Tırnak Enfeksiyonunu Önlemek İçin En İyi 10 İpucu

Tırnaklarınızın dokusu, şekli ve uzunluğu sağlığınız hakkında çok şey söyler. Tırnaklarınız temel hijyen alışkanlıklarınızı ve kişisel stilinizi vurgular. Bu nedenle tırnak bakımı önemlidir.

Hepimiz cildimize saçlarımıza ve dişlerimize dikkat ettiğimiz gibi tırnak bakımımıza da dikkat etmeliyiz. Kişisel bakım rutini, tırnak bakımı olmadan tamamlanmış sayılmamalıdır. Aksi halde, tırnak enfeksiyonu ve mantar enfeksiyonları gibi tırnak problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Tırnaklarda meydana gelen sorunların çoğusu, tırnakların kalın, renksiz ve kırılgan olmasına neden olan mantar enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır.

Mantarlar çevremizdeki neredeyse her yerde bulunurlar ve mantar enfeksiyonunun gelişmesi nispeten kolaydır.

Ayak tırnağında oluşan enfeksiyonu  tedavi etmek zor olabilir. Bu mantarlar tedaviye dirençli olabilir, tedavi süreci aylar sürebilir.

Neyse ki tırnaklarınızı sağlıklı tutmak ve bu tür enfeksiyonları önlemek kolaydır.

İşte tırnak enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olan en etkili 10 ipucu.

1. Tırnaklarınızı Temiz ve Kuru tutun

Sağlıklı ayaklar ve tırnaklar iyi hijyenle başlar. Özellikle ayaklarınızı 10 dakika boyunca ılık sabunlu suda bekletin, tırnaklarınızın suyu iyice emdiğinden emin olun ve sonra yumuşak bir dış fırçası ile tırnaklarınızı fırçalayın. Bu yöntem tırnaklarınızı mikroplardan ve kir birikintilerinden temizleyerek her türlü enfeksiyondan uzak tutacaktır.

Daha sonra tırnak ve ayak parmaklarınızı kurutun. Ayak parmakları arasındaki aşırı nem, mantar enfeksiyonunun başlaması için elverişli bir ortam yaratabilir. Mantar organizmaları nemi sever, bu nedenle ıslaklık olmadan gelişmeleri daha zor olur.

Günlük yıkamaya ek olarak, haftada bir kez ayaklarınızı ve topuklarınızı ovmalısınız. Düzenli eksfoliyasyon ayaklarınızı yumuşak ve pürüzsüz tutar, nasır gelişimini engeller.

Ayrıca tırnak çevresindeki ölü derileri temizlemek için pomza taşını kullanabilirsiniz.

2. Tırnaklarınızı Düzgün Kesin

Tırnak enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olmak için tırnaklarınızı düzgün bir şekilde kesmeniz önemlidir.

Tırnaklarınızı temiz tırnak makası kullanarak düz kesin. Ardından bir tırnak törpüsü yardımı ile tırnakların kenarlarını düzleyin.

Tırnakları cilde yakın yerlerde kısa kesmeyin, böyle durumlarda tırnak deriye batar, iltihaplanmaya, ağrıya ve batmalara neden olabilir.

Ayak tırnaklarını çok kısa kesmeyin, ayakkabı baskısı olacağı için çok fazla ağrıya neden olabilir.

Ayaklarındaki kan akışında sorun olanlar tırnak kesimi ile ilgili bilgilenmek için podiatry bölümüne başvurabilirler.

3. Ayaklarınıza Uygun Ayakkabı Giyin

Tırnak mantarı riskini azaltmak için ayaklarınıza oturan ayakkabılar seçin. Ayakkabının hem büyüğü hem de küçüğü sıkıntı doğurur.

Özellikle hava geçiren ayakkabıları seçin. Deriden yapılan ayakkabılar diğerlerine göre daha sağlıklıdır.

Egzersizden sonra giydiğiniz ayakkabıları tam anlamıyla kurutmadan giyinmeyin. Ayakkabı içindeki nemde ayak tırnak mantarı enfeksiyonu riskini artırır. En az iki çift ayakkabınız olsun, bu gibi durumlarda değişmeli olarak giyinin.

Ayrıca çoraplarınızı sık sık değiştirin ve pamuklu çoraplar giymeye çalışın.

4. Ortak kullanım alanlarında tırnaklarınıza dikkat edin

Spor salonları, havuzlar veya salonlar gibi halka açık yerler, mantarların enfeksiyonlara neden olabileceği en iyi zeminlerdir. Bu nedenle, bu gibi kamusal alanlarda tırnak ve ayaklarınıza dikkat edin.

Spor salonunda, soyunma odalarında ve umumi havuzlarda çıplak ayakla dolaşmayın. Ayakkabı veya çorapla gezemediğiniz yerlerde size özel duş ayakkabılarını giyebilirsiniz.

Güzellik salonlarında da bu tarz sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Manikür ve pedikür yaptırmadan önce tırnak mantarının yayılmaması için ne tür önlemler aldıklarını sorun.

5. Tırnak etlerini (zarlarını) asla kesmeyin ve törpülemeyin

Tırnak zarları, önemli bir yara dokusudur ve tırnak yatağından giren bakterilere karşı koruma sağlar. Bu nedenle tırnaklar çok dipten kesilmemelidir, aksi takdirde enfeksiyonlar, mantar ve tırnak ağrısıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca tırnaklarınız daha da hassaslaşacağı için günlük faaliyetlerinizi yerine getirmekte zorlanabilirsiniz.

Eğer farkında olmadan çok kısa keserseniz ve buda rahatsızlığa neden olursa elinizi 10 dakika boyunca ılık suda bekletin. Az kurumasını bekleyin, biraz zeytin veya hindistancevizi yağı sürün ve 5 dakika hafifçe masaj yapın.

6. Tırnaklarınızı ve tırnak etlerini nemlendirin

Tırnak ve tırnak etlerinin düzgün bir şekilde nemlendirilmesi önemlidir.

Tırnaklarınıza düzenli bir şekilde nemlendirici uygulayarak  güçlü ve sağlıklı bir şekilde büyümelerine yardımcı olabilirsiniz. Tırnakları nemlendirmek aynı zamanda nem eksikliği nedeniyle oluşabilecek tırnak kırılmalarına, soyulmalarına, çatlama ve bölünmelerine karşı koruma sağlar. Tırnak etleriniz de daha iyi görünmeye başlayacaktır.

Nemlendiriciyi uygularken, el ve ayak parmakları da dahil olmak üzere hem tırnağın üstüne, hem de parmaklarınızın üst ve altına uygulayın.

Zeytinyağı, sağlıklı tırnaklar için en iyi nemlendiricilerden biridir. En iyi sonuçları elde etmek ve yağın cildin derinliklerine nüfuz etmesine yardımcı olmak için yağı yatmadan önce tırnaklarınıza ve parmaklarınıza uygulayın.

Zeytinyağı ile birlikte, hindistancevizi yağını da deneyebilirsiniz.

7. Manikür veya Pedikürü Sık Yapmayın

Ayda bir kez yapılan manikür veya pedikür tırnak sağlığınız için faydalıdır. Ama özellikle güzellik salonlarında sık yapılması nedeniyle tırnaklar kurur ve bu tırnakların kırılgan bir hal almasına neden olabilir.

Aslında, sık sık manikür yaptırmak tırnakların tabanında kronik tırnak yatağı enfeksiyonlarına, şişmeye ve kızarıklığa neden olabilir.

Bunun nedeni, salonlarda kullanılan fazla kimyasal ve bileşenlerdir.

Manikür ve pedikürü evde yapmak daha sağlıklıdır. Bu, kesinlikle enfeksiyon riskini azaltacak ve daha sağlıklı bir deneyim yaşamanıza yardımcı olacaktır.

8. Ellerinizi ve ayaklarınızı çok sık yıkamayın

El ve ayakları temiz tutmak için yıkamak sağlıklı olmakla birlikte, aşırıya kaçmak tavsiye edilmez.

Çok sık yıkanmak sizi enfeksiyona daha yatkın hale getirebilir. Ayrıca, tırnaklarınız  kırılganlaşabilir ve kolayca kırılabilir.

Sık sık el yıkamanın zorunlu olduğu bir meslek içindeyseniz, ellerinizi yıkadıktan sonra kesinlikle kurutun. Ayrıca, mümkün olduğunca sık nemlendirici uygulayın ve günde birkaç kez kütikül çevresini biraz fazla ovalayın.

Ayrıca, çamaşır veya bulaşık yıkamak gibi ev işlerini yaparken eldiven giyin. Bu, ellerinizi çamaşır deterjanlarına ve bulaşık yıkama sıvılarında bulunan zararlı maddelere karşı korur.

9. Çirkin tırnaklarınızı oje ile saklamayın

Renksiz, kalınlaşmış, kırık veya ufalanan tırnaklar tırnak mantarının göstergesi olabilir. Bu gibi tırnaklara renkli oje uygulayarak problemi daha da kötüleştirebilirsiniz. Eğer böyle belirtiler yaşarsanız en iyisi bir doktora danışın.

Ayrıca, tırnak cilasını sık kullanmak tırnak renginin bozulmasına neden olur. Tırnaklarınızın nefes alması için ara ara parlatıcı kullanmayı kesin.

Tırnaklarınıza akrilik uygulamayın. Akrilikteki kimyasallar çok sağlıksızdır, uzun süre kullanımı tırnakları tahrip eder ve kırılmalara neden olur. Aslında reçineler ve formaldehit gibi bazı kimyasalların kansere neden olduğu bilinmektedir.

Akrilik tırnak ile birlikte, aseton esaslı cila sökücülerden uzak durmak da önemlidir. Bu tip tırnak cilaları tırnaklarınızı soyabilir. Bunun yerine, yağ bazlı oje çıkarıcılarını tercih edebilirsiniz.

10. Tırnaklarınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin

Önleme her zaman tedaviden daha iyidir ve bu bilgi tırnak sağlığınız için de geçerlidir.

Banyo veya duş alırken haftada en az bir kez ayak ve el tırnaklarınızı düzgün bir şekilde inceleyin. Tırnaklardaki her türlü renk değişikliği tırnak mantarının göstergesi olabilir.

Ayrıca ayaklarınızı kuruturken ayak tabanlarınıza da bir göz atın. Bu bölgedeki soyulmalar tırnak enfeksiyonunun erken belirtilerdendir.

Diyabet hastaları, birkaç günde bir ayaklarını muayene etmelidir; çünkü diyabet, ayak yaraları ve enfeksiyon riskine neden olur.

Tırnak veya tırnak çevresindeki ciltte, ağrı, kızarıklık, şişme veya renk değişikliği gibi herhangi bir anormallik fark ederseniz vakit kaybetmeden bir doktora başvurun.

Ek İpuçları

  • Tırnak bakım ürünlerini (tırnak makasları, evde kullanılan pedikür aletleri vb.) sürekli dezenfekte edin, temiz tutun.
  • Tırnak travması enfeksiyon gelişimine neden olabilir, bu nedenle kalabalık yerlere girerken dikkatli olun.
  • Bağışıklık sisteminizin zayıflaması mantar enfeksiyonlarına daha yatkın olmanıza neden olabilir. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için sağlıklı beslenin.
  • Özellikle çorap kullanmadan giydiğiniz ayakkabılarınıza antibakteriyel bir sprey sıkın.
  • Mantar ve diğer patojenleri öldürmek için çorapları sıcak suyla veya çamaşır suyu ile yıkayın.
  • Enfeksiyon riskini azaltmak için ayakkabılarınızı kimseyle paylaşmayın.
  • Tırnaklarınızı çok fazla uzatmayın. Uzun tırnaklar bakteri tutar ve enfeksiyona neden olarak kalıcı hasarlara yol açar.
  • Tırnak enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız bir podiatriste görünün.
  • Tırnak mantarını tedavi etmek için, etkili ev ilaçları olarak çay ağacı yağı veya elma sirkesini kullanabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak antifungal kremleri kullanabilirsiniz.
  • Mantar enfeksiyonu şifa bulduktan sonra tekrar yakalanmamak için dikkat edip önlemlerinizi alın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok