Telegram ve Signal Uygulamaları Güvenli mi?

Telegram ve Signal Uygulamaları Güvenli mi?

Whatsapp tarafından duyurulan yeni gizlilik ilkeleri ile birlikte tüm Whatsapp kullanıcıları alternatif iletişim ve mesajlaşma uygulamalarını araştırmaya başladı. Bu bağlam da ön plana çıkan birçok uygulama olurken,

 

 

Whatsapp tarafından duyurulan yeni gizlilik ilkeleri ile birlikte tüm Whatsapp kullanıcıları alternatif iletişim ve mesajlaşma uygulamalarını araştırmaya başladı. Bu bağlam da ön plana çıkan birçok uygulama olurken, bunlardan Telegram ve Signal uygulamaları dünya çapında bilinirlikleri sebebiyle biraz daha sivrilmekteler. Whatsapp ile ilgili yaşanan gizlilik endişesi nedeniyle kullanıcılar diğer uygulamaların güvenli olup olmadıklarını sorgularken bu konuda Telegram ve Signal uygulamalarına dair güvenilir olup olmadıklarına dair bir bilgilendirme içeriği hazırladık.

Telegram nedir? nerden indirilir? Güvenilir mi? Signal güvenilir mi? Nasıl indirilir? Gibi sorulara cevap vereceğimiz bu haberde Whatsapp’ın yeni gizlilik ilkelerine dair ise birkaç merak edilen şeyi açıklayacağız.

 

Whatsapp Gizlilik Kuralları Ne İfade Ediyor?

whatsapp-dusuyor-telegram-ve-signal-yukseliyor-h566124-80e3e.jpg

8 Şubat tarihine kadar tüm Whatsapp kullanıcıların onay vermesi gereken yeni Whatsapp kullanıcı ilkelerine onay vermeyen herkesin hesabı 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren silinecek. Facebook tarafından satın alınmasından sonra yeni kurallarını 2016 yılında ilke edinen Whatsapp yeni düzenleme ile birlikte bazı bilgilerini Facebook ile paylaşıma açacak. Bu sebeple Whatsapp kullanıcıları bilgilerinin başka yerler ile paylaşılmasını istememeleri nedeniyle hesaplarını silmeye başladıkları görülürken ön plana çıkan Telegram, Signal ve daha birçok uygulama ise daha popüler hale gelmeye başladı.

 

Telegram Güvenli mi? Nasıl İndirilir? Ücretli mi?

Whatsapp’a alternatif uygulamalardan biri olan Telegram 2013 yılında Rus bir programı tarafından geliştirilmiştir. Ücretsiz olarak kullanılabilen ve telefonların uygulama marketlerinden kolaylıkla indirilebilen Telegram birçok özellik barındırmakta. Sesli, görüntülü ve yazılı iletişim yolu olan Telegram ayrıca veri paylaşımı açısından da oldukça faydalı bir uygulama. Büyük dosyaların bile kolaylıkla paylaşılabildiği Telegram gizli modlar bulunmakla birlikte bu modlar ile Telegram bile size erişim sağlayamaz.

Uluslar arası gizlilik sözleşmelerini kabul eden ve hiçbir kurum, kuruluş ile ülkeye veri paylaşmayı reddeden Telegram en güvenilir iletişim kanallarından bir tanesi olarak bilinmekte. Birçok kişi tarafından güvenilir bulunması sebebiyle kullanılan Telegram’ı kolay edinebilir ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Her telefona uygun ve her telefon uygulama marketinde bulunmaktadır.

 

Signal Güvenli mi? Nasıl İndirilir? Ücretli mi?

Gizli mesajlaşma olarak reklamı yapılan Signal uygulaması da yine uluslar arası kabul edilen ilkelere dayanmaktadır. Elon Musk’ın da tavsiye ettiği Signal uygulaması ağır şifreleme ile hiçbir şekilde bilgilerin paylaşılmasına izin vermez. Bu sebeple biraz geç bağlanabilen Signal uygulaması tüm telefonlara market uygulamaları üzerinden indirilebilmekte ve ücretsiz olarak kayıt olunabilmektedir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.