Telefon Yavaş Şarj Oluyor Problemi Nasıl Gerçekleşiyor?

Telefon Yavaş Şarj Oluyor Problemi Nasıl Gerçekleşiyor?

Kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesi telefon yavaş şarj oluyor problemi nasıl gerçekleşiyor? Sorusudur.

Kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesi telefon yavaş şarj oluyor problemi nasıl gerçekleşiyor? Sorusudur. Çünkü bu problem çoğu cep telefonu kullanıcısının başına gelebiliyor. Genel olarak ufak türden sebepler dahi olsa, oldukça fazla derecede can sıkıcı olabildiğinden mutlaka bazı önlemlerin alınması gerekir.

Bizlerde bu konuyu merak eden kişiler için detaylıca bilgiler sunarak, böyle bir problemin neden kaynaklı olduğunu ve nelerin yapılması gerektiğini anlatacağız. Dilerseniz şimdi hep birlikte telefon yavaş şarj oluyor problemi nasıl gerçekleşiyor? Sorusunun cevabını yakından inceleyelim.

Telefon Yavaş Şarj Oluyor Problemi Hangi Sebeplere Bağlı Gelişiyor?

Telefonlarda yaşanan yavaş şarj dolma sorunun pek çok nedene bağlı şekilde geliştiğinden, bu olayın hangi kaynaktan olduğu mutlaka bilinmesi gerekiyor. Oldukça can sıkan bir sorun olarak yaşanan yavaş şarj durumunun kaynağı bulunmadığı vakit, ileriki zamanlarda istenmeyen arızaların söz konusu olabilir.

Adaptör

Telefonu şarj etmek için kullanılan adaptörlerin bozul olması nedeniyle şarj hızında yavaşlamalar görülebilir. USB kablosu üzerinde herhangi bir sıkıntının olmadığı anlaşıldığı takdirde problemin kaynağı büyük bir ihtimalle adaptör olacaktır.

Güç dalgalanması sebebiyle bazen adaptörler içerisinde çeşitli arızalar oluşabiliyor. Böylece cihaz çok yavaş bir şekilde şarj olabiliyor. Bu durumda yapılması gereken hamle ise problemli olan adaptörü değiştirmek olacaktır. Yeni alınan adaptör kesinlikle telefona uyumlu ve orijinal olmalıdır.

USB Kabloları

Telefon yavaş şarj oluyor problemi nasıl gerçekleşiyor? Sorusunun bir diğer cevabı ise USB kablolarında olabilir. Telefonların yavaş şarj olma sebeplerinden en önemlileri arasında USB kabloları bulunur. Zaman içerisinde eskiyen ve bozulan kablolar böyle sıkıntıları ortaya çıkarabiliyor.

Kablonun doğru bir şekilde çalışmadığından emin olan kişiler daha farklı bir USB kablosu kullanmayı denemelidirler. Eğer problem bu şekilde çözülüyor ise mutlaka yeni bir USB kablosu alınmalıdır.

USB Portları

Cep telefonlarının USB portlarında zaman içinde kir birikintileri gerçekleşebiliyor. Böylece tıkanıklık durumu meydana geldiğinden şarj etme işlemi yapılamayabiliyor. Mutlaka düzenli olarak ahşap olmayan kürdan ya da kulak temizleme çöpü ile temizliğin yapılması gerekiyor.

Arkaplan Uygulaması

Telefon yavaş şarj oluyor uyarısı cep telefonu arka planında işlem gören uygulamaların şarjı hızlı bir şekilde yediğinden kaynaklı olabilir. Bundan dolayı mutlaka arka planda çalışan uygulamalar kapatılması gerekir. İşlemden sonra telefon performansı artışı olacağı gibi hızlı ve sorunsuz şarj gerçekleştirilebilecektir.

Bataryalar

Yavaş şarj problemi dışında, telefon şarj oluyor ama dolmuyor sıkıntısını yaşayan kullanıcılar mutlaka bataryalarını kontrol etmelidirler. Kalitesiz olan bataryaların bu duruma etki edebileceği gibi ömürlerinin tamamlaması da söz konusu olabilir. Bundan dolayı muhakkak yetkili servise gidilmesi gerekir.

Cep Telefonları Kaç Volt Üzerinden Şarj Olurlar?

Cep telefonlarına bakıldığında genel olarak 220 Volt üzerinden şarj olurlar. Fakat bu Volt derecesi batarya sayesinde 5 Volt civarına kadar düşer. Cep telefonu bataryalarının şarj olabilmesi adına 3.7 Volt için ihtiyaç duyarlar. Fakat şarj cihazı neden bataryanın ihtiyacından fazla voltaj sağladığı konusu da merak edilebilir.

Bu durumun en büyük nedeni ise, telefon bataryalarının tam şarj olması adına daha fazla voltaja ihtiyaç duymaları olduğu bilinmelidir. Tam şarjın olması voltajın gereğinden biraz daha fazla olarak cihaza sunulması üzerinden gerçekleştirilir.

Sizler için detaylı şekilde vermiş olduğumuz telefon yavaş şarj oluyor problemi sebeplerinin mutlaka kontrol edin. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler bu bilgiler ışığından sorunlarını en kısa yoldan çözebilirler. Ancak sorunun devam etmesiyle birlikte mutlaka en yakın servise gidilmesinde fayda olacaktır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.