Tırnaklardaki Değişimlerin İşaret Ettiği Ciddi Rahatsızlıklar

Tırnaklardaki Değişimlerin İşaret Ettiği Ciddi Rahatsızlıklar

Tırnaklarınızda meydana gelen değişiklikler, ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Kırılan, renk değişimine uğrayan ya da batan tırnaklar ciddi rahatsızlıkların habercisi olarak değerlendirilebilir.

Tırnaklarınızda meydana gelen değişiklikler, ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Kırılan, renk değişimine uğrayan ya da batan tırnaklar ciddi rahatsızlıkların habercisi olarak değerlendirilebilir. Sağlıklı bir tırnak rengi, dokunulduğu zaman pembe veya pembemsi bir beyaz tonunda olmalıdır.

Tırnaklardaki Değişimler

Beyaz Tırnaklar

Tüm tırnak yüzeyinde ortaya çıkan, yatay şekillere sahip beyaz dalgalar, tırnakta birden fazla olacak şekilde görülebilmektedir. Bu durum, genel olarak böbrek ya da karaciğer rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Bununla birlikte tırnakta görülen beyaz dalgalanmalar, protein ve diğer besinlerin eksikliğinden de oluşabilmektedir.

Tırnakta meydana gelen kısa, beyaz ve yatay çizgiler ise genellikle darbe sonucu meydana gelir ve zaman içerisinde kaybolur.

Sarı Tırnaklar

Sarı renkli tırnaklar, enfeksiyon ya da çok daha ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Bununla birlikte sarı tırnaklar, bir mantar enfeksiyonunun varlığına dair belirti olabilmektedir. Tiroit hormonuna bağlı olarak oluşan rahatsızlıklar da tırnakların sarı renk almasına neden olabilmektedir.

Soluk Tırnaklar

Tırnak yüzeyinin soluk ve hafif beyaza dönük olması kansızlığı işaret eden belirtilerden biridir. Anemi olarak adlandırılan kansızlık rahatsızlığı, kırmızı kan hücre sayısının düşüklüğü ve demir eksikliğinden meydana gelmektedir. Kan, yeterli miktarda oksijen taşıyamadığından cildin de soluk görünmesine neden olur.

Kansızlığın önüne geçebilmek için yeşil yapraklı sebzeler, hububat, kırmızı et ve yumurta sarısı gibi besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte solgun tırnaklar, erken diyabet ve karaciğer bozukluğu gibi oldukça ciddi rahatsızlıkların da belirtileri olabilmektedir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığının oluşması, anksiyete ile stres etkenlerinin bir göstergesi olabilmektedir. Bununla birlikte gergin, sinirli ve stresli olduğunuz zamanlarda tırnak yeme alışkanlığı kazanmanız oldukça muhtemeldir. Stresi hayatınızdan uzaklaştırmak için gerekli olan tedbirlerle birlikte alanında uzman olan doktorlardan yardım alabilirsiniz.

Oyuk ve Çatlaklar

Tırnak üzerinde oluşan küçük oyuk ve çatlaklar, sıklıkla sedef hastalığının varlığına işaret etmektedir. Sedef hastalığı, tırnakla birlikte vücudun çeşitli yerlerinde ve ciltte kırmızı, beyaz ve ince kabuklanmalar ile görülebilir. Sedef hastalığı, tedavisi bulunan ve sıklıkla karşılaşılabilen iltihaplı bir deri rahatsızlığıdır.

Beyaz Noktalı Tırnaklar

Tırnakların üzerine yer alan beyaz noktalar, genel olarak kalıtımsal, yaralanma, ağır manikür sonucu ya da bilinmeyen birçok nedenden dolayı kaynaklanabilmektedir. Tırnaklarda görülen beyaz noktaların sebebini kesin olarak adlandırabilmek için bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Kırılgan ve İncelmiş Tırnaklar

Tırnak uçları, en ufak bir darbede bile kırılıyor ya da kopuyorsa troit rahatsızlığından şüphe duyulması gerekir. Tiroit bezi, vücudun metabolizma, enerji ve büyüme görevini üstlenir. Tiroit hormonu düşüklüğünde ise saç dökülmesi, kırılgan, ince ve geç uzayan tırnaklar görülür. Troit hormonlarının fazla olması ise tırnağın, tırnak yatağından ayrışmasına neden olabilmektedir.