, aşırı kafein tüketimi, uyku düzensizliği, yorgunluk ve kan şekeri düşmesi sonucu ellerde görülen geçici titremelerdir.

Patolojik Tremor: Beyin ve beyincikte titremeye sebebiyet verecek bir hastalığın olması, kalıtsal bir hastalık veya Parkinson hastalığı, Patolojik Tremor olarak adlandırılır.

Ortostatik Tremor: Periferik Nöropati, alkol yoksunluğu ve bazı ilaçların yan etkisi sonucu görülen titreme rahatsızlığı çeşididir. Ellerin beraberinde dizlerde ve bacaklarda hafif titremeler seyredilir. Sabit kalındığı sürece bacaklardaki titreme şiddeti artar, hareket edilmezse kontrol kaybedilip düşmeyi sağlayabilir.

Parkinson Tremoru: Titreme tek taraflı başlar ve istirahat halinde sıklıkla görülür. Aralıklı ve farklı şiddetlerde seyir eder. Stres durumunda şiddeti azami derecede artabilir, uykuya dalma durumunda ise ortadan kalkar. En net belirtisi, eldeki baş ve işaret parmağının, para sayma durumunda gibi sürekli olarak birlikte hareket etmesidir.

Serebellar Tremor: Beyinciği etkileyen dejeneratif, tümöral veya kalıtsal hastalıklar sonucu görülür. Kişinin kontrolü dışında değil, istemli olarak gelişir. Örneğin, elektrik düğmesine basarken titreme meydana gelir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.