Yapay Zeka Nedir?

En basit, anlaşılabilir ve kolay ifadelerle Yapay Zeka’yı tanımlamak gerekirse, verilen görevleri yerine getirmek için insan zekâsını taklit eden ve elde ettiği verilere göre sürekli olarak kendisini iyileştirebilen sistemler veya makineler manasına gelir.

Yayınlanma:
Yapay Zeka Nedir?

En basit, anlaşılabilir ve kolay ifadelerle Yapay Zeka’yı tanımlamak gerekirse, verilen görevleri yerine getirmek için insan zekâsını taklit eden ve elde ettiği verilere göre sürekli olarak kendisini iyileştirebilen sistemler veya makineler manasına gelir. Örneğin:

 • Sohbet robotları, müşterilerin meselelerini daha hızlı bir şekilde anlamak ve daha işlevsel cevap vermek için yapay zekâdan istifade ederler.
 • Akıllı asistanlar, zamanlamayı iyileştirmek için büyük kullanıcı tanımlı büyük veri kümelerinden kritik düzeydeki bilgileri çekmek için yapay zekâdan istifade ederler.
 • Teklif verme motorları, kullanıcıların izleme alışkanlıklarını temel alarak TV programları için otomatik bir şekilde teklifler sunabilirler.

Yapay Zekâ, rastgele bir özel biçim veya işlevden ziyade yüksek donanımla güçlendirilmiş düşünce ve büyük veri analizi becerisi ve süreci ile alakalıdır. Yapay Zekâ denildiğinde zihinlerde dünyayı ele geçiren çok amaçlı, insana benzeyen robotlar canlansa da yapay zekâ insanların yerini almak üzere tasarlanmamış ve kullanıma sunulmamıştır. Tam aksine İnsan becerilerini ve katkılarını önemli ölçüde geliştirmek ve güçlendirmek üzere tasarlanmıştır.

Yapay Zekâ İçin Kullanılan Terimler

Yapay Zekâ, eskiden müşterilerle online olarak iletişime geçmek veya satranç benzeri oyunlar oynamak gibi insan girdisi gerektiren karmaşık görevleri gerçekleştirirken, uygulama yazılımlarının tamamını kapsayan bir terim olarak anılmaya başlandı.

Mesela makine öğreniminde, işlem gören verilere göre öğrenen veya performansını her bilgi düzeyinde iyileştiren sistemlerin oluşturulmasına özen gösterilir. Tüm makine öğrenimi becerisi sonuçlarının yapay zekâ olduğu ancak tüm yapay zekâ sonuçlarının makine öğrenimi becerisi manasına gelmediği akıllardan çıkmamalıdır.

Günümüzde pek çok şirket ve firma, yapay zekânın sunduğu tüm yararlardan ve işlevsellikten faydalanmak için veri bilimi ekiplerine ve büyük veri uzmanlarına önemli ölçüde yatırımlar yapmaktadır. Verilerden anlamlı sonuçlar elde etmek üzere ilmi bir alan olan veri bilimi, çok fazla kaynaktan toplanan verileri çözümlemek için sıklıkla tercih edilir.

Yapay Zekâyı Neden Kullanmalıyız?

İnsanlar ve şirketler genelinde yapay zekâ geliştirmenin ve onu faydalı hale getirme çalışmalarının ardında yatan üç önemli başlık vardır:

 • Uygun ücretli, yüksek performanslı bilgi işlem özelliği kolayca kullanılabilir:

Bulut sisteminde yüksek rakamlarda emtia bilgi işlem gücü, uygun ücretli ve yüksek performanslı bilgi işlem gücüne kolayca ulaşılabilmesini sağlar.

 • Eğitim için yüksek rakamlarda veriye ulaşılabilir:

Yapay Zekânın daha doğru tahminler yapabilmesi için çok miktarda büyük veri ile eğitilmesi gerekir.

 • Uygulanan Yapay Zekâ, rekabet avantajı sağlar:

Her geçen gün artan sayıda şirket ve firmalar, iş hedeflerine yapay zekâ öngörülerini uygulamanın getirdiği rekabet avantajını artık kabul ediyor ve bunu, işletme bazında önem verilmesi gereken bir öncelik haline getiriyor. Yapay Zekânın sunduğu pek çok fonksiyon ve kapasite; fiyatların daha uygun standartlara çekilmesini, pazara giriş için gereken süresinin azaltılmasını ve daha birçoklarını sağlayabilir.

Yapay Zekâ Efsaneleri

İnsanlar bilinmeyenler konusunda çok fazla fikre sahiptir ve bu da oldukça yanlış inanışlara yol açmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Yapay Zekâ, bir kendin yap yaklaşımı gerektirir.
 • Doğrusu: Çoğu şirket ve firma, hem şirket/firma içi hem de kullanıma hazır çözümleri birleştirerek yapay zekâyı yaratabilir ve kullanıma sunabilirler.
 • Yapay zekâ ani ve kesin sonuçlar verir.

Doğrusu: Yapay zekâ başarılarına giden yol, vakit, dikkatli tasarım veya örneklendirme ve başarılı olmak istediğiniz sonuçlar hakkında net bir fikirler dizisine sahip olmayı zorunlu kılar.

 • Yapay zekâ, kendi kendisini çalıştırabilir.
 • Yapay zekâ işleri robotların üstlenmesi anlamına gelmemektedir. Yapay zekâya verilen değer, insanların imkânlarını artırmasında yatar. Daha da önemlisi, yapay zekânın doğru bilgileri alabilmesi, işleyebilmesi ve doğru şekilde sonuçlar verebilmesi için insanlara ihtiyaç vardır.
 • Ne kadar çok büyük veriye sahipsek o kadar iyi sonuçlar alırız.
 • Yapay zekâ için akıllı yani düzenli/düzensiz veriler gereklidir. Yapay zekâdan mevcut iş ile alakalı en etkili tahminleri alabilmek için verilerin yüksek kalitede olmasına, ilgili olmasına ve yine içerik bakımından zenginleştirilmiş olmasına ihtiyaç vardır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet