Youtuber Olmak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Ekipmanlar

Youtube hepimizin bildiği üzere oldukça popüler bir platformdur. Aktif kullanıcı sayısı oldukça fazla olan uygulama her geçen gün daha da büyümektedir.

09 Eylül 2021 07:00 Teknoloji
Youtuber Olmak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Ekipmanlar

Bu kadar fazla kullanıcısı olan bir uygulama aynı zamanda mükemmel bir kazanç kaynağıdır. Her geçen gün binlerce kanal açılmaktadır. Kanal açan kişiler genellikle ilk videolarını telefon ile çekerler. Daha sonra çektikleri görüntüleri montajlayarak kanallarına yüklerler. Kanalın abone sayısı ve izlenme oranı artarsa kanalınız para kazanmaya başlar.

youtuber-olmak.jpg

Kanalda abone sayısı artıkça Youtuberler daha geniş kitlelere ulaşmak için daha kaliteli videolar çekmek zorunda kalırlar. Her kanalın ihtiyaç duyduğu ekipmanlar tabi ki farklılık gösterir. Sizlerde kendi kanalınız için en uygun ekipmanları seçip almak için öncelik tanımalısınız. Youtuber olmak isteyenlerin sahip olması gereken ekipmanlar her kanalın kendine özgü gereksinimleri belirler. Eğer bütçeniz çok fazla değilse, önemli olan ekipmanlara öncelik vermenizde fayda vardır.

Kamera

İlk kez içerik çekip yükleyenler için telefon kameraları yeterli olacaktır. Tabi ki çözünürlüğü yüksek olan telefonlar bu aşamada tercih edilmelidir. Eğer işleriniz yolunda gider ve içerikleriniz beğenirse, kanalınızın abone sayısı arttıkça daha kaliteli videolara ihtiyaç duyacaksınız. Kameranızı alırken bütçenize ve en önemlisi kanalınızın amacına uygun tercih yapmaya dikkat etmelisiniz. Örneğin; gezi videoları çekecekseniz GoPro ya da video kamerası almalısınız. Yemek yaparken ya da sabit videolar çekerken normal bir kamera almalısınız. Oyun videoları çekerken webcam kameraya ihtiyaç duyarsınız.

En önemli konu ise, kameranızın çözünürlüğüdür. Aldığınız kamera mutlaka en az 720p çekim özelliğine sahip olmalıdır.

Tripod

Kameranızı aldıktan sonra en çok ihtiyaç duyacağınız ekipman tripod olacaktır. Hem kameranın sallamadan sabit çekim yapmasına hem de ışık açısını ayarlamanızda işinize çok yarayacaktır. Normal videolara çekerken ayaklı tripoda ihtiyaç duyarken vlog çekecekseniz el tripoduna ihtiyaç duyarsınız. Youtuber ekipmanları alırken ucuzuna kaçmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü kalitesiz ekipmanlar çabuk bozulacak ve yenisini almak zorunda kalacaksınız.

Işık

Kaliteli videolar çekmek istiyorsanız kameranız kadar kullandığınız ışıklarında iyi olması gerekir. Kameralar ortam ışıklarından çok etkilenmektedir. Videonuzu yeterince ışık olmayan ortamda çekmek izleyenlerin hoşuna gitmeyecektir. Işık videonuzun kalitesi artıracaktır. Bütçenize uygun ışıklandırma ekipmanlarına mutlaka sahip olanız gerekir. Çekimlerinizi yaparken telefon kullanıyorsanız telefonlar için üretilmiş ışıklandırma ekipmanları da mevcuttur.

Yaka mikrofonu

Özellikle gürültülü ortamlarda video çekeceksiniz mutlaka yaka mikrofonu kullanmanız gerekir. Aksi taktirde izleyiciler sesinizi duyamaz ve videolarınız izlenmez. Yaka mikrofonu diğer ekipmanlara göre daha uygun fiyatlıdır.

youtuber-ekipmanlari-moblobi-1024x594.jpg

Laptop veya Masaüstü Bilgisayar

Videolarınızı telefondan çekmiş olsanız bile montaj işlemleri için mutlaka bir bilgisayara ihtiyaç duyacaksınız. En az 8 GB Ram bulunan bir bilgisayar işinizi görecektir. Aynı zamanda videolarınızı depolamak için en az 2 TB sabit disk olması gerekir.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler