Televizyon Çocuk Gelişimini Etkiler mi?

Televizyon Çocuk Gelişimini Etkiler mi?

Televizyon, çocuk gelişimini birçok açıdan etkilemektedir. Maalesef bu etkiler daha çok olumsuz etkiler olarak karşımıza çıkar.

Televizyon, çocuk gelişimini birçok açıdan etkilemektedir. Maalesef bu etkiler daha çok olumsuz etkiler olarak karşımıza çıkar.

Çok uzun yıllardır insan hayatında olmasına karşın televizyon günümüzde çok daha fazla gelişmekte ve hayatımızın merkezinde yer almaktadır. Birden fazla duyuya hitap etmesi, hareket ve sesler çıkarması gibi nedenlerden dolayı çocuklar için oldukça çekici bir iletişim aracıdır. Yeni doğan çocuklar için dahi ilgi çekici yanları bulunan televizyonun birçok etkisi bulunmaktadır.

Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Televizyon ve çocuk gelişimi arasında sıkı sıkıya bir bağlantı vardır. Televizyonun birçok açıdan çocuk gelişimini etkilediği bilinmektedir.

  • Dil gelişimi
  • Öğrenme güçlüğü
  • Okul sorunları
  • Toplum dışı sorunlar gibi birçok sorunla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir.

Yapılan araştırmalara göre bir çocuk günde ortalama dört saate kadar televizyonda zaman geçirmektedir. Sigara, şiddet, saldırganlık gibi birçok durumla çocuk bu dört saat içinde karı karşıya kalabilir.

Televizyonun Çocuk Gelişimindeki Olumsuz Etkileri

Çocukların televizyonda gördükleri canlı renkler, sesler, müzikler onları etkisi altına alabilmektedir. Özellikle çizgi filmler çocukların daha çok dikkatini çeker. Okul öncesi döneminde ebeveynler televizyon izleme sıklığını kontrol altına almalıdır.

İlkokul döneminde ise çocukların şiddet eğilimleri arttığı için televizyon izleme sıklığına mutlaka dikkate dilmesi gerekir. Çocuk çevresinde olan olayları taklit edebildiği gibi televizyonda olan olayları da taklit edebilir. Özellikle ilkokul çağında şiddet içerikli programlar izleyen çocuk, zamanla şiddet eğilimi gösterebilir. Çocuk televizyonda gördüklerini kolayca kendi dünyasına uyarlar.

Ergenlik dönemiyse çocukların kimlik gelişimi için önemli bir dönem olduğundan televizyonda gördükleri karakterleri kolayca benimseme eğilimi taşırlar. Çocuklar, kendilerini bu karakterlere benzetir ve onlarla özleştirirler. Gördükleri riskli davranışları ise rahatlıkla sergileyebilirler.

Televizyon Karşısında Aşırı Zaman Geçirmenin Sağlık Açısından Zararları

Çocukların televizyon karşısında fazla zaman geçirmesi yalnızca kişilik gelişimlerini etkilemez. Aynı zamanda televizyon karşısında aşırı zaman geçiren çocuklarda obezite riski de artmaktadır. Çocukların beslenme alışkanlıkları bozulur ve hareket kapasiteleri oldukça daralır. Reklamlarda gördükleri abur cuburları yemeyi tercih eden çocuklar, ev yemeklerinden uzaklaşır. Yüksek kalorili besinleri tüketmeyi tercih etmeye başlarlar. Aynı zamanda yatma saatleri değiştiği için uyku bozukluğu yaşayan çocuklarda oldukça fazladır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.