The Matrix Hakkında Daha Önce Duymadığınız Enteresan Bilgiler

The Matrix Hakkında Daha Önce Duymadığınız Enteresan Bilgiler

The Matrix filmi insanları ‘acaba gerçekten bir simülasyonda mıyız?’ sorusuna defalarca sürüklemiştir. Aksiyonun biran eksik olmadığı The Matrix filmi hakkında daha önce duymadığınız bilgileri sizler için derledik.

Türkiye’de 3 Eylül 1999 yılında seyirciyle buluşan The Matrix filmi, yayımlanmasının üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen hala isminden söz ettiriyor ve izleniyor. Bizler de, The Matrix hakkında daha önce duyulmamış olan bilgileri sizler için derledik.

1. The Matrix filminin açılış sahnesinin çekimi tam 4 gün boyunca sürdü ve sahne için aylık eğitim alındı.

1.jpg

2. Hong Konglu efsanevi dublor koordinatörü Woo-Ping, ilk başlarda The Matrix filmi üzerine çalışmayı kabul etmedi. Senaryoyu istediği şekilde düzenlemesine rağmen çok yüksek bir ücret isteyerek, Wachowskiler’in bu işten vazgeçirebileceğini düşündü. Woo-Ping, Wachowskiler’in ısrarının devam etmesi üzerine de tüm dövüş sahnelerinin kendi kontrolü altında olması ve tüm oyuncuları 4 ay süreyle eğitim vermek şartıyla teklif yaptı, Wachowskiler ise bu teklifi kabul etti.

2.jpg

3. Carrie-Anne Moss, sahnelerin birisinde bileğini burkmuş ancak sahnenin yeniden oynanmaması için çekim bitene kadar söylememiştir.

3.jpg

4. Film içindeki lobi çatışmasının ardından kameraya geri dönerek çatışmanın sonucunu gösterir. Tam da bu sırada sütunlardan birisinin parçası koparak yere düşer. Bu aslında planlanan bir durum değildir ve tesadüfen meydana gelmiştir. Ancak yapımcılar uygun gördüğü için sahne yeniden çekilmedi.

4.jpg

5. Matrix içinde yer alan sahnelerin tamamı bilgisayar modülünden izler gibi  yeşil renk tonuna sahiptir, gerçek dünyaya dönüldüğünde ise sahnelerin mavi renkte olduğu göze çarpmaktadır. Bunun nedeni ise yönetmenlerin mavi rengin gerçek dünyaya ait bir olduğunu düşünmelerinden kaynaklanıyor. (oysa doğada en az görülen renk mavidir) Bundan dolayı Matrix sahnelerinde minumum derecede mavilik kullanıldı.

5.jpg

6. “Kimsenin anlamadığı senaryo”, senaryonun bu şekilde tanımlanmasından dolayı stüdyo çok sayıda açıklayıcı diyalog kullanılmasında oldukça ısrarcı oldu.

6.jpg

7. Filmde ‘Neo’ karakterini canlandıran Keanu Reeves, Neo karakterinin bir kapsülde uyandığı sahneyi çekebilmek için tam 15 kilo verdi. Ayrıca Neo’ya zayıf bir görünüm vermek için tüm vücudunu da tıraş etti.

7.jpg

8. Filmin kostüm tasarımcısı Kym Barret’e göre, Trinity’nin kostümü bütçe sıkıntısından dolayı ucuz PVC ile yapıldı. Yine Neo’nun paltosu da sadece 3 dolara alınan yün karışımıydı.

8.jpg

9. Laurence Fishburne, filmin senaryosunu okuduktan sonra diğer insanların onu niçin kafa karıştırıcı bulduğunu anlamadığını belirtti. Lakin filmin çekileceği konusunda derin şüpheleri vardı, çünkü “çok akıllıydı”..

9.jpg

10. Yunan mitolojisine bakıldığında Morpheus’un rüya tanrısı olduğu karşımıza çıkıyor. Matrix filmindeki Morpheus’un görevi ise insanları rüyadan gerçeğe uyandırmaktır.

10.jpg

11. Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi, 2012 yılında The Matrix filmini, Ulusal Film Sicili arşivlerinde saklamak üzere 1. sırada seçti.

11.jpg

12. ‘Neo’ karakterini oynaması için ilk teklif Will Smith’e götürüldü, ancak Wild Wild West’te baş rol oynamak için bu teklifi geri çevirdi. Yıllar sonra yaptığı açıklamada ise “o dönemlerde henüz yeterince olgun olmadığını” söyledi. Neo rolünü oynamadığı içinse bir pişmanlık duymuyordu. ‘Trinity’ karakteri içinse Sandra Bullock’a teklif götürüldü ancak filmde Will Smith’in yer alacağını düşündüğü için teklifi reddeti. Filmde Will Smith’in olmayacağını ise reddettikten sonra öğrendi ve kararından dolayı pişmanlık yaşadı.

12.jpg

13. ‘Trinity’ karakterine hayat veren Carrie-Anne Moss, filmin başlangıcında tüm akrobatik hareketleri kendisi yaptı.

13.jpg

14. Neo ve Trinity, ilk kez arabaya bindiklerinde, Switch ondan “bakır tavan” diye söz etmektedir. Coppertop’un insanların nasıl bir enerji kaynağı haline geldiği açıkladığı sırada Morpheus’un Neo’ya gösterdiği pil Duracell pil için argo niteliği taşımaktadır.

14.jpg

15. Filmin ilk 45 dakikasında, Neo’nun 88 dizesi var ve Neo bu dizilerin 44’ünde soru soruyor. Neo, ortalama dakikada bir defa soru soruyor.

15.jpg

16. Telefon izleme programında açılış sırasında “2/19/98” yazmaktadır, kapanış sırasındaki yazan tarih ise “9/18/99” şeklindedir. Bu da filmde gerçekleşen olayların tam 9 aylık bir süreçte meydana geldiğini gösteriyor.

16.jpg

17. The Matrix filmi henüz fikir aşamasındayken Neo karakteri için Brandon Lee ilk tercihti, ancak Lee The Cow (1994) setinde trajik bir şekilde hayatını kaybetti.

17.jpg

18. ‘Switch’ rolü için seçmelere katılan Belinde McClory, rolün sadece yarısını oynamaktaydı. Karakteri gerçek dünyada bir erkek oyuncu canlandıracak, Matrix’te ise kadın oyuncu hayat verecek ve bundan dolayı ‘Switch’adını alacaktı. Warner Brothers bu fikri geliştirdi, McClory her iki dünyada da tek bir kadın rolünü aldı.

18.jpg

19. Mourpheus’un Neo’yu bir bilgisayar simülasyonunun içinden geçirdiği sırada gerçekleşen ‘Kırmızılı Kadın’ sahnesinde program illüzyonunu yaratmak için aynı oyuncu sayısız çekimde rol içine sokuldu.

19.jpg

20. Helikopter sahnesi ise adeta filmin sonunu getiriyordu. Helikopterle yasaklı Sidney hava sahasına uçuldu. Avustralya ve Yeni Güney Galler’deki yasalar çekimlerin devam etmesi için değiştirildi.

20.jpg

21. Keanu Reeves’in filmin başında Matrix’te geçen sahneleri için, dünyaya pek de uymadığı hissiyatı yaratmak için bilerek uygunsuz ve çirkin hale getirildi.

21.jpg

22. 2016 yılında DARPA’da bir araştırma ekibi boyun bölgesine yerleştirilen elektrotların kullanımı ve bir kişinin nörotransmiterlerini etkilemek için elektriksel dürtülerin kullanımını içeren bir proje üzerinde çalışıyordu ve projenin Neo’nun daha hızlı öğrenmek için bir programa dahil edilmesiyle neredeyse aynı olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar da filmden etkilendiklerini itiraf ettiler.

22.jpg

23. Filmin senaristleri Wachowskiler, senaryoyu 14 farklı taslakta 5.5 yılda hazırladılar. Senayoyu okuyan yöneticiler fikirleri sevsede ekrana nasıl yansıyacağı konusunda epey şüpheliydi. Wachowskiler’in önde gelen illüstratörler Steve Skroce ve Geofrey Darrow’u işe almasının ardından yöneticilerin senaryoyu görünce hemen satın aldıkları ifade ediliyor.

23.jpg

24. The Matrix, o sene düzenlenen Akademi Ödüllerine dört farklı kategoride aday gösterildi ve dördünü de kazandı.

24.jpg

25. Neo, öfkeli saldırılarına başlamadan önce burnunu başparmağı ve parmağıyla ovuşturmaktadır. Bu harekette planlı değildi ve Keanu tarafından doğaçlama olarak yapılmıştı.

25.jpg

26. Ajan Smit’in sesi için Hugo Weaving’in haber okuyucusunu taklit etti. Ayrıca Laurence Fishburne onu Walter Cronkite ile karşılaştırdı.

26.jpg

27. Hugo Weaving, çekimlerin ilk gününde bacağından yaralandı ve ameliyatla çıkarılması gereken bir polip olduğu tespit edildi. Oyuncunun bir süre çekim kadrosuna alınmaması yönünde uyarı yapıldı, bu kapsamda çekim programları değiştirildi ve dublör çalışması çekimin sonuna alındı. Weaving böylece rolünü üstlenebildi.

27.jpg

28. Ajan Smith ve Neo’nun metroda yapmış olduğu kavga 10 gün boyunca devam etmiştir.

28.jpg

29. Senarist Wachowskis’e göre Matrix’te bulunan tüm hayvanlar bilgisayarlar aracılığıyla oluşturulan görüntülerdir.

29.jpg

30. Keanu Reeves, filmde son konuşmasının haricinde hiçbir zaman arka arkaya 5 cümleden fazla konuşmadı.

30.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.